Hamis gazdaságpolitika

Téves alapokra épült fel, s nem lett volna szükség a Bokros-csomagra, hiszen az egyensúly nélküle is megteremtődött volna 1995–96-ra – vélik szakértők. Az előző kormány gazdasági minisztere attól tart, hogy a Draskovics-csomagot újabb megszorítás követi.

Csákó Attila
2004. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismerve a kormány „közgazdasági gondolkodását”, újabb megszorító intézkedésre kerülhet sor – mondta tegnap Matolcsy György, az előző kormány gazdasági minisztere a Polgári Magyarországért Alapítvány fórumán, ahol is a Bokros-csomag 1995. március 12-i bevezetéséről tanácskoztak, illetve elemezték annak hatásait. A résztvevők téves gazdaságpolitika következményének értékelték a programot, s úgy látták, hogy az téves diagnózisra épült.
Matolcsy szerint hamisítás történt: nem a lakossági fogyasztás megugrása miatt alakult ki ugyanis jelentős külkereskedelmi- és fizetésimérleg-hiány 1993–94-ben. A valós ok az volt, hogy a korábbi orosz államadósság keretében 28 darab MiG–29-es repülő „érkezett” hazánkba, s ez egyszeri tételként megemelte az 1993. évi import volumenét. Ezt a tételt viszont a közösségi fogyasztás soron számolták el, s ez alapján, hangoztatták, nőtt a lakossági fogyasztás. Hamisítás történt abban is, hogy a külföldi beruházások növekvő beruházási importját figyelmen kívül hagyták akkor, amikor a lakosság megugró fogyasztását hozták fel a megszigorítások indokául. Az sem igaz, hogy 1994-ben nőtt a fogyasztás, hiszen ennek éppen az ellenkezője történt. A behozatal pedig már 1994-ben csökkent, az export nőtt – az egyensúly a Bokros-program nélkül is helyreállt volna 1995–96-ra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.