A népszavazás nem a pénzről szól

A kettős állampolgárságról rendezett népszavazás elsősorban érzelmi kérdés a magyarság számára – nyilatkozta lapunknak az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke. Pap Géza ugyanakkor nem lát más lehetőséget, mint az igennel szavazást, mert – mint mondta – az ellenkező előjelű végeredmény beláthatatlan következményekkel járna a határon túli magyarságra nézve.

Szentesi Zöldi László
2004. 11. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékeztetett rá Pap Géza: az önhibájukon kívül az országhatáron túlra rekedt magyarok mindig is azzal a reménységgel utaznak az anyaországba, hogy ők is részesei a nemzetnek. „Gyakran előfordul, hogy könynyekkel a szemünkben lépjük át az országhatárt, mert úgy hiszszük, egy családhoz tartozunk, egyazon közösség tagjai vagyunk. Éppen ezért ért bennünket fájdalmasan a hír, hogy Magyarországon nem mindenki gondolkodik így” – tette hozzá. A református püspök úgy látja, a nem szavazatok többségbe kerülése végső soron azt jelentené, hogy az anyaország megtagadja a határon túli magyarokat, arról nem is beszélve, hogy beláthatatlan következményekkel járna kisebbségben élő honfitársaink megítélését illetően. Éppen ezért mindazok, akik hisznek a magyarság egységében, csakis igennel szavazhatnak a népszavazáson feltett kérdésre – szögezte le az erdélyi református püspök.
Pap Géza szerint a kettős állampolgárság ügyét Magyarországon némileg túlpolitizálták, éppen ezért a nemleges válaszra készülő szavazók egyfajta kényszerpályán mozognak. Hangsúlyozta, a referendum nem elsősorban a pénzről szól. Mint ahogyan egy családban sem lehet anyagi kérdés, hogy mennyibe kerül a gyermekek oktatása és jövője, ebben az esetben sem lehet kizárólag az anyagiakat hangsúlyozni. Ha a magyarság pénzzel méri az efféle kérdéseket, háttérbe szorulhat az egészséges nemzettudat. Leszögezte, hogy nem feltétlenül a kettős állampolgárság határozza meg, áttelepül-e valaki az anyaországba, vagy sem. A lehetőség már eddig is létezett, aki nagyon akarta, már régen Magyarországon élhet. Az erdélyi püspök mindazonáltal reméli, nagyon sokan hűségesek maradnak szülőföldjükhöz. Távolról sem igaz a megállapítás, miszerint a magyarigazolvánnyal rendelkezők zöme felkerekedne és elhagyná otthonát. Ebben az esetben kétségkívül politikai fikcióról van szó – tette hozzá.



Böjte atya nyílt levele. Fontos, hogy kimondjuk, az összetartozás utáni vágy nem valaki ellen irányul – fogalmazott Böjte Csaba ferences szerzetes „az anyaországi testvérekhez” írott nyílt levelében. A dévai gyermekotthon Magyar Örökség-díjas megalapítója szerint népünket csakis a szeretet, az önzetlen jóság s a tiszta erkölcs teheti jobbá, értékesebbé. Hozzátette: „az idő így is, úgy is nekünk dolgozik. Ezelőtt pár évvel még a magyarigazolvány is elérhetetlen álomnak, szinte bűnnek tűnt – határon innen és túl – nagyon sokaknak. Ma már úgy érezzük, hogy ennél többre, a kettős állampolgárságra is joga van az akarata ellenére Magyarország határain kívül született magyarságnak.” Böjte Csaba úgy véli, meg lehet találni azt a jogi megoldást, amely a Kárpát-medence minden lakója számára elfogadható, s amely mindenkit gazdagabbá tesz. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.