Medgyessy a Ferrarit választaná

Modernizálódnia kell az MSZP-nek – jelentette ki tegnap a párt szegedi kongreszszusán Medgyessy Péter miniszterelnök. Kovács László pártelnök szerint a közvélemény-kutatások valójában a kormányról mondanak véleményt. Horn Gyula volt kormányfő bírálta mind a pártot, mind pedig a kormányt.

Czirják Imre
2004. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem állt elő újabb javaslattal tegnap Medgyessy Péter miniszterelnök az MSZP szegedi kongresszusán. Eddigi ötleteit azonban újra népszerűsítette, az összefogást sürgetve kijelentette például: „a dodzsemezés helyett át kell térni a Forma–1-re, válasszuk a Ferrarit, mert gyors és az is piros”. Medgyessy megköszönte az MSZP-nek, hogy támogatta javaslatait és sajnálkozott, hogy az ellenzék nem volt ilyen nyitott irányában. Úgy vélte: a sértések kezdenek visszahullani azokra, akik azokat kimondták. „Az anyanyelv nem feltétlenül anyázásra való!” – hangoztatta. Medgyessy szerint modernizálódnia kell nemcsak az országnak, hanem az MSZP-nek is. Hárompontos javaslata értelmében ezt a pártnak úgy lehetne megtennie, hogy szövetségesnek tekinti a vállalkozókat és a gazdákat, együtt gondolkodik a kormánnyal, hogyan csökkenthető az állam mérete, és javaslatokat fogalmaz meg arra, miként lehet a szociális támogatásokat a leginkább rászorultak részére összpontosítani. A miniszterelnök az MSZP nem hivatalos kampánynyitójának tekinthető rendezvényen vállalta, hogy újra bejárja az országot, és felhívta a szocialistákat: csinálják ezt együtt.
Kovács László, az MSZP elnöke beszédében kijelentette: a közvélemény-kutatási adatok az MSZP népszerűségét mérik, de tulajdonképpen a kormányról mondanak véleményt. Kifejtette: nem tartozik azokhoz, akik a hibák közé sorolják az első és a második száznapos programot. Ugyanakkor hiba volt, hogy „elfelejtették elmondani: a béremelések után takarékosságra lesz szükség”.
*
Kovács László kommunikációs hibának tudta be azt is, hogy a 2004-es szigorú költségvetésről szóló hírek sokkolták a közvéleményt. Ugyanakkor szerinte idén több pénz jut majd a rászorultaknak, és megvannak a forrásai az építkezésnek is. A pártelnök-külügyminiszter szerint fel kell függeszteni az európai parlamenti választásokig az MSZP-t elbizonytalanító helyezkedést, és mindent a párt érdekeinek kell alárendelni. Úgy vélte: a koalíciónak is össze kell zárnia a sorait, s megengedhetetlennek nevezte azt a hangnemet, amit az SZDSZ egyes politikusai az elmúlt napokban használtak.
A pártnak védenie kell a kormányt és népszerűsítenie annak intézkedéseit. Az EP-választás egyben közvélemény-kutatás is – tette hozzá, ám szerinte annak nem tétje a kormány sorsa. Azokra az ellenzéki politikusokra, akik másként vélekednek, azt mondta: „Éhes disznó makkal álmodik.”
Medgyessy Péterhez és Kovács Lászlóhoz hasonlóan Horn Gyula volt miniszterelnök is úgy vélte, hogy az EP-választásokon és 2006-ban is győzhet az MSZP. Ugyanakkor kijelentette: sokan érzik úgy, hogy meggyengült a szocialisták pártjának cselekvőképessége, a kormány pedig botladozik.
Mindazok ellenére, amit „az istenverte jobboldal” állít, az MSZP a tisztességes emberek pártja – mondta Horn. Majd bocsánatot kért a szalonképtelen kifejezés miatt. A gazdasági bajok okát a jobboldali hatalom örökségében látta, amely szerinte példátlan károkat okozott. A száznapos program „bátor kísérlet” volt a hátrányos helyzetű rétegek felzárkóztatására, még ha ezzel együtt jártak nehézségek is – fejtette ki.
Az MSZP kongresszusa nagy többséggel (496 igen szavazattal, 15 nem ellenében, 3 érvénytelen voks mellett) elfogadta a párt listáját a júniusi európai parlamenti választásokra. Az eseményt követő sajtótájékoztatón Horn – aki az MSZP kampányának stratégiai irányítója – elmondta: a kampányban nem ütközetekre, konfrontációra készülnek. Azonban bármiféle nemtelen támadás éri őket, válaszolni fognak – tette hozzá. Bejelentette, hogy a jövő héten befejeződik a kampányuk előkészítése, és keddtől megkezdődik annak intenzív szakasza. Ők is terveznek országjárást, valamennyi megyét végig fogják látogatni.
Szinte mindegyik felszólaló kitért arra, hogy a gazdaságban már érezhetők a fellendülés jelei. Ugyancsak állandó szereplője volt a beszédeknek a kibővített Európa-terv, amelybe az eredeti elképzelésekhez képest beleszőtték az Európai Uniótól pályázatok útján lehívható 1350 milliárd forintos fejlesztési forrást.
Tóbiás József pártigazgató lapunk kérdésére elmondta: az MSZP 200–250 millió forintot szán az EP-kampányára, amely kicsit kevesebb, mint az önkormányzati választásoknál felhasznált összeg. Hivatalos kampánynyitójuk április második felében lesz, amelyen nemcsak politikai beszédek hangzanak majd el, hanem „show-elemekkel is megtűzdelik” – mondta el Tóbiás. Például koncertekkel és más művészek fellépésével – tette hozzá.
A kongresszus elején Juhász Ferenc, az MSZP alelnöke, honvédelmi miniszter kezdeményezésére a jelenlévők egyperces néma felállással emlékeztek meg a csütörtöki madridi merénylet halálos áldozatairól. Juhász gyalázatos, aljas, kiszámíthatatlan, brutális, arc nélküli szörnyetegnek nevezte a terrorizmust, hozzátéve: mondjuk ki, hogy nem félünk!
A szocialisták Kuncze Gábort is meghívták tegnapi kongresszusukra, ám az SZDSZ-elnöke korábban lekötött elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni a rendezvényen. Ezt a kisebbik kormánypárt vezetője előzetesen jelezte az MSZP-nek.




