Meghatározó volt a tegnapi tőkepiaci kereskedés során, hogy szerdán vegyesen zártak a vezető New York-i tőzsdemutatók, a Nasdaq Composite 0,52 százalékkal javult, míg a Dow Jones mutatója 0,1 százalékkal gyengült. Elemzők meglepőnek találták a technológiai piac javuló irányvonalát. Reggel a tokiói tőzsde vezető részvényeit jegyző Nikkei 225 index 0,85 százalékkal 92,95 pontra gyengült, míg a Topix-indikátor 0,81 százalékot vesztett értékéből. A csökkenést az okozta, hogy míg a tengerentúlon optimisták voltak a spekulánsok a fejlett technológiai részvényeket tekintve, addig a szigetországban a Yahoo Japan, a TDK, a Canon és a Maxtor papírjait eladásra kínálták.
Nyitás után felfelé mozogtak, majd délelőtt enyhe veszteségbe fordultak az európai piacok mutatói. Meghatározó, a befektetőkre nyomást gyakorló híreket közölt az Alcatel, a Ryanair, az AstraZeneca, valamint a Sanofi-Aventis. Az Alcatel a Nokia eredményei miatt gyengült szerdán, de tegnap korrekció és az SBC Communicationstől kapott, 1,7 milliárd dolláros megrendelés vonzóvá tette a telefongyártó cég papírjait. Javulóban volt az SAP szoftvergyártó cég árfolyama is, miután a társaság licenceladásokból származó bevétele 13 százalékkal erősödött.
Árfolyam-emelkedéssel indult a tengerentúli kereskedés is, a Nasdaq és a Dow Jones értékét az AIG, az eBay, a Boeing, a Merck, a Caterpillar és az SBC Communications bejelentései határozták meg. A Boeing közölte, hogy a Primaris Airlines 40-45 Boeing repülőgép vásárlásának szándékát jelentette be, húsz gépre viszont le is adta végleges rendelését. Az ügylet listaár szerinti teljes értéke 3,8 milliárd dollár.
Gyengüléssel zárt a tőzsde Pesten, a Deák Ferenc utcában kereskedő befektetőket nem érdekelték a nemzetközi tőkepiaci irányok, a BUX nyitás után 13 019 pontig emelkedett, majd csökkenéssel folytatta a napot. Kora délután az index napi mélypontját, 12 799 ponton jegyezte, erről a szintről már csak enyhe javuló irányzat alakult ki, de a BUX még így is 173,58 pontot gyengülve zárt. A forgalmi indikátor 10,10 milliárd forintot jelzett, ebből a legnagyobb részt, 3,25 milliárd forintnyit a 0,2 százalékkal csökkenő OTP-re kötötték. A vezető részvények közül csupán a Matáv ára nem gyengült. A távközlési papírok 1,5 százalékkal lettek olcsóbbak. Egyes információk szerint a Mol indulni kíván a boszniai Energopetrol privatizációjára kiírt pályázaton. A felhívásra állítólag a Mol mellett az OMV és a szlovén Petrol is jelentkezett. Az Energopetrol az első fél évet 1,5 millió dolláros veszteséggel zárta, 120 ezer tonnányi olajat és olajszármazékot értékesített.
Orbán Viktor: 2024 egy percben