Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a gyengébb forint és az alacsonyabb kamatok mellett érvelt tegnap egy televíziós műsorban. Mint mondta: „Aki ma Magyarországon erős forintot tart fenn, az azt mondja, hogy zárjunk be vállalatokat, csökkentsük a munkahelyek számát, tegyük lehetetlenné, hogy fejlődjön a magyar gazdaság, ezért kell kamatot csökkenteni, és ezért kell ennél egy érdemben gyengébb forint.” Úgy fogalmazott: „A kamatoknak nem azért kellett csökkennie, mert a monetáris tanács tagjainak száma bővül, hanem azért kell csökkennie a kamatoknak, mert beledöglünk ebbe az erős forintba.”
Hozzátette: azok a kis- és középvállalkozók, aki 5-15 embert foglalkoztatnak és exportra termelnek, ma harminc százalékkal kevesebb pénzt kapnak a termékeikért forintban kifejezve, mint három évvel ezelőtt. Majd így folytatta: „munkahelyek tízezrei szűnnek meg”. A miniszterelnök közölte: a magyarországi 4,7 százalékos infláció azt jelzi, hogy a gazdaság nincsen egyensúlyban. Az infláció egyfajta lázgörbe, amely „jelzi, hogy (…) mi így közösen többet költünk, de az állam, a vállalatok, a lakosság nem megtakarít, hanem továbbra is többet költ, mint amennyije van”.
A monetáris politika meghatározása a jegybank és nem a kormány feladata – hangsúlyozta Missura Gábor, az MNB szóvivője, reagálva Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek egy televíziós műsorban elhangzott kijelentésére.

Két napig hazánkon a világ szeme