Mágnások és hegyimentők

Bõtös Botond
2004. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romantikus fejezet a régi Magyarország történelmében a Magas-Tátra feltárása és kihasználása: a téli hegymászás kialakulása, a sí- és a többi téli sport meghonosodása. A Tátrát egykor felfedező magyar, lengyel és német turisták napjainkban átadták helyüket a nyaraló, üdülő közönségnek, illetve a betegek társadalmának. A tátrai turistaélet már a XVII. században elkezdődött, de új lendületet az 1873-ban megalakult Magyarországi Kárpát Egyesület hozott. Az 1949-ben alapított szlovákiai Tátrai Nemzeti Park területén a múlt héten tomboló szélvihar ezen a kulturális örökségen ütött mély, de nem halálos sebet.
Az 1871-es esztendőtől a Magas-Tátra az egykori Magyarország leggyorsabban fejlődő, legkeresettebb gyógyfürdőhelyévé és turisztikai központjává vált. Különösen Ótátrafüred virágzott fel, amelynek fejlődését meghatározta az ekkoriban kiépített kassa–oderbergi vasútvonal. E fellendülés mozzanatai építészek korabeli tervrajzaiban, akvarelleken, korabeli fényképeken és főként képeslapokon maradtak fenn. A Tátra építészeti arculatát elsősorban Majunke Gedeon, Hoepfner Guido, Pártos Gyula, Lechner Ödön és Harminc M. Mihály alakította.
Az első tátrai települést, Ótátrafüredet 1793-ban alapították. A helyiek törpefenyőből nyert, aromás légzésjavító olajat termeltek, és gyógyfüvekkel kísérleteztek. Száz évvel később érkezett a Tátrába az Alsókubinban született Szontágh Miklós, a tátrai gyógyturizmus megteremtője. Szontágh korábban nagy tapasztalatokat szerzett a svájci Davosban. Elképzelése szerint a magashegységnek nemcsak nyári élményt kell biztosítania, hanem klimatológiai és vízgyógyászati lehetőségeit is ki kell aknázni egész évben. A konzervatív gondolkodású ótátrafürediek azonban nem értették Szontágh elképzeléseit, ezért 1875-ben a nagyszalókiaktól vásárolt földet, majd 1876-ban megalapította Újtátrafüredet, amelynek fürdőorvosa lett. Itteni szanatóriuma volt az első magyar tüdőgyógyintézet és az első magaslati gyógyintézet, amely télen is működött. Szontágh balneológiai, klimatológiai és vízgyógyászati kutatásokkal, valamint a hegység kutatásával, leírásával és népszerűsítésével foglalkozott. 1892-ben ő volt az első síző a Tátrában. Megszervezte a vezetőképzést, hegyi mentést és elsősegélynyújtást.
Fia, ifjabb Szontágh Miklós folytatta apja munkáját. Az újtátrafüredi szanatórium vezetését 1909-ben vette át. Külföldi tapasztalatait és újszerű elgondolásait felhasználva kezdték el építeni 1917-ben a Palace szanatóriumot, amely Európa egyik legmodernebb tüdőszanatóriuma volt (1925-ben nyitották meg). A fiatal Szontágh több csúcsnak volt első megmászója. A tátrai mentést és a vezetőképzést korszerű színvonalra emelte.
A szervezett turizmus a XIX. század utolsó negyedében indult meg a Tátrában. A Magyarországi Kárpát Egyesület tagjai folyamatosan építették menedékházaikat és a csúcsokra vezető, jól karbantartott turistaútvonalakat. Abban az időben emelték a Téry-házat, a Magas-Tátra legmagasabban fekvő menedékházát, amely egész évben nyitva tart. Megépítése dr. Téry Ödön és a Magyarországi Kárpát Egyesület budapesti osztályának nevéhez fűződik. 1905-ben készítették el a központi fekvésű Tengerszem-csúcsra vezető turistaútvonalat, amely a turisták zarándokhelyévé vált, és manapság is a Magas-Tátra legkedveltebb csúcsai közé tartozik. A Poprádi-tó partján 1879-ben építette fel a Magyarországi Kárpát Egyesület fából a Majláth-menedékházat, amely 1880-ban leégett. Az újjáépített menedékház 1890-ben másodízben is leégett. Ezek után 1892-ben emeltek egy nagyobb szállót a tó északi partján.
Kezdetben inkább panziókat építettek. A tátralomnici Lomnic Hotel 1892-ben készült el. Minden település rendelkezett fürdővel, de a gazdag magyar grófokat és gyárosokat nem sikerült a Tátrába csábítaniuk. Ezért a XX. század elején grand hotel típusú szálláshelyeket kezdtek kialakítani. Száz évvel ezelőtt, 1904-ben nyílt meg az ótátrafüredi, egy évvel később a tátralomnici, 1906-ban pedig a Csorba-tó Grand Hoteljét is átadták, amely ma a Hviezdoslav nevet viseli.
Az első kiépített sípályákkal és magával a síeléssel a XX. század első negyedében Guhr Mihály kísérletezett. Az ótátrafüredi szanatórium főorvosa igazi sportember volt, benne tisztelhetjük a nemzetközi síszövetség egyik megalapítóját is. Leginkább mégis a magyar sísport megteremtését, az első tátrai síugrósáncok építését, az 1911. február 5-i első nemzetközi síverseny szervezését és rendezését köthetjük a nevéhez. Megalapította a Magyar Síklubot és a Magyar Síszövetséget, számos sport- és kulturális egyesület, szövetség elnöke volt. A sítörténet fontos állomása az 1935. év, amikor sívilágbajnokságot rendeztek a Tátrában. Ekkortól beszélhetünk a síelésről mint tömegsportról. Szlovákiában úgy tartják, hogy a mai ország területén Pöstyénben volt az első golfpálya. A tény azonban az, hogy 1908-ban a Tátrában – a korabeli Magyarországon – már rendszeres golfbajnokságot rendeztek.
Az első tátrai felvonó a negyvenes években épült a Csorba-tó mellett. A Tátralomnic és a Csorba-tó közötti kötélpályát 1938-ban adták át. A Lomnici-csúcson az első felvonót nem hivatalosan 1940-ben, hivatalosan egy évvel később adták át. A Tátralomnicról induló felvonó Európa legmodernebb berendezésének számított 1953-ig, amikor a Mont Blancon újabb, modernebb berendezést állítottak fel. Egyedülálló volt az oszloptól oszlopig haladó felvonó látványa, amely új divatot teremtett Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.