Átfogó ellenőrzés a vegyi üzemekben

Ősszel ellenőröket küld az ÁNTSZ a Pest megyei, vegyi anyagokat tároló és felhasználó üzemekbe, hogy megakadályozzák a gyömrői Pevdi Kft. telephelyén történt balesethez hasonló eseményeket. A hatóságnál belső vizsgálat indul a felelősök megállapítására, és újabb intézkedéseket tervez a környezetvédelmi felügyelőség is.

2004. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Széles körű vizsgálatot indít a Pest Megyei Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) a vegyi anyagokat kezelő és tároló ipari létesítményekben, hogy elkerüljék a gyömrői balesethez hasonló eseményeket – tudtuk meg Tettinger Antal Pest megyei tiszti főorvostól.
Mint arról lapunkban már beszámoltunk, a hatóságok által aláírt telepengedéllyel rendelkezett az a gyömrői Pevdi Vegyipari Kft., amelyet nemrégiben leállítottak, és kétmillió forintos bírsággal sújtottak, mert súlyos környezetszennyezéssel járó balesetet okozott az üzemében lévő veszélyes anyagok szabálytalan tárolásával és kezelésével. Az ÁNTSZ-nél belső vizsgálat indult az ügyben; a helyi önkormányzat elköltöztetné az üzemet, a Pevdi Kft. pedig fellebbezett, és bepereli a hatóságot.
A telephelyről a tiszaújvárosi veszélyeshulladék-megsemmisítőbe szállították azt a csaknem 800 kilogrammnyi butil-akrilát nevű anyagot, amely egy műanyag tartályból kifolyva üzemi balesetet idézett elő. Ezenkívül 300 tonna veszélyes hulladékot is tárolnak a telephelyen, amelyet jogvita miatt nem távolít el senki, pedig a helyiek állítása szerint a szennyező anyagok közvetlenül is veszélyeztetik a gyömrői vízbázist. Az üzemben az ÁNTSZ tiltó határozata miatt jelenleg szünetel a vegyi termelőtevékenység. Az eset legfőbb tanulsága, hogy a társaság nemrég attól az ÁNTSZ-től kapott hozzájárulást a telepengedélyéhez, amely most kétmillió forintra kívánja megbüntetni az üzemet a hiányosságok miatt.
Tettinger Antal tájékoztatása szerint ősztől az ügy következményeként a megyei vegyi üzemek mindegyikénél ellenőrzés lesz, és folyamatban van egy belső vizsgálat is, hogy ki követett el hibát az engedélyezésnél. A tiszti főorvos elismerte, hogy az ÁNTSZ szabályzata szerint a helyi szolgálat vezetője vonható felelősségre ilyen esetekben, de a vizsgálat lezárulta előtt szerinte még nem állapítható meg, ki követett el hibát. Tettinger Antal kizártnak tartja, hogy megvesztegették volna a szolgálat munkatársát, de azt elismerte, hogy szabálytalan eljárás történhetett, hiszen az ellenőrző szakemberük csak szóban kapott ígéretet az üzem vezetőjétől, hogy megfelelővé teszik a vegyi anyagok tárolását.
A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség (KDVKF) vizsgálatot végzett a telepen, és megállapította, hogy veszélyes hulladékokat tárolnak az üzem területén, de a gyár vezetését nem sikerült a szennyező anyagok elszállítására kötelezni – közölte lapunkkal Kónya Károly, a felügyelőség igazgatója.
A hatóság ez irányú határozata ellen a Pevdi Kft. ugyanis fellebbezést nyújtott be, majd ezt tette másodfokon a főfelügyelőség határozatával kapcsolatban is. Jelenleg nem tudni, hogy mikor és ki takarítja el azt a 300 tonna veszélyes hulladékot, amelynek a tárolását ismét ellenőrizni fogja a környezetvédelmi felügyelőség – mondta Kónya Károly, hangsúlyozva, hogy a KDVKF-nél is felülvizsgálják a korábbi hozzájárulásokat, és megteszik a szükséges intézkedéseket.
Amikor 2002-ben a hatósági hozzájárulást kiadtuk a Pevdi Kft.-nek, tűzvédelmi szempontból mindent rendben találtunk az ellenőrzés során – jelentette ki Hatlaczki József, a monori tűzoltóság parancsnokhelyettese. Az ellenőrzések között viszont folyamatosan változhatnak a tárolt anyagok és a tárolási körülmények – tette hozzá. Közlése szerint háromévenkénti ellenőrzést írnak elő a jogszabályok, így a következő helyszíni bejárás 2005-ben lett volna. Amennyiben hiányosságokat tapasztalunk a telepen, természetesen utólagos ellenőrzést tartunk – jegyezte meg a parancsnokhelyettes.
A katasztrófavédelem műszaki mérése megállapította, hogy a levegő veszélyesanyag-tartalma nem haladja meg a határértékeket. A tartály környezetében lévő munkatársak orvosi vizsgálata sem állapított meg károsodást.
Gál Péter, a Pevdi Kft. igazgatója lapunk kérdésére korábban elismerte, hogy elkövettek néhány hibát, például hogy műanyag tárolóban tartották azt az anyagot, amely a napsütés hatására átalakult. Intézkedési tervet dolgoztak ki, hogy az ÁNTSZ által tapasztalt hiányosságokat felszámolják, de a termelést nem kívánják leállítani a területen.
– Ragaszkodunk hozzá, hogy a városból elköltözzön az üzem, és ennek érdekében minden törvényes eszközt igénybe kívánunk venni – jelentette ki Gyenes Levente, Gyömrő polgármestere, aki utasította a jegyzőt, intézkedjen a szakhatóságoknál az üzem területén lévő, az utóbbi évtizedekben felhalmozott több tíz tonnányi veszélyes hulladék anyag elszállításáról is. Gyenes Levente utalt arra is, hogy a 15 ezer lakosú Gyömrőn civil kezdeményezésre aláírásgyűjtési akció indult a vegyi üzem felszámolását követelve.
– Harminc éve félnek a gyömrőiek ettől az üzemtől, mert közel van az ivóvízbázishoz, elhanyagolt a telephely, és nőtt a rákos megbetegedések száma a környéken – közölte lapunkkal a polgármester, aki szerint a jelenlegi tulajdonos már úgy vette meg az üzemet jutányos áron, hogy tudta, milyen anyagokat tárolnak a telken, és ezeket ártalmatlanítani kell.
Gyenes Levente szerint addig állami támogatást sem kérhetnek a kármentesítésre, amíg a bíróság nem dönt arról, hogy a Pevdi Kft. vagy az állam a felelős a telephelyen lévő veszélyes hulladék elszállításáért. A polgármester azonban óriási hibának tartja, hogy az ÁNTSZ illetékese csak szóban hívta fel a cég figyelmét a hiányosságokra, így kénytelenek voltak kiadni a telepengedélyt az üzemnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.