A bankóprés hatása a történelemre

M Ú L T I D É Z Ő Az 1848 tavaszán – Pesten is – kitörő európai forradalmak politikai indítékai mellől nem hiányzik a gazdasági természetűek említése sem, azonban ez utóbbiakat inkább általánosságban szokás nevükön nevezni. Holott, mint az alább bemutatott adatokból kiolvasható, a magyar szabadságharc kitörésének egy emberöltőre visszanyúló előzményei közt is meglehetősen konkrét pénzügyi, gazdasági folyamatok húzódnak meg.

Ludwig Emil
2004. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb keletű fogalmaink szerint már nem is a gazdasági, inkább a szociológiai okok közé sorolnánk például azt a körülményt, hogy „több éven át rossz volt a termés, 1847-ben, mint Európa-szerte, nálunk is nagy az ínség és a szűkölködők tömegesen özönlenek a városba, hol a közjótékonyság alig tud segíteni rajtuk”.1 Ez a rideg materiális tény, hogy a tönkrement gazdálkodók bemenekültek az európai nagyvárosokba, a következő év tavaszán konkrétan azt eredményezte, hogy Párizs, Nápoly, Milánó, Palermo, Bécs nincstelen és reménytelen proletárjai barikádokat emeltek, és véres utcai harcokra kényszerítették a hatalmat. ’48. március 15-én Pesten is a vásártér környékén őgyelgő pár ezernyi dologtalan pórnép alkotta Petőfiék értelmiségi akcióinak „tömegbázisát”. Falun nem lehet forradalmat csinálni. Ám hogy a XIX. századi Magyarországon – amely a kontinens piacvezető agrártermelőjének és élelmiszer-exportőrének számított – milyen elementáris hatása volt a társadalom életére a pénzpolitikának, az alábbiak kellően megvilágítják.
Különös, addig nem látott gazdasági újdonsággal búcsúzott a tizennyolcadik század a Habsburg Birodalomban, s határain belül természetesen a magyar királyságban: az 1799. esztendőben megkezdődött az infláció. Az ez évben forgalomban lévő papírpénz – mennyisége 141 018 640 forint volt – értéke esni kezdett, januárban 103 forintnyi bankót, júniusban már 106-ot kellett adni ugyanannyi ezüst forintért. 1800 kora nyarán Napóleon serege átkelt az Alpokon, június 14-én nagy vereséget mért a Lombardiában állomásozó osztrák hadakra, Felső-Itália a franciák kezére került. Egy hétre rá Bécsben I. Ferenc császár kétmillió font segély ellenében szerződést írt alá a szövetséges Anglia képviselőjével a háború folytatásáról, majd szeptember 4-én fegyverbe hívta a magyar nemesi felkelést. Az ez évben forgalomban volt – immár 200 948 488 forintnyi – papírpénz hivatalos árfolyama az ezüstéhez arányítva júniusban 115 volt a 100-hoz. 1801-ben, Lombardia elveszítése után Ausztria kénytelen volt átengedni Belgiumot, elismerni a francia támogatással létrehozott holland, svájci és itáliai köztársaságokat, és előre lemondani a Rajna bal parti német területekről. A pénzromlás ekkor – hivatalosan – csak egy százalékkal gyorsult, ám a forgalomban lévő papírpénz mennyisége újabb 61 millió forinttal gyarapodott. Olajozottan dolgozott a birodalmi bankóprés.
Ugorjunk pár esztendőt. 1809-et írunk, tizedik éve tartanak a napóleoni háborúk Európában. Áprilisban az osztrák uralkodó utasítja József nádort, sürgősen szólítsa fegyverbe a magyar nemességet. A francia hadak a Duna mentén nyomulnak előre, az immár császárként parancsnokoló Bonaparte május 13-án bevonul Bécsbe. Bekvártélyozza magát a schönbrunni kastélyba (I. Ferenc és udvara Tatára menekül), két nap múlva kiáltványt intéz a magyarokhoz: szakadjanak el a Habsburg-háztól, válasszanak független, nemzeti királyt. Javaslatára nincs nagy fogadókészség. Egy hónappal később a Győr melletti csatában az osztrák–magyar hadat rútul elverik a franciák. (Az utolsó magyar nemesi inszurgenciáról Petőfi emlékszik majd meg versében: „Mikor emeltek már emlékszobort / A sok hős lábnak, mely ott úgy futott?”2 Az ez évről rendelkezésünkre álló adatok szerint a Habsburg Birodalomban forgalomban lévő papírpénz mennyisége 650 922 945 forint, egy évtized alatt tehát megháromszorozódott, száz ezüstért 315 forintnyi bankót kellett adni 1809 júniusában, míg a bécsi udvar teljes évi bevétele mindössze 150 ezer forintot tett ki.
Ahogy a háborús évek sorakoznak egymás után, úgy hosszabbodnak a pénzromlás mértékét jelző számsorok. 1810-ben 995 ezerre lódult, 1811 januárjában már egymilliárd forint fölé rúgott a papírpénz tömege, a piaci váltószám 833 volt a 100-hoz. Február 20-án az uralkodó devalvációs rendeletet bocsátott ki: a papírpénzt március 15-től névértékének ötödére értékelte le, és elrendelte a kényszerbeváltást. Még egy jellemző összehasonlító adat: az 1800. esztendőben 3 ezüstforintot kellett fizetni a pesti piacon egy köböl búzáért, 1811-ben 23 ezüstforintot – a papírpénzhez hasonlóan a nyolcszorosát a tíz évvel korábbinak. Az arany- és ezüstpénz azonban addigra szinte teljesen kiszivárgott a birodalomból.

