A két fideszes politikus korábban azt állította, Gajdos választási csalással jutott a kijevi parlamentbe, tisztázatlan a szerepe az ungvári rektor titokzatos halálában, tartózkodási engedélyért folyamodott Magyarországon, köze van védelmi pénzek szedéséhez, így összességében nemzetbiztonsági kockázatot jelent hazánkban.
*
Az UMDSZ elnöke elöljáróban leszögezte, hogy a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) eredetileg mára tervezett beregszászi tüntetésével nem ért egyet, mert szerinte a helyi főiskola létét semmilyen veszély nem fenyegeti. Rágalomnak nevezte, hogy szállodává kívánná átalakítani az egykori törvényszéki iroda épületét, mint mondta, ez az állítás a köznevetség határát súrolja. A fideszes politikusok állításával ellentétben Gajdos hangsúlyozta, hogy soha nem folyamodott magyarországi tartózkodási engedélyért. Arra a felvetésre, miszerint alvilági körökkel tart kapcsolatot, először felvázolta eddigi közéleti tevékenységét, majd visszakérdezett: vajon lehetséges volna-e egy ilyen politikai pályafutás, ha igaz lenne ez az állítás?
A politikus beszélt arról is, hogy 2002-ben nem csalással szerezte meg parlamenti mandátumát, aki ilyet állít, az egyúttal Ukrajna jogállamiságát is megkérdőjelezi. Kövér László és Németh Zsolt sajtótájékoztatójával kapcsolatban annak a véleményének adott hangot, hogy a Fidesz politikusait belpolitikai célok vezérelték, más szóval „a magyar kormány többségét adó szocialista pártot kívánták lejáratni”. Nem tagadta ugyanakkor, hogy gazdasági értelemben együttműködik a budapesti kormánnyal, mert „nem tartja bűnnek, hogy magyarországi befektetőket csalogasson Kárpátaljára”. Gajdos István fontolgatja, hogy a két magyarországi politikus kijelentései miatt becsületsértési pert indít.
Az UMDSZ elnöke az ukrajnai és magyarországi gazdasági érdekeltségeit firtató kérdésünkre nemleges választ adott, azt állította, hogy a saját nevén már csak azért sem lehetnek cégek, mert az ukrán törvények összeférhetetlennek tartják az efféle eljárást. Információink szerint Gajdos István érdekeltségébe egy homokbánya és egy fakitermelésre és exportra szakosodott cég tartozott korábban, még parlamenti mandátumának megszerzése előtt, amelyet a közbeszéd ma sem vonatkoztat el az UMDSZ vezetőjétől. A kijevi képviselő hevesen kirohant a KMKSZ ellen. Mint fogalmazott, Kovács Miklósék nem tudnak elszámolni bizonyos alapítványi pénzekkel, de a konkrétumokat firtató újságírói kérdésre némileg módosított kijelentésén, és leszögezte, hogy nem kíván vádaskodni. A KMKSZ-ről szólva elhangzott még, hogy a rivális szervezet elnöke azért „haragszik” az ukrán szociáldemokratákra, mert a 2002-es választásokon az UMDSZ jelöltjét, azaz őt támogatták. Gajdos úgy véli, Kárpátalján „mély gyökerei” vannak a szociáldemokráciának, és a KMKSZ-nek az a legfőbb kifogása, hogy a változásokkal megingott az egyeduralma. Leszögezte azt is, hogy az ukrán elnökválasztási kampány időszakában egyértelműbbé válik, hogy a mesterségesen kirobbantott botrány az UMDSZ támogatását élvező elnökjelölt, a jelenlegi kormányfő, Viktor Janukovics ellen irányul. A kijevi képviselő mindehhez hozzátette: az ukrán szociáldemokraták szavatolják a kárpátaljai magyarság érdekeit, hiszen távol áll tőlük mindenfajta nacionalizmus. Gajdos szót ejtett arról is, hogy jóllehet ő tagja a szociáldemokrata pártnak, az UMDSZ elnökségének többi tagja nem, és a kettős tagság a tagságra sem jellemző.
