Jó lenne, ha a megtollasodott szocialista iparbárókra is vonatkozna az igazságos közteherviselés – mondta el interpellációjában Deák András (Fidesz). Kifejtette: minden, az unión kívülről behozott 1 megawattóra villamos energia után egy eurót kell befizetni az uniónak. Kapolyi László (MSZP) cége ebben az évben 400 millió megawattóra áramot hozott be Ukrajnából, ám ezután semmit nem fizetett az uniónak, a napi másfél-két millió forintot kitevő összeget a gazdasági minisztérium állta helyette. Gaál Gyula, a tárca politikai államtitkára elmondta, hogy Magyarország éves fizetési kötelezettsége az unió felé emiatt egy évben 6,25 millió euró, ám ennél egy kicsivel nagyobb összegű térítést is kap. – Nem ad az adófizetők pénzéből támogatást az egyik MSZP-s milliárdos a másiknak – vélte az államtitkár.
– Normális és szokványos-e az, hogy az oktatási tárcánál olyan egyeztetések folynak, amelyek esetében felmerül a kartellszervezés gyanúja? – tette fel a kérdést Szijjártó Péter (Fidesz). Arató Gergely államtitkár azzal védekezett: a pályázatok kiírása és elbírálása a törvényi kereteknek megfelelően történt.
A miniszterelnöktől később arról érdeklődött Szijjártó, mi az álláspontja abban a kérdésben, ha valaki „egy tehetős ember, sok-sok vállalkozás vezetője” üzletemberként az adófizetési kötelezettség alól történő kibújás látszatát megengedő tranzakciókba kezd. Bár nem nevezte meg, utalt a korábban a kormányfő érdekeltségébe tartozó Altus cégcsoport egyik, Luxemburgban bejegyzett off-shore cégre és kifejtette: az adóparadicsomban nyilvántartott céget, amely megkerülte az adó- és osztalékfizetést, felszámolta a vezetője, és minden vagyonát egy magyarországi cégre hagyta. Mindezek alkalmasak arra, hogy az adócsalás látszatát keltsék, és nem felel meg annak a kormányzati propagandának, amely több felelősséget vár el a tehetősektől – mondta Szijjártó. Kiss Péter kancelláriaminiszter úgy reagált: az említett szervezet a hatályos jogszabályok alapján jött létre, a társaságnak jövedelme nem volt, ezért adóelőnyre sem tudott szert tenni. Jelezte ugyanakkor, hogy „műsoron kívül” szívesen beszélget Szijjártó Péterrel.
Ellenzéki kérdés a visszatartott áfa ügyében. Nógrádi Zoltán fideszes képviselő azonnali kérdésében arra volt kíváncsi, hogy a kormány miért a kis- és középvállalkozásokat sújtja törvénytelenül az áfakifizetések visszatartásával 100 milliárd forint értékben. A politikus az APEH elnökére hivatkozva közölte: egy kormányzati adminisztrációs hiba folytán büntetik jogállamot megcsúfoló módon a vállalkozásokat a pénz viszszatartásával. Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára szerint nem sújtják a vállalkozásokat, csak az uniós adószámmal rendelkező gazdasági társaságok áfa-visszaigénylését és adóbevallását ellenőrzik.