EU: Barroso ellenezte Kovács biztosságát?

Újabb nagy megpróbáltatás vár Kovács Lászlóra, aki Strasbourgban holnap áll az őt meghallgató gazdasági és pénzügyekkel foglalkozó, illetve az egységes belső piaci ügyekért felelős testület elé. Az Európai Bizottság leendő elnöke korábban két jelöltjét menesztette a testületéből, a sokat bírált Kovácstól pedig megvonta az energetikai posztot, s az adó- és vámügyek tárcáját adta át neki. Bár a magyar politikus a kijelölt területtel sem foglalkozott soha, az új meghallgatás a háttérben lezajlott titkos alkuknak köszönhetően szinte csak formálisnak tekinthető.

Hírösszefoglaló
2004. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament tagjai közül mindazonáltal sokan nézik rossz szemmel a kommunista múltú Kovács brüsszeli karrierjét, amit jól jelez a lengyel és cseh néppárti képviselők erre vonatkozó minapi tiltakozásán kívül, hogy a napokban az uniós intézményeket bejárta egy fotó, amely azt sugalmazza, hogy a magyar politikus egykor munkásőr volt. A kép előterében egy egyenruhát viselő és tisztelgő férfi látható, aki igencsak hasonlít a volt magyar külügyminiszterre, az érintett azonban cáfolta, hogy valaha is köze lett volna a rettegett testülethez.
A Fidesz tudomása szerint az Európai Bizottság elnöke a diplomácia nyelvén megfogalmazta a magyar miniszterelnökhöz írt levelében, hogy szerencsésebb volna, ha hazánk Kovács helyett más biztosjelöltet állítana – tudatta tegnap Szájer József néppárti képviselő.
*
Biztosan állíthatom, Barroso bizottsági elnök levele azzal a szándékkal született, hogy megoldást találjon a kialakult válsághelyzetre – mondta a néppárti képviselő. Szájer József szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem mondott igazat, és félrevezette a magyar közvéleményt, amikor két alkalommal is azt állította, semmilyen megkeresés nem érkezett hozzá Kovács László jelölésének visszavonásával kapcsolatban. A Fidesz álláspontja az, hogy a kormányfő akkor sem mondott igazat, amikor arról beszélt: az európai bizottsági elnök valamennyi európai uniós tagállam vezetőjének írt levelet. „Barroso kizárólag a problémás emberek kapcsán, és csak két ország, Magyarország és Lettország miniszterelnökéhez fordult” – jelentette ki Szájer József, aki feltette a kérdést: miért tetteti magát „diplomáciai értelemben analfabétának” a miniszterelnök?
Az EP-képviselő ugyanakkor azt mondta, az Európai Néppárt frakciójának magyar tagjai továbbra is fenntartják: bár politikai érdekeik és szakmai kifogások alapján néhány biztosjelölt személyét nem tartják megfelelőnek, a csütörtöki európai parlamenti szavazáson igent mondanak az Európai Bizottság egészére. Szerinte ugyanakkor a néppárti frakcióban többen is fontolgatják, hogy Kovács miatt nem szavazzák meg a bizottságot. Szájer kitért arra is: az EU történetében még nem volt példa arra, hogy egy biztosjelölt sikertelen meghallgatása után egy másik tárcára jelölve újra lehetőséget kapott volna.
László Boglár kormányszóvivő az MTI-nek azt mondta: „Szájer József nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy lenne olyan tartalmú levél, amelyben azt kérné Barroso úr, hogy vonja vissza Magyarország Kovács László jelölését.” Hozzátette: éppen ellenkező tartalmú levél van Gyurcsány Ferenc miniszterelnök birtokában, „abban messze nem arról van szó, hogy Kovács László visszahívását kérné Barroso úr”. A kormányszóvivő a levél tartalmát nem kívánta ismertetni, mert – mint mondta – a kormánynak nem szokása diplomáciai leveleket nyilvánosságra hozni az érintettek beleegyezése nélkül.
A Süddeutsche Zeitung mindazonáltal úgy tudja, Gerhard Schröder jelenlegi és Helmut Kohl volt német kancellár személyesen lépett fel Kovács László érdekében.
A másik két meghallgatás kapcsán tudni lehet, hogy a szabadságjogok, igazságügy és biztonság témáiért felelős olasz Franco Frattinit külön kérdezi ki ma az igazságügyi, valamint holnap a jogi bizottság. Az energiaügyi jelöltnek, Andris Piebalgsnak az ipari, energetikai és kutatási kérdésekkel foglalkozó bizottság előtt kell ma helytállnia.



Egyéni visszahívhatóság? A londoni The Guardian úgy tudja, hogy az az EP liberális frakciója tervet dolgozott ki az egyéni biztosok visszahívhatóságának megteremtésére. A lap úgy tudja, a frakció a jövő héten terjeszti be az erre vonatkozó határozattervezetet. A tervezet szerint ha a képviselők kétharmada megszavaz egy bizalmatlansági indítványt valamely egyéni biztos ellen, az arra kötelezi José Manuel Barroso bizottsági elnököt, hogy távozásra szólítsa fel az adott biztost. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.