Kérdésünkre, hogy miért nevezte öngyilkosságnak az ungvári egyetem rektorának rejtélyes halálát (mint ismert, néhány nappal a tragédia előtt Gajdos tárgyalt Volodimir Szlivkával), hiszen a hivatalos vizsgálat még nem zárult le, és fennáll a gyanú, hogy a késszúrásokkal összemarcangolt rektort valójában meggyilkolták. Az UMDSZ elnöke kitért a válasz elől, és hangsúlyozta: semmit nem tud az esetről, miután „az ügy el sem lett indítva, tehát nincs ügy”. Hasonlóképpen nem válaszolt érdemben arra a kérdésünkre sem, hogy milyen árat tartana elfogadhatónak a beregszászi főiskolának helyet adó épület eladásakor. Gajdos a Népszabadságnak nyilatkozva néhány nappal ezelőtt kifejtette: az iskola „piaci áron” megvásárolhatná az épületet, de a tegnapi sajtótájékoztatón csak annyit közölt, hogy a 36 millió forint értékűre becsült épület ára irreális.
Gajdos István, illetve az általa vezetett UMDSZ az ukrán szociáldemokrata pártnak a szövetségese.
Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke lapunknak kifejtette: Gajdos és az UMDSZ Viktor Janukovics szociáldemokrata elnökjelölt mellett tette le a voksot. Ezzel szemben a KMKSZ megengedhette magának, hogy magyar politikai erőként egyik ukrán jelölt mellett se kötelezze el magát a választási küzdelmek során. Megőriztük függetlenségünket, s ez az, amit nehezen visel el Gajdos István – fejtette ki Kovács Miklós. Hozzátette: az UMDSZ-nél egy erős önigazoló motívum fedezhető fel, hiszen kényelmetlen számukra, hogy a KMKSZ nem vesz részt az elnökválasztási csatározásokban. A KMKSZ elnöke elmondta azt is, hogy Ivan Rizak megyei kormányzó arról biztosította őt: tíz nap alatt megpróbálja rendezni a beregszászi főiskola tulajdonjogának kérdését, vagyis, hogy az épület maradjon az oktatási intézményé. – Ezért úgy döntöttünk, hogy a mára tervezett demonstrációt tíz napra felfüggesztjük – tette hozzá Kovács Miklós. Nevetségesnek nevezte Gajdos állításait a Fidesszel való kapcsolatukról és arról, hogy Magyarországról beavatkoznának Ukrajna belügyeibe. Mint fogalmazott: a KMKSZ és a Fidesz között szoros együttműködés alakult ki, hiszen hasonlóan gondolkodnak a nemzetpolitikai alapkérdésekről, a magyar nemzet egységes egészként való megítéléséről, mint ahogy a kárpátaljai magyar főiskola státusáról, problematikájáról is.
beregszászi főiskola: bírósági döntésre várva. A budapesti ukrán nagykövet tájékoztatása szerint Leonyid Kucsma elnök azt követően foglal állást a beregszászi főiskola tulajdonjogának ügyében, hogy a kijevi legfelső bíróság dönt e témában – tájékoztatott tegnap Polgár Viktor külügyi szóvivő. Az Ukrán Köztársaság budapesti nagykövete Boros Jenő, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára kérésére tájékoztatást adott a beregszászi főiskola tulajdonjoga rendezésének állásáról – áll az MTI-nek eljuttatott közleményben. A nagykövet azt ígéri, hogy „az ukrán kormány és a beregszászi önkormányzat a törvényszéki palota átadására törekszik, ugyanakkor az eljárást a törvényekkel összhangba kívánja hozni. A főiskola jelenleg a kárpátaljai református egyház beregszászi épületében működik, és a törvényszéki palotába annak felújítása után költözik”.