Felvizezett iskolatej

Felelőtlen kalanddá, választási kampányfogássá vált az ellenzék szerint az iskolatejprogram. Debrecen városa saját pénzén indított akciót, mert teljesíthetetlennek ítélte a kormány feltételeit.

Nánási Tamás
2004. 05. 28. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a tavaszi országos gazdatüntetések hatására jelentette be először a kormány, hogy újraindítja, kiterjeszti az előző kabinet idején részben már működő iskolatejprogramot. Már 2002 nyarán, az akkori túltermelési válság idején hallhatták a földművelésügyi tárca politikai államtitkárától az érintettek az erre vonatkozó ígéretet. Szanyi Tibor kijelentése azonban sem abban az évben, sem a következőben nem vált valóra. Tavaly decemberben már a kormánypárti honatyáknak kellett segíteniük, ezért – a hasonló ellenzéki indítványok elvetése mellett – olyan határozatot terjesztettek elő, amelyben idén május elsejéig szabott határidőt a program elindítására a parlament. Előírták azt is, hogy az iskolai tejfogyasztás terjedjen ki az egész országra, a költségeket pedig teljes egészében a kormány vállalja.
Az elmúlt hetekben elindult állami program ezeket az elvárásokat sem teljesítette – jelentette ki lapunknak Lengyel Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője. A honatya felelőtlen választási fogásnak tartja az akciót, és azt a politikai pedofília kategóriájába sorolja. Lengyel Zoltán szerint a falvak és a tejfeldolgozók többségét olyan hazárdjátékba hajszolja bele az agrártárca, amiről már a nyáron kiderülhet, hogy nem több egyszerű blöffnél. Mire azonban eljön az igazság pillanata, már túl leszünk az uniós választáson, ezért csupán a kampány időszakát szolgálja a kormány iskolatejprogramja.
Az uniós csatlakozás előtt egy héttel született meg a földművelésügyi miniszter iskolai tejfogyasztásról szóló rendelete. Ebben a tárca a mostani tanév végéig, valamint szeptembertől szilveszterig egy tanulóra számítva napi két deciliter 2,8 százalékos zsírtartalmú tej kiosztását támogatja. Az általános iskolák fenntartóinak először május 20-ig kellett beküldeniük a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalba a feldolgozókkal kötött szerződéseket. Június végéig nyújtható be a támogatási igény, az állami pénz azonban csak augusztus közepén érkezik meg. A következő tanév első felében kiosztott iskolatejre járó kormányzati apanázs pedig 2005 márciusában landol majd a fenntartók számláján.
A programra 800 millió forint áll rendelkezésre a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) költségvetésében – tudtuk meg Lukács Lászlótól, a tárca piacfejlesztési főosztályának osztályvezetőjétől. Ez a pénz csupán nemzeti önrésznek tekinthető, mivel a fedezet nagyobbik része Brüsszelből érkezik majd meg. Az uniós forrás konkrét összegének meghatározására Lukács László nem vállalkozott, mivel az elsősorban attól függ, hogy hány általános iskola száll majd be a tejprogramba. A tárcánál a 800 millió forintos önrész elkülönítésénél a nyolc osztályba járó összes magyar gyermekkel, azaz 900 ezer fővel számoltak. Ha mindegyikük megkapja az iskolatejet, az az év végéig 40-50 millió literrel is növelheti a hazai fogyasztást. Az osztályvezető azonban úgy véli, havi négymillió liter, azaz a mostani és az őszi–téli időszakra számolva 20-25 millió liter a realitás. A program révén a tárca szerint ennyi tej kerülhet ebben az esztendőben a gyermekekhez.
Az FVM szakemberei nem látnak eltérést a hazai rendelkezés és az uniós előírások között, ezért biztosak abban, hogy a jelentős mértékű brüsszeli pénz megérkezik. A miniszteri rendelet különféle kategóriákba sorolja az önkormányzatokat aszerint, hogy mennyi saját bevétel előteremtésére képesek. Ezt a listát eredendően a pénzügyi tárca állította fel. A települések nyolcvan százaléka a szegényebbek közé tartozik, nekik egy darab két deciliteres iskolatej után harminc forintot folyósítanak. A többi község, város ennél kevesebbet kap. A „gazdagoknak” járó legalacsonyabb összeg – szintén két deciliterenként – mintegy tizenhárom forint. Az iskolákat fenntartók több mint száz olyan hazai tejüzem közül választhatnak, amelyek uniós szállítási joggal rendelkeznek, vagy a csatlakozási tárgyalásokon e téren átmeneti mentességben részesültek.
A Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója, Sirman Ferenc úgy tudja, az első májusi tanítási naptól kezdve többfelé megkezdődött az országban az iskolatejek kiosztása. A feldolgozók között óriási a verseny, nem az iskolák keresik az üzemeket, hanem fordítva: a cégek juttatják el ajánlataikat az önkormányzatokhoz, oktatási intézményekhez. A legmagasabb állami támogatás összegéhez hasonlóan két deciliterenként harminc forint körül alakul az ár. A terméktanácsnál ugyan részletes információkkal nem rendelkeznek, de legalább 300 ezerre becsülik azon gyermekek számát, akik jelenleg kapnak az iskolatejből.
Ez utóbbiban az ügyben szót emelő ellenzéki képviselők erősen kételkednek. Kékkői Zoltán, az FVM volt politikai államtitkára például a napokban a Dráva menti települések példáját hozta fel a parlamentben. Napirend utáni felszólalásában tájékoztatta a T. Házat arról: a kis falvaknak nincs pénzük arra, hogy a tej árát az állami támogatás kiutalásáig megelőlegezzék. Ezek a községek napról napra élnek, az alapvető működés és a segélyek kiosztása minden forrásukat felemészti. Rajtuk talán az sem segít, hogy az agrártárca – Lukács László tájékoztatása szerint – arra kérte a tejüzemeket, várják ki, míg az önkormányzatok hozzájutnak a kormányzati segítséghez. A terméktanácsnál úgy tudják, hogy a kis feldolgozók ezt nem tudják vállalni. A nagyok pedig hatvannapos fizetési haladékban gondolkodnak, ami az első tételeknél június végét jelentheti, miközben a költségvetési támogatás másfél hónappal később érkezik meg.
A nagyobb városokat eleve kizárja az iskolatejprogramból az, hogy a beszállítók kiválasztásához negyvennapos közbeszerzési eljárást kell lebonyolítaniuk – állítja Halász D. János, Debrecen oktatási és szociális kérdésekkel megbízott alpolgármestere. Az FVM osztályvezetője szerint viszont az iskolatej szállítása nem igényel közbeszerzést, hiszen annak legalacsonyabb értékhatára a hatályos jogszabályok szerint 15 millió forint. A Hajdúság fővárosában ezzel szemben úgy vélik, a tárcánál nem ismerik a május elsejétől érvényes uniós rendelkezést, amely kétmillió forintra szállította le ezt a küszöböt. Ezért a közel 15 ezer gyermeket ellátó Debrecen mindenképpen közbeszerzésre kényszerül, amivel kimarad a program első üteméből.
A szeptembertől tervezett második ütem pedig Halász D. János szerint meg sem valósul, mert addigra kiderül, hogy nem jár nekünk a két deciliterenként 11 forintot elérő brüsszeli támogatás. Leginkább azért, mert a vonatkozó uniós rendelet a nemzeti önrész fedezetéül a tejiparból származó adóbevételeket jelöli meg. Ilyesmivel pedig a 30 forintnál alacsonyabb FVM-támogatásban részesülő 220 önkormányzat zöme nem rendelkezik. Az uniós pénzek lehívását tehát eleve lehetetlenné teszi, hogy a kormány a települések egy részének az iskolatej teljes fedezetét nem fizeti ki. EU-támogatás híján pedig az agrártárca soványka 800 milliója már az ősz elejére elfogy, és a program kérészéletűnek bizonyulhat. Debrecen ezért arra a következtetésre jutott: a gyermekek jobban járnak, ha a város saját pénzéből indítja el a programot, és nem száll be a bizonytalan állami kalandba. A város ebben az évben 9 millió forintot fordít majd az iskolatej megvásárlására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.