Ellenfelet kap a Hír TV?

A Hír TV piaci ellenfelének szánják az MTV harmadik, Demokrácia névre keresztelt csatornáját – értesült lapunk. A csatornát információink szerint Gyárfás Tamás, a Nap-kelte jelenlegi producere vagy Rangos Katalin, a köztévé elnökének főtanácsadója vezetné.

Kristály Lehel
2004. 10. 28. 20:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több verzió létezik már a Hír TV hírpiaci monopóliumának megtörésére – tudtuk meg. Az egyik forgatókönyv szerint, ha az Országos Rádió és Televízió Testület többsége a mai ülésén áldását adja Rudi Zoltán MTV-elnök tematikus csatornáinak megvalósíthatóságára, akkor a most a nemzeti főadón sugárzott Nap-kelte stábjának egy része átköltözne az új csatornára, amely hírtelevízió jelleggel működne. Ez esetben a Demokrácia csatorna irányítását Gyárfás Tamás, a Nap-kelte tulajdonos-producere végezné. Gyárfás Tamás cáfolta értesüléseinket, ám örülne egy ilyen lehetőségnek. A második verzió szerint Rangos Katalin, az MTV korábbi programigazgatója kerülne az új csatorna élére.
*
Rudi Zoltán is valótlannak mondta információinkat. Szerinte Rangos Katalin neve azért vetődött fel, mert a tévéelnök műsor-politikai főtanácsadója tagja a csatornaindítással foglalkozó tévés munkacsoportnak. – Nincsen szó ellen-Hír TV indításáról, mert harmadik csatornánk csak a törvényhozás munkáját mutatná be – mondta Rudi Zoltán. Azon felvetésünkre, hogy mit fognak sugározni a csatornán a hét öt napján, amikor is nem ülésezik az Országgyűlés, közölte: ekkor politikusokkal készített interjúkat, a parlament bizottságainak üléseiről szóló beszámolókat, illetve európai parlamenti tudósításokat követhetnének figyelemmel a nézők. Az elnök cáfolta azt is, hogy nyomást gyakorolt volna a csatornabővítést ellenző kábelszolgáltatókra azok ellenkezése miatt.
A médiahatóság többszöri nekifutásra sem tudta eldönteni: van-e akadálya az MTV csatornabővítéseinek, mert míg az erről szóló előterjesztések egyike támogatja az elképzelést, a másik szerint ez nem lehetséges. Scherer Zsolt médiaszakértő szerint a médiatörvény nevesíti: a köztelevíziónak csak egy földi sugárzású és egy műholdas csatornája van. Megjegyezte továbbá, hogy a 2005. évi költségvetés 3,5 milliárd forintot irányoz elő „az m2 csatorna műsorideje terhére létrehozandó parlamenti hírcsatorna megvalósítására”, és nem számol új közszolgálati csatornák alapításának költségeivel. Mivel a csatornabővítés ellentétes a médiatörvénynyel, az új csatornák megindítása ráadásul csak a kétharmados parlamenti döntést igénylő jogszabály módosításával lehetséges.
A csatornabővítésről ma dönt ismét a médiahatóság öt testületi tagja: az MSZP által delegált Kovács György és Ladvánszky György, az MDF-es Wéber János, a fideszes Szalai Annamária, valamint a liberális Timár János. Eddig két delegáltnak volt következetes álláspontja az ügyben: Ladvánszky György kitartott a csatornabővítés támogatása mellett, míg Szalai Annamária ellenezte azt. A többiek rendre változó álláspontra helyezkedtek, de úgy tudjuk: most a döntés nagyban az SZDSZ testületi tagján múlik, ugyanis Timár János eddigi ellenző hozzáállása – értesülésünk szerint kívülről jövő utasításra – is változni látszik, noha az érintett cáfolta információnkat.
A jelenleg is havi egymilliárdos veszteséget termelő MTV hivatalosan a reorganizációs tervétől várja gazdaságosabb működését, de lapunk úgy tudja: a Demokrácia csatornát különböző állami vállalatok hirdetéseiből tartanák fenn.
A csatornabővítés ellen tiltakozik a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége (MEÚSZ), a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség, illetve a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség is.
n
Magyarország a 28. helyen áll – holtversenyben El Salvadorral – a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi polgárjogi és médiafigyelő szervezet tegnap nyilvánosságra hozott éves jelentése szerint. Olyan országok állnak a listán előttünk, mint Benin (27.), Dél-Afrika (26.) vagy Trinidad és Tobago (11.). A közép-európai térség országai – Szlovákia (8.), Szlovénia (15.), Csehország (19.), Lengyelország (32.) – többnyire jobb besorolást kaptak. Az újságírók számára Kína és Kuba a legveszélyesebb hely. A legnagyobb sajtószabadság az RSF szerint Dániában, Finnországban, Írországban, Izlandon, Norvégiában és Hollandiában van.



Változások a Hír Tv-nél. A Hír Televízió Rt. tegnapi rendkívüli közgyűlésén az igazgatótanácsba választotta Liszkay Gábort, a Magyar Nemzet igazgató-főszerkesztőjét és Gajdics Ottót. Az igazgatóság Liszkay Gábort a Hír Televízió Rt. igazgatóságának elnökévé választotta, Fazekas Csabát megerősítette vezérigazgatói tisztségében. Gajdics Ottó továbbra is a műsorokért felelős vezérigazgató-helyettesi tisztséget tölti be. A hírigazgató november elsejétől Szikszai Péter lesz. A részvénytársaság Kerényi Imre szerződését felmondta, egyidejűleg a Szerintem című műsort megszüntette. (hirtv.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.