Mielőtt azonban megszakadna a szívünk szegény osztrák sógoraink sanyarú sorsán, nézzük meg, mit jelentett az infláció magyar szemmel nézve. A 212 millió ezüst forintra devalvált pénz fedezetének csaknem a felét, 100 milliót Magyarországnak kellett előteremtenie. Az 1811-es leértékeléskor I. Ferenc rendelete forgalmon kívül helyezte a hatkrajcáros rézérmét, amelyben többnyire a parasztok pénzkészlete volt, az ötszörösére emelt összegű adót ellenben kíméletlenül behajtották. Az emberek sok helyütt kénytelenek voltak eladni az állataikat, hogy adózni tudjanak. Az uralkodó elégtelennek minősítette a magyar Országgyűlés által a pénzügyi stabilizációra felajánlott hétmillió forint értékű terménysegélyt, miközben a pénzromlásnak (helyesebben pénzrontásnak) nem szakadt vége. 1813 tavaszán újabb 45 millió forintnyi papírpénzt bocsátott ki a bécsi jegybank, 1816 júniusában pedig 40 százalékkal devalválta az 1811-ben leértékelt papírforintot. 1822-ben – hét évvel a napóleoni háborúk befejezése után – I. Ferenc rendelete értelmében a hadiadót papírpénz helyett azonos névértékű (!) ezüstforintban kellett fizetni Magyarországon (és Erdélyben), ez az adótömeg két és félszeresére emelését jelentette. Az 1825–27. évi országgyűlés sérelmei közt vezető helyen áll a fenti adórendelet erőszakos végrehajtása, a panaszok közt hangsúlyosan szerepel a magyar kereskedelem „kedvezőtlen helyzete”.
Ez a korai politikai eufémizmus a valóságban azt jelentette, hogy már harmadik évtizede vágott eret minden magyar gazdán és kereskedőn Bécs manipulációja a közös birodalmi valutával. A magyar gazdaság legfontosabb bevételi forrásai közé számító – évi átlagban ezer tonna körüli – gabonaexport pénzhozama semmit nem nőtt, az ércpénz kényszerű papírra váltása elvitte a hasznot. Az európai háborús konjunktúra elmúltával, a gyenge belföldi vásárlóerő mellett az 1830-as évtizedben pang a marha- és a gabonapiac, a földből élő milliók ínségén csak az akkor kezdődő, nagyszabású vízügyi és közlekedési munkálatok segítenek majd valamelyest. Miközben Magyarhonban zajlanak a reformesemények – a törvényhatósági ügykezelés és az anyakönyvezés már a nyelvünkön folyhat, engedélyezik a gyáralapítást, váltó- és csődtörvény lép életbe stb. –, 1840-ben a Habsburg Birodalom államadóssága egymilliárd forint fölé kúszik. A rekorddeficit enyhítésére Bécs további protekcionista lépéseket tesz a magyar piac rovására. A külföldi termékek behozatala már addig is évről évre növekvő arányban haladta meg a magyar áruk – főként nyersanyagok – exportját, gazdaságunk nem volt képes kimozdulni a holtpontról. Hiába nőtt a termőterület az országban, a jövedelmezőség nem fejlődött; nem léteztek hitelintézetek, a tőke nagy ívben elkerülte a Kárpát-medencét. Széchenyi Hitel című, valóban forradalmi röpiratának megjelenése után csak tizenegy évvel, 1841-ben alapították pesti kereskedők (kétmillió forint alaptőkével) az első hazai bankot (Kereskedelmi Bank). Gazdasági elmaradottságunkra jellemző, hogy az államkassza legfőbb bevételi forrása – évi tízmillió forint – a középkori eredetű királyi sójövedék volt (miközben az udvari hadiadó négy-, a katonaság állomásoztatása nyolcmilliójába került az országnak).
A szintén 1841-ben rendezett első magyar iparkiállítás, illetve Kossuth agitációja hatására sorra szerveződő megyei és egyéb területi egyesületek a honi áruk kizárólagos vásárlására buzdítottak – ezekből alakult meg 1844. október 18-án az országos védegylet –, arról azonban már szemérmesen hallgatnak iskolai történelemkönyveink, hogy a védegyleti mozgalom fél esztendő leforgása alatt összeomlott. Igaza lett Széchenyinek, amikor a romantikus mozgalmárokkal szemben arra intett: először a gazdaságot életre hívó törvényekre, majd gyárakra, saját iparra van szükség. A gyenge, fejletlen és önállótlan ország egyszerű társadalmi összefogással nem bírta felvenni a piaci versenyt az osztrák és cseh–morva iparral, kereskedelemmel. Kossuth lelkesedése, Deák Ferenc bölcsessége, erkölcsi ereje és a mintegy hatvanezer védegyleti tag együtt sem lehetett képes erre.
1845 tavaszától egyre jobban erősödött a sejtés Magyarország ifjú értelmiségi köreiben, hogy társadalmi bajaink és történelmi sérelmeink pusztán gazdasági reformokkal már nem orvosolhatók. „Az a hatalmas mozgalom, amely Széchenyi írásai és alkotásai nyomán megindult, nem állott meg azon a fejlődési fokon, és azon az állomáson, ahová Széchenyi szerette volna rögzíteni – írja Pethő Sándor.3 – Oly nemzedék cseperedett fel a nagy próféta ébresztő igéire, amelyet nem fékeztek többé a vezér aggodalmai, s amely merészebb tempóban akart feltörni arra a csúcsra, ahol a nemzeti nagyság temploma tündököl.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.