Az Európai Parlament tagjai közül mindazonáltal sokan nézik rossz szemmel a kommunista múltú Kovács brüsszeli karrierjét, amit jól jelez a lengyel és cseh néppárti képviselők erre vonatkozó minapi tiltakozásán kívül, hogy a napokban az uniós intézményeket bejárta egy fotó, amely azt sugalmazza, hogy a magyar politikus egykor munkásőr volt. A kép előterében egy egyenruhát viselő és tisztelgő férfi látható, aki igencsak hasonlít a volt magyar külügyminiszterre, az érintett azonban cáfolta, hogy valaha is köze lett volna a rettegett testülethez.
A Fidesz tudomása szerint az Európai Bizottság elnöke a diplomácia nyelvén megfogalmazta a magyar miniszterelnökhöz írt levelében, hogy szerencsésebb volna, ha hazánk Kovács helyett más biztosjelöltet állítana – tudatta tegnap Szájer József néppárti képviselő.
*
Biztosan állíthatom, Barroso bizottsági elnök levele azzal a szándékkal született, hogy megoldást találjon a kialakult válsághelyzetre – mondta a néppárti képviselő. Szájer József szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem mondott igazat, és félrevezette a magyar közvéleményt, amikor két alkalommal is azt állította, semmilyen megkeresés nem érkezett hozzá Kovács László jelölésének visszavonásával kapcsolatban. A Fidesz álláspontja az, hogy a kormányfő akkor sem mondott igazat, amikor arról beszélt: az európai bizottsági elnök valamennyi európai uniós tagállam vezetőjének írt levelet. „Barroso kizárólag a problémás emberek kapcsán, és csak két ország, Magyarország és Lettország miniszterelnökéhez fordult” – jelentette ki Szájer József, aki feltette a kérdést: miért tetteti magát „diplomáciai értelemben analfabétának” a miniszterelnök?
Az EP-képviselő ugyanakkor azt mondta, az Európai Néppárt frakciójának magyar tagjai továbbra is fenntartják: bár politikai érdekeik és szakmai kifogások alapján néhány biztosjelölt személyét nem tartják megfelelőnek, a csütörtöki európai parlamenti szavazáson igent mondanak az Európai Bizottság egészére. Szerinte ugyanakkor a néppárti frakcióban többen is fontolgatják, hogy Kovács miatt nem szavazzák meg a bizottságot. Szájer kitért arra is: az EU történetében még nem volt példa arra, hogy egy biztosjelölt sikertelen meghallgatása után egy másik tárcára jelölve újra lehetőséget kapott volna.
László Boglár kormányszóvivő az MTI-nek azt mondta: „Szájer József nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy lenne olyan tartalmú levél, amelyben azt kérné Barroso úr, hogy vonja vissza Magyarország Kovács László jelölését.” Hozzátette: éppen ellenkező tartalmú levél van Gyurcsány Ferenc miniszterelnök birtokában, „abban messze nem arról van szó, hogy Kovács László visszahívását kérné Barroso úr”. A kormányszóvivő a levél tartalmát nem kívánta ismertetni, mert – mint mondta – a kormánynak nem szokása diplomáciai leveleket nyilvánosságra hozni az érintettek beleegyezése nélkül.
A Süddeutsche Zeitung mindazonáltal úgy tudja, Gerhard Schröder jelenlegi és Helmut Kohl volt német kancellár személyesen lépett fel Kovács László érdekében.
A másik két meghallgatás kapcsán tudni lehet, hogy a szabadságjogok, igazságügy és biztonság témáiért felelős olasz Franco Frattinit külön kérdezi ki ma az igazságügyi, valamint holnap a jogi bizottság. Az energiaügyi jelöltnek, Andris Piebalgsnak az ipari, energetikai és kutatási kérdésekkel foglalkozó bizottság előtt kell ma helytállnia.
Egyéni visszahívhatóság? A londoni The Guardian úgy tudja, hogy az az EP liberális frakciója tervet dolgozott ki az egyéni biztosok visszahívhatóságának megteremtésére. A lap úgy tudja, a frakció a jövő héten terjeszti be az erre vonatkozó határozattervezetet. A tervezet szerint ha a képviselők kétharmada megszavaz egy bizalmatlansági indítványt valamely egyéni biztos ellen, az arra kötelezi José Manuel Barroso bizottsági elnököt, hogy távozásra szólítsa fel az adott biztost. (MN)