Macedónia visszanyerte nevét

Macedónia ismét Macedónia lett a nemzetközi közösség számára is. Szkopje ugyanis ezt már kész ténynek veszi, miután az Egyesült Államok november 4-én elismerte Macedóniát azon a néven, amely az ország alkotmányában is szerepel: Macedón Köztársaság (Republika Makedonija). Nagy ünnep volt ez a kicsiny és szegény országban, amelyet eddig a „Macedónia volt jugoszláv köztársaság” hosszú elnevezéssel emlegettek a hivatalos megbeszéléseken vagy a hivatalos nemzetközi okmányokban. Legutóbb hivatalosan akkor nevezték Macedóniának, amikor még a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság tagállama volt.

Sebestyén Imre
2004. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A név már akkor szúrta Görögország szemét. Athén szerint Macedónia csak egy van, az pedig Görögország északi részén terül el. De mivel a jugoszláv tagköztársaság nem volt nemzetközi szubjektum, akciót sem indíthatott ellene. Az akkori jugoszláv–görög kapcsolatokat sem terhelte meg különösebben e probléma. A bajok az elnevezéssel kapcsolatban akkor kezdődtek, amikor széthullott a szövetségi ország, és Macedónia is elnyerte függetlenségét. Görögország akkoriban szorgalmazta, hogy a vardari ország ne Macedónia néven kérje nemzetközi elismerését. Szkopjénak azonban nem volt más választása, hiszen a köztársaság lakossága is macedónnak vallja magát. Akkor született a kompromiszszum, hogy eleget tesznek ugyan Görögország akadékoskodásának, de az ország nevében mégis szerepelni fog a Macedónia szó. Így jött létre az ideiglenesnek szánt név, a „Macedónia volt jugoszláv köztársaság”. A nemzetközi szimpátiát nemigen élvező görög diplomácia egészen mostanáig lehetetlenné tette, hogy az ország visszakapja nevét. Most azonban Washington egyoldalú lépésre szánta rá magát, és nevén nevezte Macedóniát. A görögök nem lennének görögök, ha nem okozott volna felháborodást az új-régi amerikai elnök első nemzetközi vonatkozású döntése. A tiltakozást még aznap átnyújtották az Egyesült Államok athéni nagykövetének, magyarázatot követelve a döntésre, amelynek – mint fogalmaztak – számos kedvezőtlen következménye várható.
Természetesen elsősorban a két ország kapcsolataiban. A görög nacionalisták még tüntetni is kivonultak, akik magától a kormánytól hallhatták, hogy egy ilyen név területi követelésként is értelmezhető. Magyarán: Macedónia Görögország területi épségét veszélyezteti. Persze, ezt senki sem veszi komolyan. Talán még az sem, aki mondja. Nem volt ilyen heves a reagálás, amikor 1996-ban az akkori Jugoszláv Szövetségi Köztársaság és a Macedón Köztársaság kölcsönösen elismerte egymást, vagy amikor Oroszország is az alkotmányos nevén fogadta el a vardari független államot.
Árulás történt, hangoztatják Athénban. Az amerikaiak elárulták a görögöket. A történészek pedig magyarázzák, hogy a Szaloniki környéki Macedóniát – az úgynevezett Égei-Macedóniát – görög törzsek lakták Krisztus előtt az V. században. Semmi közük nincs a szlávokhoz, a macedónokhoz. Ezért a görögök számára fájdalmas, hogy egy kis állam jogot formál arra, hogy ezt a nevet viselje „a titói hagyományok alapján”. Ezzel utalnak arra, hogy 1945-ben Titóék alakították meg ezen a néven a tagköztársaságot a Vardari bánságból, létrehozva a macedón nemzetet is, amelyet Szófia inkább bolgároknak tart, mivel nyelvükben is hasonlóak. Aki ugyanis tud bolgárul, megérti a macedónt is.
Az Európai Unió még nem követte az Egyesült Államok példáját, ami érthető, hiszen az elismerés ellenzője az unió tagja. Athén máris bejelentette, hogy leállítja Macedónia csatlakozását az EU-hoz és a NATO-hoz mindaddig, amíg nem találnak mindkét fél számára megoldást az elnevezés körüli viszályra. (Mint ismeretes, a csatlakozáshoz valamennyi tagország beleegyezése szükséges.) A washingtoni döntés azonban új helyzetet teremtett, amelyet már nem lehet visszaforgatni. Még egy – harmadik – nevet kitalálni Macedónia számára nem lehetséges, Szkopje el sem fogadná. Idő kérdése tehát, hogy a világ mikor fogadja el, hogy Macedónia hivatalosan is Macedónia legyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.