Dicsér az EU. Példaértékűnek ítélte a 2004. évi magyar nemzeti foglalkoztatási akciótervet az Európai Bizottság értékelése – mondta el a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter. A tárcavezető tájékoztatása szerint a bizottság külön kiemelte, hogy az akcióterv széles körű társadalmi egyeztetésen ment át. Kifejtette, annak ellenére, hogy az uniós átlaghoz képest lemaradásunk van, 2003-ban a munkaerő-piaci adatok az előző évhez képest biztató fejleményeket mutattak. Nőtt az idős (55 és 64 év közötti) korosztály foglalkoztatási rátája, 3,3 százalékponttal. Növekedett a nők foglalkoztatottsága és a részmunkaidősök aránya.
A szülő sem verhet. A kabinet emelni szeretné az egyedülálló 75 év felettiek időskori járadékát, mégpedig oly módon, hogy az érintettek jövedelme legalább a minimálnyugdíj (amely jelenleg 30 166 forint) 130 százaléka legyen havonta. Egy másik változtatás teljes mértékben megtiltaná a gyermekek testi fenyítését a szülők számára is. A kormány szerint folytatni kell a kábítószerrel kapcsolatos stratégiát, mert csökkent a drogokat kipróbálók száma – tájékoztatott Batiz András szóvivő.
Új kabinet. A hét végi informális kormányülés folytatásaként a 2. Európa-tervvel kapcsolatban fejlesztési kabinet létrehozását kezdeményezte a kormányon belül Kiss Péter kancelláriaminiszter – mondta el László Boglár kormányszóvivő. Ennek elnöke a miniszterelnök, alelnökei pedig az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter, illetve a gazdasági és a közlekedési miniszter lennének.
Fals számok? Bernáth Ildikó (Fidesz) szerint a foglalkoztatáspolitika terén más adatokat használ a kormány és a KSH, ugyanis a közvélemény által ismert adatok nem támasztják alá azt a biztató munkaerő-piaci képet, amelyet a kormány a nemzeti foglalkoztatási akciótervben az Európai Bizottság és Tanács elé terjesztett. A KSH adatai szerint a munkanélküliségi ráta 6,1 százalékos volt, a munkanélküliek száma meghaladta a negyedmillió főt, a pályakezdő munkanélküliek száma harmadával nőtt, a foglalkoztatottak száma húszezer fővel csökkent. (T. G.)