A népszavazási vita újabb fejezete

A miniszterelnök azt várja a Fidesztől, hogy nyújtsa be törvényjavaslatát a kettős állampolgárságról. Szerinte a népszavazási kérdés bizonytalanságot kelt. Az ellenzéki párt viszont arra utalt, hogy nem lehet a határon túli magyarok véleményével ellentétesen dönteni.

Török László
2004. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem látja tisztán Gyurcsány Ferenc, hogy a Fidesz milyen álláspontot képvisel a kettős állampolgárság kérdésében, ezért a miniszterelnök napirend előtt felszólította az ellenzéki pártot, nyújtsa be törvényjavaslatát a kérdésben. A kormányfő szerint a népszavazási kezdeményezésért indított aláírásgyűjtés során a Fidesz hallgatott, később a választók támogatását kérték az ügyben, az utóbbi tíz napban pedig már útlevél megadásáról beszéltek. Gyurcsány úgy látja, hogy a szerencsétlen kérdésfelvetés indulatot és bizonytalanságot vált ki az emberekből, ezért a kormány a szülőföldprogram beindításával és útlevél megadásával kívánja rendezni a problémát.
– Szíve mélyén talán ön és sok más szocialista politikustársa is igent mondana a kérdésre – reagált Pokorni Zoltán, aki újra egyértelművé tette, hogy a Fidesz a kettős igent ajánlja a választóknak mindkét népszavazási kérdésében. A legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese felhívta a figyelmet: a kettős állampolgárság a határon túli szervezetek szerint is mérsékelné az évente 7,5-8 ezer magyar áttelepülő számát. A képviselő emlékeztetett Antall József néhai miniszterelnök alapelvére, miszerint a mindenkori magyar kormány nem hozhat döntést a határon túliak véleményével szemben. – Miért akarja velünk elhitetni miniszterelnök úr, hogy csak mi magyarok nem tudjuk megoldani ezt a kérdést, amikor ez más mellett Szlovákiában és Romániában is sikerült? – tette fel a kérdést Pokorni Zoltán.
Csapody Miklós (MDF) reagálásában a határon túliakkal foglalkozó parlamenti bizottság szükségességét hangoztatta, valamint a ma kezdődő négypárti egyeztetés fontosságára hívta fel a figyelmet.
Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető arra emlékeztetett, hogy nem volt egyetlen olyan kormány sem, amely meg merte volna bolygatni ezt a kényes kérdést, ugyanakkor Orbán Viktor napokban tanúsított felelős magatartását is megemlítette, miszerint a pártelnök is csak útlevél megadásáról beszél. Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint az állampolgárokat nem kényszeríthetnék arra, hogy felelősen döntsenek egy olyan kérdésben, amelynek következményei beláthatatlanok. Gyurcsány Ferenc viszontválaszában kifogásolta, hogy magyarságának próbáját a Fidesz által felállított mérce alapján kellene teljesítenie, hogy „bebocsátást nyerjen minden magyar örökkévaló mennyországába”.
Szerethető MSZP-t kíván létrehozni Hiller István kultuszminiszter, a szocialisták vezetője, aki maga is szerethető miniszter és pártelnök kíván lenni – mondta el interpellációjában Halász János (Fidesz). Sőt, olyan, akit a határon túli magyarok is tudnak szeretni, igaz, hogy ezt a múlt héten nem tudták kifejezni, mivel Hiller lemondta székelyföldi programját – mondta a képviselő, aki szerint megfutamodott a miniszter. December 5-én igennel vagy nemmel szavaz majd? – kérdezte Halász Hillertől. A miniszter elmondta, azért nem utazott Erdélybe, mert a román kormány jegyzékben jelezte, további egyeztetést tartanak szükségesnek a magyar kulturális intézet ügyében. Hozzáfűzte: később tudta meg, hogy tüntetést szerveznek látogatása ellen.
Áder János (Fidesz) napirend előtt úgy fogalmazott: nem érti, hogy ha Gyurcsány komolyan gondolja, hogy „nemekből nem lehet országot építeni”, akkor miért mond nemet a beteg emberek biztonságára és a nemzeti összefogásra. Szerinte azzal, hogy a kormánypártok kettős nemre buzdítanak, a miniszterelnök az alkotmányra, a köztársaság elnökének, a határon túli magyaroknak és a magyar választók többségének mond nemet. Áder szerint a szocialisták most hárommillió magyar beözönlésével riogatják a magyarokat. Hiller István kijelentette: nem akarják, hogy kényszerpályára jusson az ország, ezért szorgalmazzák a nem voksot a népszavazáson. A kórház-privatizációval összefüggésben azt tanácsolta Ádernek, kérdezze meg saját frakciójának tagjait, Körmend és Debrecen fideszes polgármestereit, miért állnak a kórházaik részleges magánosítása mellé (ezt az érintettek többször cáfolták – a szerk.).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.