Jobb eséllyel indulnak a kis pártok az európai parlamenti (EP) választáson, mint a 2002-es megméretésen – vélekedett Lakner Zoltán politológus, hozzátéve: mivel az országgyűlési választásokon a kormányváltás a tét, az MDF és az SZDSZ támogatóinak egy része annak érdekében, hogy „ne vesszen el a voksa”, az erősebb indulóra, a Fideszre, illetve az MSZP-re adja szavazatát. Lakner azt valószínűsítette: az EP-választáson alacsony lesz a részvételi arány, az SZDSZ támogatói mégis nagy számban mennek el szavazni. Az MDF-ről viszont, amely hosszú idő óta most méreti meg magát először egyedül, azt is nehéz megmondani: az alacsony vagy a magas részvétel kedvez majd nekik. Lakner ésszerűnek tartja, hogy az SZDSZ korán indította el a kampányát. Amikor ugyanis áprilisban elkezdenek „dübörögni” a nagy pártok, az SZDSZ-nek és az MDF-nek már nehéz lesz hatékonyan kampányolni. Éppen ezért úgy látja: már az MDF-nek is startolnia kellett volna. Azt a fórumos magyarázatot, amely szerint arra várnak, hogy az államfő kiírja a választásokat, Lakner azzal kommentálta: savanyú a szőlő.
Lakner elmondta, a párton belüli torzsalkodásokkal is összefügghet, hogy az MDF-nek egyelőre a hangnem és a választók számára közvetített üzenet eltalálása is problémát okoz.
Giró-Szász András politológus viszont úgy véli, nem egyértelmű, hogy az EP-választás a kis pártok sikerét hozza. Azt valószínűsíti, hogy az MSZP és a Fidesz belpolitikai színtérre viszi az EP-kampányt, maga mellett mobilizálva a szavazókat. Így szerinte a részvételi arány magasabb lehet, mint általában az uniós országokban. Az SZDSZ kampánya kapcsán arra hívta fel a figyelmet: a párt rájött arra, csak akkor lehet sikeres az EP-választásokon, ha az MSZP-től és a konzervatív pártoktól való egyenlő távolságot hangsúlyozza.
*
Hangsúlyozta: az SZDSZ sikeres szerepléssel is legfeljebb egy főt juttathat az EP-be. Az MDF-ről szólva Giró-Szász úgy fogalmazott: a párton belüli hatalmi vetélkedés, a megosztottság nehezíti a konkrét feladatok, ez esetben a kampány végrehajtását. Ráadásul szerinte az SZDSZ korai kampánya is megzavarhatta az MDF-et.
Lapunk megírta, az SZDSZ még tavaly megnevezte a választási listáján szereplő első öt személyt, majd január első napjaiban megkezdte EP-kampányát. A szabad demokraták kampánya – amely egy-egy program szervezésén túl főként az elektronikus médiumokban, valamint néhány folyóiratban megjelenő hirdetésekre koncentrál majd – várhatóan 150–200 millió forintba kerül. Horn Gábor ügyvivő emlékeztetett, hogy a 2002-es országgyűlési választásokra az SZDSZ 350 millió forintot költött el. A mostani kampány költségei azért is kisebbek – magyarázta –, mert nincs szükség helyi kampányokra, szórólapozásra, és a jelöltek felkészítése sem emészt fel akkora összeget. Mivel szabály nem limitálja az EP-kampányra fordítható pártpénzek mértékét, az SZDSZ azt javasolja, a négy parlamenti párt szakértőket kérjen fel a médiában megjelenő kampányelemek költségének felmérésére. Amennyiben ebben nem alakul ki egyetértés a pártok között, az SZDSZ maga rendeli majd meg a felmérést.
Az MDF egyelőre kivár a kampány elindításával. A fórumos politikusok ezt azzal indokolják, hogy megvárják, amíg a köztársasági elnök kiírja a választást. Esetükben még azt sem tudni, ki lesz a listavezető, bár az valószínűsíthető, hogy bárkire is essen a választás, a kampány Dávid Ibolya pártelnökre épül majd. Előreláthatólag a hónap végén döntenek erről. A költségekről egyelőre nem nyilatkoznak a fórumban. Szőke László elnökségi tag ezt azzal indokolta, hogy a kampány előkészítése még nem jutott abba a fázisba, hogy a pontos összeget meg tudja határozni.

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség