Új magyar nemzetpolitika belföldön és külföldön címmel MSZP-s képviselők kezdeményezésére tartottak tegnap vitanapot a parlamentben, amelynek középpontjában a kettős állampolgárság és annak következményei álltak. Gyurcsány Ferenc szerint magyarnak lenni jó, ám embert próbáló, különösen nehéz az elmúlt nyolcvan évben, mióta a nemzet, a haza, az ország, a magyarság fogalma nem ugyanazt jelenti mindenki számára. A miniszterelnök felszólalásában ezután munkanélküliségi és iskolai végzettségi számadatokkal, illetve a különböző társadalmi csoportok közötti különbségek szemléltetésével amellett foglalt állást, hogy az új magyar nemzetpolitikának a szociális, anyagi és kulturális különbségek csökkentését kell megcéloznia. A kormányfő szerint egyetértés van a politika valamenynyi szereplője között abban, hogy biztosítani kell a határon túliak mozgásszabadságát úti okmány kiadásával. Gyurcsány azonban hitetlenségének adott hangot a Fidesz álláspontjával kapcsolatban, amely szerinte több mint négymillió magyar állampolgári jogait korlátozná. Az MSZP-s politikus úgy vélte, ha adó- és járulékfizetéstől tennék függővé az egészségügyi ellátás biztosítását vagy a nyugdíj folyósítását (a kormány szerint a kettős állampolgársággal ezek automatikusan járnának), akkor ez minden második felnőtt magyar állampolgárt is hátrányosan érintene.
Kövér László, a Fidesz vezérszónoka nem értette, mi új van a miniszterelnök és az MSZP elnöke által korábban felvázolt nemzetpolitikában, hacsak az nem, hogy szembefordulva korábbi álláspontjukkal, a szocialista terminológiába bekerült a nemzet fogalma, és erre stratégiát is építettek.
*
A képviselő szerint 6,2 milliárd forintot vett el két év alatt a kormány a határon túli magyaroktól, amelyből most egymilliárdot akarnak többlettámogatásként visszaadni a szülőföldalapban. Kövér László kifejtette: ami jó az új nemzetpolitikai koncepcióban, az nem új, ami pedig új, az nem jó, majd a nemzetközi jog szempontjából értelmezhetetlennek minősítette az útlevél megadásának ötletét állampolgárság biztosítása nélkül. – Figyelemelterelés a Hiller–Gyurcsány „álompáros” állampolgársággal kapcsolatban kifejtett tevékenysége, amellyel azt akarják leplezni, hogy sok baloldali érzelmű emberrel is szembekerültek, akik nem akarnak „nemzetközivé lenni” még akkor sem, ha ezt „a világforradalomban hívő bolsevikokból” átvedlett, „globalizációban hívő, milliárdos világfiak” ígérik – mondta a politikus. A Fidesz vezérszónoka úgy vélte, „alantas és uszító” kampányával a kormányfő és az MSZP elnöke súlyosan megosztja a nemzetet.
Politikusként nem érdekel Gyurcsány Ferenc lelke – utalt Kövér a miniszterelnök korábban kifejtett nyilvános polémiájára lélek és ész dolgában, majd a kormányfő üzletemberhez méltatlan kalkulációiról beszélt. A képviselő szerint ugyanis a kormány riogat, és nem mond igazat, amikor 800 ezer áttelepülőről és 537,4 milliárdos költségvetési többletteherről beszél, hiszen csak az 1990 óta átköltözött 4800 erdélyi magyar orvos 96 milliárd forinttal tette gazdagabbá az anyaországot. A politikus felhívta arra is a figyelmet, hogy Románia EU-csatlakozása után polgárai szabadon jöhetnének Magyarországra, de ez azért sem valószínű, mert a már uniós tagország Szlovákiában sem tapasztalható ilyen tendencia. – Nem zavarja önöket, hogy az egyetlen valóságos szituációban mért eredmény cáfolja az önök riogatásait? – kérdezte Kövér a szocialistáktól. A politikus beszélt a népességfogyásról, amelyre figyelnie kellene tágabb nemzetstratégiát kialakító kormánynak, hogy azt ne külföldi betelepülőkkel kelljen megoldani. Kövér szerint a szocialisták folyamatosan csak problémát, terhet látnak a határon túli magyarokban, miközben például egy francia állampolgárságú algériainak is több joga van Magyarországon, mint egy beregszászi magyarnak. A probléma az – érvelt a politikus –, hogy nem veszik észre a baloldalon a külhoniakban lévő gazdasági lehetőségeket. Kövér László valódi tragédia kibontakozását látja egy általa az MSZP-nek tulajdonított szórólapban, amelyben „arra szólítanak fel, hogy az emberek ne fizessenek havonta húszezer forintot a határon túli magyarokért”. Felkérte a kormánypártokat, hogy határolódjanak el a kérdés ilyetén megközelítésétől. A politikus szerint még nem késő az MSZP-nek visszavonulót fújnia, és belátnia, hogy nincsen valódi kockázata az igen voksoknak.
A kormány tagjai – Csizmár Gábor munkaügyi, Rácz Jenő egészségügyi és Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter – a kettős állampolgárság megszavazásának adott területet érintő beláthatatlan következményeiről beszéltek, a tárcák által kötelező jelleggel elkészített hatástanulmányok alapján. Hiller István, az MSZP vezérszónoka újra megismételte már többször kifejtett programterveit az új magyar nemzetpolitikáról és a szülőföldön maradást célzó elképzelésről. A pártelnök alaptézisek megfogalmazására is vállalkozott, miszerint az MSZP a nemzet szerves részeként tekint a határon túliakra, illetve Trianont sorskatasztrófának tartja, melynek „fájó sebe évtizedek múltán sem gyógyul”.
Eörsi Mátyás SZDSZ-es képviselő szerint a legjobb megoldás a határainkon túli magyaroknak az európai uniós integráció, amely következtében EU-állampolgárként szabadon utazhatnak. Állampolgárságról vagy nemzetpolitikai stratégiáról nem beszélt a politikus, ehelyett a magyar gazdaság élénkítéséről fejtette ki véleményét a vitanapon az SZDSZ vezérszónokaként. Közölte azonban, hogy egyes pártok ki akarják rekeszteni az ország egy részét a nemzetből. Kövér László reagálásában kijelentette: Kuncze Gábor belügyminiszterként megtagadta a magyar állampolgárságot Wass Alberttől, aki ezután önkezével vetett véget életének, Eörsi Mátyás pedig az erdélyi magyarok autonómiakövetelését a kínai textilkereskedők követeléseihez hasonlította. (Mint arról korábban beszámoltunk, az SZDSZ-es így vélekedett a 168 Órában: „Mert miért is adna Románia magyar állampolgároknak területi autonómiát? Adnánk mi területi autonómiát az itt élő kínai textilkereskedőknek?”) Kövér László szerint az SZDSZ-szel nincs miről tárgyalni, míg az MSZP és az ellenzék között lehetséges valamifajta vita, addig az SZDSZ-szel vitatkozni sem lehet, nincs is értelme, hiszen 14 éve folyamatosan ezekhez hasonló gesztusokat tesz a magyar nemzetnek.
Németh Zsolt (Fidesz) szerint a kabinet nem állt volna elő nemzetpolitikai koncepcióval, ha nincs népszavazás a kettős állampolgárság ügyéről. Hangsúlyozta: a Fidesz bevándorlás nélkül is magyar állampolgárságot kíván biztosítani a határon túli magyaroknak, és nélkülözhetetlennek tartja, hogy a magyarországi magyarokéval azonos útlevéllel rendelkezzenek. A kettős állampolgárság ügyében a kormányoldal „alantas, hazug”, a határon túli magyarok számára egyáltalán nem kedvező kampányt folytat – mondta a volt külügyi államtitkár. Egyben arra kérte az MSZP és az SZDSZ képviselőit, hogy a határon túli magyarok ügyét ne használják fel belpolitikai céljaikra.
Csapody Miklós, az MDF vezérszónoka azt hangsúlyozta, hogy nincs szükség új nemzetpolitikára. Az MDF által benyújtott törvénytervezet elfogadását szorgalmazta, amely alapján kedvezményes honosítással szerezhetnének állampolgárságot a határon túli magyarok. Csapody sürgette az anyaországi támogatások növelését úgy, hogy az érje el a büdzsé minimum öt ezrelékét és a magyarországi befektetésekhez nyújtandó állami garanciavállalást.
Petrétei definiál. Petrétei József igazságügy-minisztert bízta meg tegnapi ülésén a kormány, hogy definiálja a nemzetpolgárság fogalmát. Ebből a fogalomból fogják levezetni (ha szükséges, alkotmánymódosítás árán) az anyaországhoz való tartozás körülményeit, tehát a magyarországi beutazást megkönnyítő úti okmányt is – mondta el a kabinet tegnapi ülése után László Boglár kormányszóvivő. Kérdésünkre tudatta, a kormány nem szabott határidőt az igazságügyi tárcavezetőnek, ám mint fogalmazott: Petrétei nagyon dolgos miniszter, igyekezni fog. Egy másik kérdésre a szóvivő közölte, a kabinet ülésén nem volt szó arról, hogy vállalás vagy születés alapján tagja-e valaki a magyar nemzetnek. Ismert, a tárcavezető egy héttel ezelőtt kapta azt a feladatot a kormánytól, hogy teremtse meg az úgynevezett külhoni magyar útlevél (amely csak a Magyarországra történő belépést könnyítené meg a magyaroknak) bevezetésének a feltételeit, erről azonban Petrétei a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy nincsenek meg a jogi feltételei. (Cz. I.)
