Őrizetbe vette a Scotland Yard Abu Hamza el-Maszrit, a brit mozlim közösség terrorkapcsolatokkal is gyanúsított imámját, akinek kiadatását az Egyesült Államok kérte. A 47 éves Hamza otthonát átkutatták a londoni rendőrség terrorellenes ügyosztályának ügynökei. A brit állampolgárságától már korábban megfosztott, egyiptomi születésű Hamza – akit a brit bulvársajtó jellegzetes műkezéről csak „Kampónak” nevez – jó ideje küzd a brit kormány kitoloncolási kísérletei ellen.
Abu Hamza az észak-londoni Finsbury Park mecsetjének vallási elöljárója volt, de gyújtó hatású prédikációi miatt a mecsetet fenntartó alapítvány már tavaly eltávolította. A végső döntést a helyi mozlim vezetőség azután hozta meg, hogy Abu Hamza nyíltan örömét fejezte ki az amerikai Columbia űrrepülőgép katasztrófája miatt. Sajtóértesülések szerint a mecset közösségének tagja volt egykor több öngyilkos merénylőjelölt is, köztük az életfogytiglani börtönre ítélt Richard Reid, aki 2001 decemberében a cipőjébe rejtett robbanóanyaggal próbált elpusztítani egy Párizsból Amerikába tartó repülőgépet, és Zacarias Moussaoui, aki az FBI szerint a 2001. szeptember 11-i merényletsorozat huszadik résztvevője lett volna, ha őrizetbe nem veszik.
Rendőrök százai keresték Németországban Metin Kaplan radikális muzulmán vezetőt, miután egy münsteri bíróság másodfokon úgy döntött, hogy kiadható Törökországnak. A kedden kihirdetett másodfokú ítélet után elfogatóparancsot adtak ki ellene, de a kölni lakására kiérkező rendőrök hűlt helyét találták az 51 éves férfinak. Kaplant kiadatási őrizetbe akarták venni, bár a férfi még élhet jogorvoslati lehetőséggel, megfellebbezheti az ítéletet a lipcsei szövetségi közigazgatási bíróságnál. Német nyomozók szerint Kaplan Hollandiába menekülhetett. Törökországban azzal gyanúsítják a kölni kalifa néven is emlegetett férfit, hogy merényletet szervezett az Atatürk-mauzóleum ellen. Állítólag robbanóanyaggal megrakott repülőgépet akart nekivezetni az emlékműnek. Tavaly a kölni bíróság úgy ítélte meg, hogy Kaplant nem szabad kitoloncolni Törökországba, ahol hazaárulás címén valószínűleg kínzással járó bírósági per várna rá. A férfi egyébként 1983-ban érkezett Németországba, ahol harcias szervezetét, a Hilafet Devletit a német hatóságok 2001 végén betiltották.
Afrikai kapcsolat. Az al-Kaida állítólag meg akarta zavarni az áprilisi választásokat a Dél-afrikai Köztársaságban, de az összeesküvést felgöngyölítették. Amint azt egy johannesburgi rendőrparancsnok elmondta, az ügyről a dél-afrikai hatóságok számos információt adtak át más országoknak. „Letartóztattunk olyanokat, akiknek gonosz szándékaik voltak országunk ellen” – tette hozzá Jackie Selebi egy parlamenti bizottság előtt. (MTI)