Száznál több halott a beszlani pokolban

Vadnyugati lövöldözéssé fajult a dolog. A háromnapos túszdráma véres végkifejlete nem látszik összehangolt katonai műveletnek. Szinte megoldhatatlan helyzet alakult ki ugyanis Beszlanban, miután a túszok, félreértve a biztonsági alakulatok lépéseit, kitörtek a megszállt iskolából. Az orosz hatóságok hangsúlyozzák, nem erőszakkal akarták megoldani a túszdrámát. A különleges alakulatok a politikai következményektől is tartva feltehetőleg aligha támadtak volna, ha van más kiút. A pokol azonban elszabadult, és még az esti órákban is lövöldözéstől volt hangos az iskola környéke.

Munkatársunktól
2004. 09. 04. 18:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holttestek hevernek a beszlani iskola tornatermében – erősítették meg orosz tisztségviselők a túszdráma végkifejletének hatodik órájában. Egyes sajtóértesülések szerint mintegy százan vesztették életüket, míg mások több mint 150 halottról tudnak. Újabb és újabb adatok láttak napvilágot a sebesültek számáról is. A helyzet drámai volt még este is. Bár a speciális egységek már a támadás utáni negyedik órában lényegében ellenőrizték az iskolát, folytatódott a lövöldözés a menekülő terroristákkal, akiknek számát 20 és 40 közé teszik. Közülük több mint tízen meghaltak. Az események helyi idő szerint a déli órákban kulminálódtak, amikor a tárgyalások reggeli felújítása után a túszejtők két és fél nap után elfogadták, hogy ételt és vizet vigyenek be a túszoknak, és elvigyék az épületből az iskolafoglalás során és később meghaltakat. Amikor azonban a megállapodás szerint egy autó megközelítette az épületet, két detonáció következett be. Az is tény, hogy ebben az időben a túszok egy csoportja kitört a tornateremből, s rögtön utána lövöldözés kezdődött. A Gazeta szerint a fegyveresek azt hitték, a menekülők segítségére siető katonák az épületet rohamozzák, ezért felrobbantottak néhány aknát. Más források úgy tudják, hogy amikor a kommandósok bementek az iskolába, hogy a korábban meggyilkoltak holttesteit elvigyék, a fegyveresek lőni kezdtek rájuk, miközben nem tudták eldönteni, meneküljenek vagy maradjanak. Egy részük ezután a gyerekek újabb csoportjával megpróbált kitörni. Közben sokakat maga alá temetve a robbanásoktól beomlott a betonfödém. Később tűz is ütött ki az iskolában, amelyet a lövöldözés miatt nem tudtak megközelíteni a mentőalakulatok. Sok túsz a tornateremben rekedt, és a hírek szerint ekkor, a tűzben is sokan meghaltak. Teljes volt a zűrzavar, s elkerülhetetlenné vált az ostrom. A túszok egy része félig meztelenül, kimerülten, szomjasan rohant ki az iskolából. A káoszban újabb kitörést kísérelt meg néhány terrorista. Az egyik női öngyilkos merénylő például megpróbált elvegyülni, de elfogták. A terrorista egy fehér köpenyt vett fel, és megpróbált bejutni a sebesülteket ápoló kórházba, ám megijedt az ellenőrzéstől. A Vesztyi arról számolt be, hogy a túszejtők három csoportra váltak szét. Az egyik az iskolában maradt, a másik a város déli része felé próbál kitörni, a harmadik pedig a levetkőztetett túszok ruháiban igyekszik elvegyülni a helyi lakosok között.
Szakértők ellentétesen ítélik meg a mentőakció szervezettségét, s még arról is megoszlanak a vélemények, hogy véletlen csúcsosodtak ki így az események, avagy tervezett ostromról van szó. A látottak alapján elképzelhetőnek tűnik, hogy valóban a halottakért indultak be a kommandósok, amit a túszok félreértettek. Ösztönös reakciók működtek, s a túszok tömeges kiáramlása kaotikus helyzetet teremtett.
Három túszejtő – köztük feltehetőleg a terrortámadás vezetője – az este még befészkelte magát az iskola pincéjébe, s mivel gyerekeket is magukkal hurcoltak, a kommandósok csak órákkal később tudtak végezni velük.
A városban többen csoportosan vadásztak a terroristákra, mivel azok állítólag kijutottak a rendőrkordonon kívülre. Az Interfax tudósítója arról számolt be, látta, amint egy fiatalember meggyanúsított az utcán egy férfit, aki köré erre egyre többen gyülekeztek, és akit végül a rendőrségnek és a katonaságnak kellett kimenteni a lincselők kezei közül, több lövést leadva a levegőbe. Ráadásul nem ez volt az egyetlen ilyen eset.



A rémület napjai. A megnyitó után a lányom a gyerekekkel bement az iskolába, én pedig az udvaron maradtam néhány tanárral, és beszélgettünk. Ebben a pillanatban behajtott az udvarra egy katonai teherautó, amelyből álarcos emberek ugráltak ki. Lőni kezdtek, és kettéosztották a tömeget – mesélte a Kommerszantnak a támadás egyik szemtanúja. A tizedik osztályos Zaur Dzafarovának sikerült elmenekülnie. „Háttal álltunk az utcának, és nem láttuk a közeledő autót. Már csak azt vettük észre, hogy emberek ugrálnak ki a kocsiból, elöl álarcosok jöttek, őket szakállas férfiak követték, és két nő, fekete ruhában. Gránátokat kezdtek el dobálni, meg lövöldözni, és körbe vettek minket.” „A szemem láttára csak egy embert öltek meg – mesélte az egyik szemtanú, Ruszlan Borojev. – Az emberek egymás hegyén-hátán feküdtek. Levetkőztettek minket. Azokat, akik nagyon rosszul lettek, az öltözőbe terelték. A tornateremben már nem volt levegő” – számolt be az eseményekről a korábban szabadon engedett Zalina Dzandarova. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.