Cáfolják az MSZP-s hazugságokat. Salgótarjánban folytatódik ma a polgári körök országos információs körútja Útlevél Európához elnevezéssel, mely a december 5-i népszavazással kapcsolatos. Hende Csaba, a polgári körök koordinátora közölte: a valamennyi megyét érintő rendezvénysorozat 19 helyszínén magyarországi és határon túli magyar politikusok, közéleti személyiségek – mások mellett a fideszes Németh Zsolt, Simicskó István és Kövér László, illetve Mikola István volt egészségügyi miniszter, Martonyi János volt külügyminiszter, Tőkés László királyhágó-melléki református püspök, Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke – valamint számos művész „az összetartozásunk tényét hangsúlyozva igyekeznek arra buzdítani minden jóérzésű embert, hogy menjenek el szavazni december 5-én, és mondjanak igent a kettős állampolgársággal és a kórház-privatizáció leállításával összefüggő kérdésre egyaránt”. – Az a célunk, hogy a szocialisták által terjesztett hazugságokat megcáfoljuk, és a kormánypártok keltette riadalmat eloszlassuk – hangsúlyozta Hende, hozzátéve: arra kérnek mindenkit, hogy kövessék Mádl Ferenc köztársasági elnök útmutatását, aki a Máért legutóbbi ülésén félreérthetetlenül arra hívta fel az embereket, támogassák a kettős állampolgárság ügyét. (T. G.)
Nyílt levél a kormányfőnek. Átadták tegnap a kormányfőnek azt a transzparens formátumú, számos aláírással ellátott nyílt levelet, amelyet Lezsák Sándor, az MDF-ből kizárt független képviselő intézett Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz, hogy változtassa meg elutasító álláspontját a kettős állampolgárság ügyében. A nyílt levelet Dobó László (Fidesz) és Csampa Zsolt, az MDF-ből kivált független képviselő, a Lakitelek munkacsoport tagja adta át a kormányfőnek felszólalása után a parlamenti ülésteremben, a nemzetpolitikai kérdésekről rendezett vitanapon. (MTI)
Református igen. „A kettős állampolgársággal kapcsolatos népszavazás során az igennel arról döntünk, hogy a Magyar Köztársaság parlamentje, nyolcvan év mulasztását pótolva, a határon kívülre került magyarok helyzetét törvényben rendezze” – állapítja meg a Kárpát-medence kilenc református püspöke és főgondnoka tegnapi közös nyilatkozatában. A nyilatkozattevők leszögezik: „… a kettős állampolgárság megadásával érdekeink és jövőnk képviseletére új lehetőségek nyílnak az egységesülő Európában.” (J. I.)
Medgyessy nem megy el. Felelőtlenség arra biztatni az embereket, hogy vegyenek részt a december 5-i népszavazáson anélkül, hogy valójában tudnák, miről van szó – mondta Medgyessy Péter egy rádióműsorban tegnap. – Ezért magam sem megyek el majd szavazni – tette hozzá. A volt miniszterelnök úgy látja, a kettős állampolgárság a magyarság többségének érzelmi kérdést jelent, amelyet azonban racionális módon is meg kell közelíteni. A racionális megközelítés azonban, mint mondta, nem azt jelenti, hogy mindez mennyibe fog kerülni a magyar államnak, hanem hogy hosszú távon mi szolgálja a magyar nemzet érdekét. „De erről nem esik szó” – mondta. (MTI)
Kolozsvári kampánycsapat. Kampánystábot hozott létre Kolozsváron a Magyar Ifjúsági Tanács és az Erdélyi Magyar Ifjak, hogy közvetett módon ösztönözzék Magyarország lakosságát: vegyen részt a december 5-i népszavazáson. A kampánycsapat Kolozsvár oktatási intézményeiben plakátokat helyez el, s azokon arra buzdít mindenkit, hogy jelezzék magyarországi ismerőseiknek, fontos lenne számukra, hogy igennel szavazzanak december 5-én. (MTI)
Az izraeli példa. Ahogy minden zsidó embernek fontos, hogy Izrael állam létezik, és ha hazájában antiszemita üldözés van, az elől oda menekülhet, ugyanúgy fontos minden magyarnak, hogy bármikor beléphessen anyaországába – jelentette ki Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke tegnap a kettős állampolgárság megadása mellett érvelve egy debreceni fórumon. A politikus szerint a magyar útlevél a határon túliaknak olyan „egymilliófontos bankjegy”, ami tartást és önbizalmat ad, ám remélhetőleg soha nem kell felváltani. (D. M.)
Cenzúrázott nézetek. A magyar református egyház zsinata sérelmezi, hogy az MTV Örömhír című november 21-i, illetve a Magyar Rádió Tebenned bíztunk… november 16-i vallási műsoraiban nem engedélyezték azoknak a részleteknek az elhangzását, melyek az egyház hivatalos álláspontját tükrözték a kettős állampolgárság ügyében. Ezért a zsinat fontolóra veszi, hogy az ORTT panaszbizottságához fordul. (J. I.)
Továbbiak a 9., vezércikk a 7. oldalon