Csapody Miklós (MDF) az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának dokumentumára hivatkozva tegnapi parlamenti interpellációjában elmondta: Magyar József, akit 2003-ban ezredessé léptettek elő, 1964-ben Szegeden a III/III-as osztály titkosrendőreként készítette elő Bálint Sándornak, a vallásos néprajz megalapítójának letartóztatását. Lamperth Mónika belügyminiszter válaszában kifejtette, hogy Magyar József a III/I-es, hírszerzési osztályon dolgozott, és a két osztály közötti együttműködésben vett részt az említett akcióban. Mint mondta, az interpelláló képviselő elítélheti Magyar Józsefet az 1960-as évekbeli cselekedetei miatt, de „ezen erővel az 1960-as évek Magyarországának jelentős részéről is ítéletet mondhat, azokról az emberekről, akik abban a rendszerben végezték a munkájukat”. Hozzátette: a kitüntetés egy életutat ismert el, „nem pedig negyven évvel ezelőtti hibák” alapján ítél. Az interpelláló képviselő dokumentumokat mutatott fel, amelyek azt bizonyítják, hogy Magyar a III/III-as ügyosztály „képviseletében” vett részt a néprajztudós meghurcolásában.
A téma két hete is napirenden volt. Ugyancsak Csapody interpellált, akinek Juhász Gábor belügyi államtitkár így válaszolt: „Magyar József nyugalmazott rendőr alezredest korábbi elöljárói javaslatára 2003. március 15-én, tehát több mint másfél évvel ezelőtt léptették elő rendőr ezredessé. Elöljárói a szegedi hírszerző alosztályon eltöltött évtizedes munkája, majd azt követően a Csongrád megyei nyugdíjas belügyminisztériumi dolgozók szervezetében végzett aktív tevékenysége alapján javasolták az előléptetést. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó!) Vagyis ez azt jelenti, hogy ön abban téved, tisztelt képviselő úr, hogy Magyar József nyugalmazott alezredes az elhíresült III/III-as belső elhárítás tagja volt, az alezredes úr a hírszerző alosztály tagja volt, ezt III/I-nek jelölik, betűvel. Pályafutását a megyei rendőrkapitányság elismerte, és a BM-dolgozók nyugdíjasai között végzett tevékenységét szintén elismerték. Így került sor a kitüntetésére és így az előléptetésére.” Akkor Csapody válaszában megjegyezte: lehetséges, hogy Magyar József hírszerző tiszt volt, és a BM derék nyugdíjasa, de hogy besúgókat mozgatott Bálint Sándorral kapcsolatban, azt többtucatnyi papír bizonyítja.
Mindkét szavazáson részt vett Mécs Imre (SZDSZ), aki két hete nem fogadta el a választ, tegnap viszont igen. Párttársa, Fodor Gábor ugyanakkor a legutóbbi szavazáson tartózkodott, első ízben bár jelen volt, nem szavazott. Mindkét szavazás során akadtak MSZP-s képviselők, akik tartózkodtak: Donáth László és Avarkeszi Dezső. A kisebbik koalíciós párt tagjainak jelen lévő többsége a szavazásoknál azt a stratégiát választotta, hogy nem nyomott gombot.

Törökszentmiklósi vonatgázolás: mi az igazság a gyermekáldozatról szóló hírekkel kapcsolatban?