Ciprus tárgyalásra hívja Ankarát

György Zsombor
2004. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három évtized ellenségeskedés után tárgyalóasztalhoz ülhetnek Dél-Ciprus és a sziget északi részét megszálló Törökország vezetői. Az egyeztetéseket Tászosz Papadopulosz ciprusi görög elnök kezdeményezte, mondván, Ankara uniós törekvései kapcsán a két félnek kulcsfontosságú kérdéseket kell tisztáznia.
Az Európai Unió decemberi csúcstalálkozója várhatóan a török közeledés egyik igen fontos állomása lesz, hiszen itt döntenek arról, hogy az unió megkezdi-e a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal a jövő év elején. Ciprus pedig a közösség tagjaként akár vétót is emelhet a 2017–2020-ra jósolt keleti bővítés ellen. Ma azonban erről szó sincs, s mint Papadopulosz leszögezte: Nicosia elviekben támogatja Törökország felvételét. A ciprusi „igenért” Ankara azonban magas árat fizethet, hiszen az alku során valójában a kis ország diktálhatja a feltételeket a góliátnyi Törökország számára. Ezek közül a legfontosabb, hogy Ankara végre ismerje el a görögök lakta Ciprusi Köztársaságot, mint teszi azt a világ összes többi állama. Ennél még komolyabb feladatnak tűnik, hogy a görög fél elvárja: Ankara vonja ki a szigeten állomásoztatott 35 ezer katonáját, s költöztesse haza az Anatóliából betelepített törököket is.
Nicosia tehát már kifejezte tárgyalókészségét, kérdés azonban, hogy Törökország mennyit hajlandó áldozni a brüsszeli jó pontokért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.