Csúcsértekezleten tárgyalt tegnap az Afrikai Unió az elefántcsontparti válságról, felhívva a világ figyelmét arra, hogy a múlt szombaton kitört zavargások immár az egész nyugat-afrikai régiót súlyosan veszélyeztetik. A BBC beszámolója szerint tegnap nyolcszáz külföldinek sikerült elhagynia az országot, az előző néhány nap pedig már közel ötezer európait evakuáltak Elefántcsontpartról.
A világ első számú kakaótermelőjének számító nyugat-afrikai országban másfél éves tűzszünetet követően azután robbant ki az erőszakhullám, hogy a kormányhadsereg légierejének gépei Bouaké közelében bombát dobtak békefenntartó francia katonák állásaira a kormányerőket a lázadóktól elválasztó övezetben, s a támadásban kilenc francia katona meghalt. A francia haderő válaszul megsemmisítette az ország néhány gépből álló légierejét, s elfoglalta a repülőtereket. Kormányhű szélsőségesek ugyanakkor hajtóvadászatot indítottak a francia állampolgárok után, s tombolásuknak azóta a francia hadsereg és az ENSZ-erők katonái igyekeznek gátat szabni. A zavargásokban és az összecsapásokban eddig 22 ember halt meg.
Dakari találkozójukon az ENSZ segélyszervezeteinek képviselői figyelmeztettek, hogy súlyos és tartós válság fenyeget Elefántcsontparton, amely az ország határain túlra is átterjedhet, ha a megakadályozása érdekében nem történik semmi.
Laurent Gbagbo elefántcsontparti elnök mindeközben leváltotta a hadsereg vezérkari főnökét, a tisztségre pedig az afrikai ország haderejének eddigi műveleti parancsnokát nevezte ki.

Politikai inkorrektség turbófokozaton – itt a legfrissebb Politikai Hobbista!