Élőben nem lehetett
Nem közvetíthette élőben az MSZP szegedi kongresszusát a Hír TV. Az MSZP pártigazgatója, Tóbiás József szerint a televíziónak három héttel a pártgyűlés előtt kellett volna bejelentenie igényét, a stáb viszont csak két héttel korábban kért erre engedélyt. Bár az élő közvetítést nem engedélyezték, ettől eltekintve más nem akadályozta a stáb munkáját – mondták érdeklődésünkre a Hír TV-ben, ahol délután négy órakor már felvételről sugározták Medgyessy Péter beszédét. A csatorna tudósítója délelőtt telefonon keresztül tájékoztatta a televízió nézőit. Az MSZP honlapja egyébként élő közvetítést adott az eseményről.




Véglegesítették a szocialisták EP-listáját
1. Kovács László*, 2. Horn Gyula*, 3. Lévai Katalin, 4. Harangozó Gábor, 5. Kósáné Kovács Magdolna, 6. Tabajdi Csaba, 7. Gulyásné Gurmai Zita, 8. Fazakas Szabolcs, 9. Herczog Edit, 10. Bobolyi Alexandra, 11. Hegyi Gyula, 12. Czinege Imre, 13. Tukacs István, 14. Németh Balázs, 15. György Gábor, 16. Bazsa Tamás, 17. Veress József, 18. Bán Imre, 19. Vári Gyula, 20. Bakonyi Tibor, 21. Stanitz Gábor, 22. Szabó Gyula, 23. Szabó Zoltán, 24. Vastagh Pál.
* Kovács és Horn előre bejelentette: nem kívánnak Strasbourgban politizálni, a választások után visszalépnek a listáról

Riport a 4. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.