Három évtized ellenségeskedés után tárgyalóasztalhoz ülhetnek Dél-Ciprus és a sziget északi részét megszálló Törökország vezetői. Az egyeztetéseket Tászosz Papadopulosz ciprusi görög elnök kezdeményezte, mondván, Ankara uniós törekvései kapcsán a két félnek kulcsfontosságú kérdéseket kell tisztáznia.
Az Európai Unió decemberi csúcstalálkozója várhatóan a török közeledés egyik igen fontos állomása lesz, hiszen itt döntenek arról, hogy az unió megkezdi-e a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal a jövő év elején. Ciprus pedig a közösség tagjaként akár vétót is emelhet a 2017–2020-ra jósolt keleti bővítés ellen. Ma azonban erről szó sincs, s mint Papadopulosz leszögezte: Nicosia elviekben támogatja Törökország felvételét. A ciprusi „igenért” Ankara azonban magas árat fizethet, hiszen az alku során valójában a kis ország diktálhatja a feltételeket a góliátnyi Törökország számára. Ezek közül a legfontosabb, hogy Ankara végre ismerje el a görögök lakta Ciprusi Köztársaságot, mint teszi azt a világ összes többi állama. Ennél még komolyabb feladatnak tűnik, hogy a görög fél elvárja: Ankara vonja ki a szigeten állomásoztatott 35 ezer katonáját, s költöztesse haza az Anatóliából betelepített törököket is.
Nicosia tehát már kifejezte tárgyalókészségét, kérdés azonban, hogy Törökország mennyit hajlandó áldozni a brüsszeli jó pontokért.

Szörnyű tragédia történt hajnalban: a mentők már nem tudtak segíteni