Lapbezárás Ringier módra

Botrányos körülmények között megszüntette tegnap a Magyar Hírlap kiadását a Ringier Kiadó Kft. A lap tegnap jelent meg utoljára, holott korábban a kiadó mára ígérte a búcsúszámot. Szombathy Pál főszerkesztő szerint a Ringier hazudott, a kiadó vezetője viszont a jó hírnév megsértésével vádolta az újságot.

Kristály Lehel
2004. 11. 06. 21:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bejelentette a Magyar Hírlap bezárását a Ringier Kiadó Kft. tegnap, miután november 5-én 16 óráig nem érkezett kötelező érvényű írásos ajánlat a liberális napilap megvásárlására. A lap munkatársai minden eshetőségre megalapítottak egy 78 fős társaságot, amely folytatná a lap kiadását. A Magyar Hírlap megszűnését a kiadó ügyvezető igazgatója, Papp Béla már egy héttel korábban kilátásba helyezte. Akkor azonban ígéretet tett arra, hogy a méltó búcsúzás és az esetleges befektetők megtalálása érdekében az újságot még egy hétig megjelentetik. Az utolsó Magyar Hírlapnak a mai napon kellett volna megjelennie, a Ringier azonban elállt eredeti szándékától. A döntést azzal indokolta Papp Béla, hogy a szerkesztőség magatartása az elmúlt napokat beárnyékolta. Kifogásolta: a lap főszerkesztője, Szombathy Pál megakadályozta abban, hogy véleményét a lap utolsó számaiban elmondhassa. Az újság helyzetét bemutató írások szerinte sértették a kiadó jó hírnevét, és veszélyeztették az értékesítési folyamatokat, ezért a felelősöknek a törvény előtt felelniük kell – jelentette ki Papp Béla. Hozzátette, a Ringier a lap bezárását követően sem adja fel a Magyar Hírlap kiadási jogainak értékesítését, és erről még tárgyalásokat folytat. A lap szerkesztőségének épülete előtt a kiadó ügyvezetője ezután elköszönt a sajtó képviselőitől.
Ezt követően Szombathy Pál főszerkesztő az épületbe hívta az újságírókat, de ezt a biztonsági őrök megakadályozták, valamint feltartóztatták a lap publicistáját, R. Székely Juliannát is, mivel nem ismerték fel. Öt perc múltán Papp Béla mégis beengedte az épületbe az újságírókat. Szombathy Pál a sajtószabadság legfeketébb napjaként jellemezte a történteket.
*
A Magyar Hírlap főszerkesztője szerint a Ringier folyamatosan hazudott arról, hogy az utolsó napokban is jelentkeztek befektetők. – Amikor kutyaszorítóba kerültek, erőszakhoz folyamodtak és piacszerzési okokból, a Népszabadság résztulajdonosaként, annak útját kezdték egyengetni – vélekedett Szombathy Pál. – Ilyen a nemzetközi tőke és annak magyarországi képviselői – mondta a főszerkesztő. Hozzátette, a Ringier folytatási szándékának tisztaságát az bizonyította volna, ha elfogadják a szerkesztőség ajánlatát, hogy átadják az újságíróknak a kiadási jogot. A főszerkesztő kijelentette, hogy a lap szellemiségének megőrzéséért a lehető leghamarabb új napilap kiadásába kezd korábbi munkatársaival. Ehhez van nyomdájuk és pénzük is, így rövidesen új néven adhat ki lapot a gárda. Szombathy visszautasította a kiadó vádjait, mondván, hogy a Ringier nem is akart élni az eséllyel, hogy álláspontját a lap közölje. Idegen újságírók a kiadó döntése szerint csütörtöktől nem léphettek a Magyar Hírlap épületébe, csak a 3SAT stábja jutott be. A lap munkatársai megalapítottak egy 78 tagú társaságot, amely a lap kiadását folytatná.
n
A Magyar Hírlap szerkesztősége ma akart elbúcsúzni olvasóitól. Ezt már a Ringier döntése után az MH-ban nem tehette meg; lapunk a szomszédos hasábon helyt ad a szerkesztőségi vezércikknek.



MH-álláspont

Az első mondat a köszöneté. Köszönjük az olvasóinknak az elmúlt 36 évet. A második a hitetlenkedésé és a megdöbbenésé. Meg kell állapítsuk, a saját kiadónkkal szemben sajnos nem volt meg bennünk az az egészséges kétkedés, amely a politikusokkal szemben – tartozzanak bármely oldalhoz is – olyannyira a Magyar Hírlap sajátja volt. Még utolsó álláspontunkban is azt írtuk, bízunk a kiadóban, mert nem akarjuk elhinni, hogy egy nyugat-európai kiadó egy új európai uniós tagállamban megteheti azt, amit egy régiben soha nem merészelne megtenni. Nos, naivak voltunk, nem tudtuk, hogy a Ringier szemében Magyarország valahol a Balkán és Üzbegisztán között helyezkedik el, ezért aztán Michael Ringiernek és itteni helytartójának, Papp Bélának eszébe sem jut, hogy mérlegelje ajánlatunkat, és engedje, hogy a szerkesztőség keressen magának tulajdonost, miként az minden civilizált országban szokás. Nem tette, s ezzel a Ringier neve végképp összefonódik a tegnapi nappal, a sajtószabadság fekete napjával. Szánalmas pitiánerségük, ahogy lezárták az épületet, ahogy kikapcsolták a számítógépeket, ahogy kommandósaik megpróbálták kilökdösni az eseményről tudósítani akaró újságírókat, ahogy visszatáncoltak ígéretükből, amely szerint elbúcsúzhatunk az olvasóinktól. Hála a Népszavának és a Magyar Nemzetnek, ezt most mégis megtehetjük. Az Index mellett ennek a két orgánumnak a kiállása is jelzi, hogy itt a napi politikai acsarkodáson túlmutató ügyről van szó. És talán ennél is sokkal árulkodóbb az elmúlt egy hétben a Népszabadságnak a pártállami időket idéző gyáva hallgatása.
Merthogy ne kerteljünk, a Magyar Hírlapnak azért kellett megszűnnie, mert a Ringier piacot akart szerezni a tulajdonában álló Népszabadságnak. Még egyszer: „a közép-európai sajtószabadságot azért érte katasztrofális veszteség” (idézet a nemzetközi sajtószövetség elnökétől), mert a Ringier marketingjátékokat játszott a demokrácia egyik alapintézményével. Nem hittük volna, hogy ez ma Magyarországon, egy EU-tagállamban megtörténhet. Akik szerettek bennünket, akik hittek a lap szellemiségében, függetlenségi törekvéseiben, azoknak a végére egy jó hír: megpróbálunk együtt maradni és napokon belül újraindulni. S ezt már egy másik sajtópiacon tesszük, mert holnaptól új éra indul a magyar sajtótörténetben. Azzal, hogy két laptársunk helyet adott mai sorainknak, jelzi: holnaptól nagyobb a szolidaritás e két, nem: három lap között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.