Bálint-ügy: előléptetés, házbontás

Bálint Sándor szegedi néprajzkutató születésének századik évfordulóján derült ki, hogy egy ráállított volt titkosrendőrt tavaly ezredessé léptettek elő nyugdíjas belügyesek javaslata alapján. A tudóst Szeged konferenciákkal köszöntötte, a szocialista városvezetés azonban éppen az évforduló napjaiban bontatta le szülőházát.

2004. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csapody Miklós (MDF) az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának dokumentumára hivatkozva tegnapi parlamenti interpellációjában elmondta: Magyar József, akit 2003-ban ezredessé léptettek elő, 1964-ben Szegeden a III/III-as osztály titkosrendőreként készítette elő Bálint Sándornak, a vallásos néprajz megalapítójának letartóztatását. Lamperth Mónika belügyminiszter válaszában kifejtette, hogy Magyar József a III/I-es, hírszerzési osztályon dolgozott, és a két osztály közötti együttműködésben vett részt az említett akcióban. Mint mondta, az interpelláló képviselő elítélheti Magyar Józsefet az 1960-as évekbeli cselekedetei miatt, de „ezen erővel az 1960-as évek Magyarországának jelentős részéről is ítéletet mondhat, azokról az emberekről, akik abban a rendszerben végezték a munkájukat”. Hozzátette: a kitüntetés egy életutat ismert el, „nem pedig negyven évvel ezelőtti hibák” alapján ítél. Az interpelláló képviselő dokumentumokat mutatott fel, amelyek azt bizonyítják, hogy Magyar a III/III-as ügyosztály „képviseletében” vett részt a néprajztudós meghurcolásában.
A téma két hete is napirenden volt. Ugyancsak Csapody interpellált, akinek Juhász Gábor belügyi államtitkár így válaszolt: „Magyar József nyugalmazott rendőr alezredest korábbi elöljárói javaslatára 2003. március 15-én, tehát több mint másfél évvel ezelőtt léptették elő rendőr ezredessé. Elöljárói a szegedi hírszerző alosztályon eltöltött évtizedes munkája, majd azt követően a Csongrád megyei nyugdíjas belügyminisztériumi dolgozók szervezetében végzett aktív tevékenysége alapján javasolták az előléptetést. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó!) Vagyis ez azt jelenti, hogy ön abban téved, tisztelt képviselő úr, hogy Magyar József nyugalmazott alezredes az elhíresült III/III-as belső elhárítás tagja volt, az alezredes úr a hírszerző alosztály tagja volt, ezt III/I-nek jelölik, betűvel. Pályafutását a megyei rendőrkapitányság elismerte, és a BM-dolgozók nyugdíjasai között végzett tevékenységét szintén elismerték. Így került sor a kitüntetésére és így az előléptetésére.” Akkor Csapody válaszában megjegyezte: lehetséges, hogy Magyar József hírszerző tiszt volt, és a BM derék nyugdíjasa, de hogy besúgókat mozgatott Bálint Sándorral kapcsolatban, azt többtucatnyi papír bizonyítja.
Mindkét szavazáson részt vett Mécs Imre (SZDSZ), aki két hete nem fogadta el a választ, tegnap viszont igen. Párttársa, Fodor Gábor ugyanakkor a legutóbbi szavazáson tartózkodott, első ízben bár jelen volt, nem szavazott. Mindkét szavazás során akadtak MSZP-s képviselők, akik tartózkodtak: Donáth László és Avarkeszi Dezső. A kisebbik koalíciós párt tagjainak jelen lévő többsége a szavazásoknál azt a stratégiát választotta, hogy nem nyomott gombot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.