A Demisz működik és tartozik

Máig vannak pénzmozgások a Demisz számláin – tudta meg lapunk. Tehát a KISZ utódszervezete, melynek Gyurcsány Ferenc volt az alelnöke, ma is fejt ki tevékenységet, ám a kilencvenes évek eleje óta tartozik olyan magánszemélyeknek, akik egy szobor elkészítésére adományoztak pénzt e baloldali társadalmi szervezeten keresztül.

Joó István
2004. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél évtizede a Demokratikus Ifjúsági Szövetség (Demisz) kezelte azokat az adományokat, melyek magánszemélyektől érkeztek egy, a budai Várban felállítandó, az 1848-as forradalom és szabadságharc emlékét hirdetni hivatott szobor elkészítésére. A szobor készítője Szervátiusz Tibor lett volna, az akció azonban elakadt. Két hónappal ezelőtt a Fővárosi Főügyészség szóvivője a Demisz egykori irodavezetője, Takács István állítására hivatkozva még azt nyilatkozta, hogy 1992-ben visszafizették a pénzeket, ám ezt az adományzók cáfolták egy rádióműsorban.
Dobos Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője kérdésünkre így fogalmazott: az említett megállapítások pár hónappal ezelőtti eljárási eredményt tükröznek.
A Fővárosi Főügyészség hivatalból – vagyis a Legfőbb Ügyészség utasítására – 2003-ban törvényességi felügyeleti vizsgálatot kezdeményezett a Demokratikus Ifjúsági Szövetséggel szemben. Két hónappal ezelőtt úgy tűnt, lezárható az ügy, ugyanis nem volt bizonyítható, hogy a Demisz bármiféle életjelet mutatna. Megjegyezte, hogy egy magánjogi típusú vizsgálatnak nincsenek eszközei arra, hogy tartalmi információkat nyerjen a bankoktól, a pénzintézetek csak büntetőeljárás alkalmával tekintenek el a banktitok megtartásától.
Az adományozók megszólalásával azonban – magyarázta a szóvivő – új fordulatot vett az ügy, azóta a főügyészség pénzmozgásokat is észlelt a Demisz számláin, úgyhogy a törvényességi felügyeleti vizsgálat új erőre kapott. Mivel a Demisz immár bizonyíthatóan tevékenykedik, nem szüntetik meg a társadalmi szervezetet, és netán arra is esély nyílik, hogy egy más jellegű eljárás keretében kiderítik a pénzek útját, s az adományozó magánszemélyek visszakapják az ötmillió – mai értéken negyvenöt-ötven millió – forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.