Afganisztáni vereségét követően a szervezet dezintegráltabb, szétszórtabb, kisebb egységekben tevékenykedő lett. Ma már négy frontja van, a közép-ázsiai és a mediterrán front kiegészült délkelet-ázsiai és európai frontokkal, mindkettőben elsősorban a Dzsemáa Iszlámíja nemzetközi hálózata révén szervez tagságot. A Dzsemáa Iszlámíja ma már erősebb Délkelet-Ázsiában, mint Észak-Afrikában. Már korábban megfigyelhető volt, hogy a szervezet toborzási bázisa egyre inkább Európára összpontosul.
Akárcsak az Európai Unió más országaiban, Spanyolországban is eljött a migrációs „időzített bomba” expozíciós ideje. Az Ibériai-félszigeten mindenekelőtt az észak-afrikai mozlim bevándorlók száma igen magas. A bevándorlók és vendégmunkások mellett nagy gondot okoz az illegális migráció is. Az észak-afrikai bevándorlókon kívül igen fontos a spanyol nyelvű filippínók szerepe. A spanyolországi al-Kaida-sejtek vezetői ugyanis nem marokkói vagy szaharai bevándorlók, hanem filippínók.
Spanyolország Nagy-Britannia mellett a terrorizmus elleni harc legelkötelezettebb európai híve, Madrid nagy számban küldött katonákat Irakba is. Afganisztáni ISAF–NATO-kontingense ugyan kicsi, ám augusztusban a NATO-tól az unió veszi át a kabuli parancsnokságot, márpedig Spanyolország az eurohaderő oszlopos tagja. Ahogy az Egyesült Államok a novemberi választások előtt egyre inkább a NATO-ra és az Európai Unióra ruházza a feladatokat mind Afganisztánban, mind Irakban, az unió országainak fenyegetettsége egyre nő.

Kiderült, kik a felelősek a csányi mászókabalesetben elhunyt kislány haláláért