Bizottságot állítana a Fidesz

Ha szükséges, parlamenti bizottságot kell felállítani a paprikabotrány személyi felelőseinek megállapítása, illetve az esetleges egészségkárosodás mértékének kivizsgálása céljából – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Mátrai Márta, a Fidesz országgyűlési képviselője. Véleménye szerint a miniszterelnök „totojázása” miatt a gyanútlan emberek több mint két hónapig megvásárolhatták és fogyaszthatták a mérgezett fűszerpaprikát.

Dénes Zoltán
2004. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A képviselőnő emlékeztetett: az ügy kezdete augusztusra nyúlik vissza, mikor is 60 tonna Spanyolországból és Brazíliából származó paprikát foglaltak le Bács-Kiskun megyében két cégnél. Ekkor a megyei főállatorvos értesítette a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot, illetve az élelmiszer-biztonsági hivatalt, és felhívta a figyelmet arra, hogy az európai országokból is érkezhetnek olyan szállítmányok, amelyek gombatoxint tartalmaznak. A hivatal, a minisztérium és a kormány azonban nem tett semmit – mutatott rá Mátrai Márta. További három hét múlva – folytatta Mátrai az események felvázolását – Érsekcsanádon 3600 kilogramm mérgezett paprikát foglaltak le. Az ügy érdekessége – tette hozzá –, hogy a bajai rendőrkapitányság munkatársa csak azután ment ki a helyszínre, amikor egy névtelen bejelentés érkezett, amely felhívta a figyelmet, hogy a spanyol mérgezett paprika egy része megtalálható ezen a telephelyen, s jelezte, hogy ezt forgalomba kívánják hozni. Ezzel kapcsolatban a képviselő aggodalmának adott hangot, hiszen eszerint kérdéses, hogy van-e valaki, aki ellenőrzi, hogy a mérgezett paprikaszállítmányt megsemmisítették-e vagy sem. Nyilvánvaló, hogy ezt az állampolgárok felé hitelt érdemlő módon igazolni kell – mondta Mátrai Márta. Rávilágított: október közepéig kellett várni, hogy valami történjen, s akkor is Szlovénia riadóztatta az Európai Unió élelmiszer- és takarmányozási gyorsriadóláncát. A „pozícióharcokon kívül” nem látszott sem a kormányfőn, sem miniszterein, hogy foglalkoztatná őket a lakosság egészsége, miután „a totojázás miatt” az emberek két hónapig megvásárolhatták és fogyaszthatták a mérgezett fűszerpaprikát – közölte az ellenzéki politikus. Hozzátette: ezért a gyártókon kívül szükség van a további felelősök megállapítására is. Emlékeztetett, hogy 2002-ben az akkor ellenzékben lévő mai kormánypárt legfontosabb szlogenje az volt, hogy Magyarország közjogi értelemben olyan ország, ahol mindenért a miniszterelnök tartozik felelősséggel.



A szocialisták Nem vizsgálódnának. Magda Sándor (MSZP) a távirati irodának elmondta: a vizsgálóbizottság felállítása nem vezetne célra, mivel az eddig működő bizottságok sem értek el megnyugtató eredményeket, azokban politikai, nem pedig szakmai vitát folytattak. Hozzátette: a miniszterelnök gyorsan cselekedett, s az élelmiszer-biztonság felügyelete egy kézben összpontosul. Bárcsak minden kormány ilyen gyorsan reagálna! – fejezte ki óhaját a szocialista képviselő. Soha nem a termelő hamisít, hanem az, aki gyártja, forgalomba hozza – jelentette ki végül Magda Sándor, hozzátéve, szigorúan szankcionálni kell a hamisítókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.