Újabb bírálat érheti hazánkat a NATO részéről, mert a Honvédelmi Minisztérium (HM) tervezési és koordinációs főosztályának elemzése szerint az elkövetkezendő tíz évben számos alapvető felajánlásunkat, melyeket a szövetségnek tettünk, nem tudjuk teljesíteni – tudta meg lapunk.
A szaktárca felajánlotta például, hogy 2013-ra felállít egy magas készenlétű könnyű lövészdandárt, de a NATO egy könnyűlövész zászlóalj biztosítását már 2005 elejétől, egy további zászlóaljét 2006 végétől, a teljes dandár létrehozását pedig 2010-re kéri. Ugyancsak 2010-re kívánja a katonai szövetség a készenlétét egy gépesített lövészdandárnak is. Ezekre azonban a tízéves összesített haditechnikai fejlesztési terv szerint nincs forrása a szaktárcának. A HM-nek már meg kellett volna kezdeni a Gripenek földi kiszolgálórendszerének kiépítését is, de egyelőre kérdéses, hogy mi valósulhat meg ebből az idén, hiszen a magyar vadászgépprogram tervezett költségei nem tartalmazzák az infrastrukturális beruházásokat. Egyelőre nem történtek lépések a Gripenekhez tartozó tankergépek beszerzésének, illetve fenntartási költségeinek vállalása terén sem, és hiába igénylik tőlünk légi szállítóeszközök beszerzését, mert Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kijelentette: erre nincs forrása az állami költségvetésnek.
Felboríthatja a HM költségvetését egyes felajánlott légvédelmi fejlesztések megindítása is. NATO-támogatás nélkül például közel ötmilliárd forintot kellene áldoznunk a Veszprémbe tervezett Légi Vezetésirányítási Központ (ARS) létesítésére. A Szövetségi Földi Felderítőrendszerhez (AGS) való kapcsolódásunk esetén a HM-nek számolnia kell mintegy 8,2 milliárd forintos költséggel, de erre szintén nincsenek meg a források a szaktárca tízéves költségterveiben.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő