Ausztriában égető épül

Miközben hazánkban az unió nevében egyre-másra épülnek az óriás hulladéklerakók, Ausztriában januártól megtiltották a lakossági szemét lerakókba helyezését. A nem újrahasznosítható hulladékot ott erőművekben kell elégetni.

2004. 01. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Üzembe helyezték a legnagyobb és legmodernebb osztrák hulladékfeldolgozót Zwentendorf-Dürnrohrnál – adta hírül az APA osztrák hírügynökség. A tudósításból kiderült: a szemétégető üzem kapacitása évi háromszázezer tonna. A telephelyet 1997-ben választotta ki huszonnégy lehetséges helyszín közül az alsó-ausztriai hulladékhasznosítási társaság (Abfallverbandes NÖ) a közelben lévő dürnrohri hőerőmű és vasúti elérhetőség által nyújtott gazdasági és ökológiai előnyök miatt. A tíz évig tartó tervezési és környezeti hatásvizsgálatok után két és fél évvel ezelőtt kezdődtek meg az építési munkálatok. A próbaüzem a múlt év nyarán vette kezdetét.
Az idei év elejétől érvényes osztrák törvények értelmében már nem lehet kezeletlenül elhelyezni hulladékot Ausztriában, ami alapjaiban rendezi át az ország hulladékhasznosítási iparát. A rendelkezés legszigorúbb megfogalmazása minden nem újrahasznosítható hulladék termikus kezelését, azaz elégetését írja elő, de kivételes esetben is legalább ötvenszázalékosnak kell lennie az aránynak. A szemétégetőbe a hulladék kilencven százaléka környezetkímélő módon, vasúton érkezik. Az elégetéssel fejlesztett gőzt a dürnrohri hőerőmű elektromos energia fejlesztésére használja fel. A szemétégető kapacitása százezer háztartás elektromos energiával való ellátását teszi lehetővé.
Miközben a szemét válogatás nélküli lerakását mint idejétmúlt gyakorlatot kezelik Ausztriában, Magyarországon jelenleg tizenkét – egyenként többmilliárd forintos – regionális program fut, s mindegyikük középpontjában egy-egy központi óriás szeméttelep építése áll. A múlt hónapban Tibiássy Béla, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fejlesztési igazgatóságának főosztályvezetője a Veszprém megyei Naplónak például azt nyilatkozta: új hulladéklerakókra feltétlenül szükség van Magyarországon. Elárulta, hogy a fent említett programokra összesen 72 milliárd forintot költenek. Ebből 46 milliárd forintot az Európai Unió áll.
Jellemző, hogy a botrányos sorsú Északkelet-Pest megyei regionális hulladékkezelési projekt 6,6 milliárd forintos költségvetésének is több mint a felét a másfél millió köbméteres, eddig hat helyen elutasított, egy településen viszont támogatott központi szeméttelepre költenék el. A szelektív hulladékgyűjtés ötvenszázalékos bevezetésére ugyanakkor két évtizedet kellene várni a nyertes pályázati dokumentáció szerint. Környezetvédők egybehangzó véleménye, hogy Magyarországon a kelleténél jóval nagyobb lerakókapacitás kiépítése folyik, miközben a szelektív hulladékgyűjtés elterjesztésére – néhány hangzatos akciót leszámítva – valójában nem fordítanak figyelmet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.