Másfél évtizede a Demokratikus Ifjúsági Szövetség (Demisz) kezelte azokat az adományokat, melyek magánszemélyektől érkeztek egy, a budai Várban felállítandó, az 1848-as forradalom és szabadságharc emlékét hirdetni hivatott szobor elkészítésére. A szobor készítője Szervátiusz Tibor lett volna, az akció azonban elakadt. Két hónappal ezelőtt a Fővárosi Főügyészség szóvivője a Demisz egykori irodavezetője, Takács István állítására hivatkozva még azt nyilatkozta, hogy 1992-ben visszafizették a pénzeket, ám ezt az adományzók cáfolták egy rádióműsorban.
Dobos Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője kérdésünkre így fogalmazott: az említett megállapítások pár hónappal ezelőtti eljárási eredményt tükröznek.
A Fővárosi Főügyészség hivatalból – vagyis a Legfőbb Ügyészség utasítására – 2003-ban törvényességi felügyeleti vizsgálatot kezdeményezett a Demokratikus Ifjúsági Szövetséggel szemben. Két hónappal ezelőtt úgy tűnt, lezárható az ügy, ugyanis nem volt bizonyítható, hogy a Demisz bármiféle életjelet mutatna. Megjegyezte, hogy egy magánjogi típusú vizsgálatnak nincsenek eszközei arra, hogy tartalmi információkat nyerjen a bankoktól, a pénzintézetek csak büntetőeljárás alkalmával tekintenek el a banktitok megtartásától.
Az adományozók megszólalásával azonban – magyarázta a szóvivő – új fordulatot vett az ügy, azóta a főügyészség pénzmozgásokat is észlelt a Demisz számláin, úgyhogy a törvényességi felügyeleti vizsgálat új erőre kapott. Mivel a Demisz immár bizonyíthatóan tevékenykedik, nem szüntetik meg a társadalmi szervezetet, és netán arra is esély nyílik, hogy egy más jellegű eljárás keretében kiderítik a pénzek útját, s az adományozó magánszemélyek visszakapják az ötmillió – mai értéken negyvenöt-ötven millió – forintot.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?