Románia: a korrupció a kerékkötő

Románia megítélése javult a külföldi befektetők szemében, ezért egyre több külföldi érdeklődik az ország iránt, de piaci potenciáljához képest még mindig alacsony a tőkebefektetések mértéke. A külföldi elemzők ezt elsősorban arra vezetik vissza, hogy Romániában még mindig igen magas a korrupció, ami távol tartja vagy legalábbis elgondolkodtatja a befektetőket.

Dénes Zoltán
2004. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövidül e hónaptól kezdve a cégalapítási idő Romániában, köszönhetően annak a szeptemberben elfogadott törvénynek, amellyel erőteljesen csökkentették az ezzel kapcsolatos adminisztratív feladatokat. A cégbejegyzéssel járó költség – függetlenül a cég aktivitási területétől és formájától – azonos mértékű lesz, mégpedig összesen 1,6 millió lej (megközelítően tíz- ezer forint). A román kormány komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy az országba csalogassa a külföldi tőkét: miközben az államadósság mértékét sikerült a GDP hat százaléka alatt tartani, jelentősen csökkent az infláció (jelenleg 11,1 százalékos), és a román nemzeti bank ezzel egy időben folyamatosan csökkentette az irányadó kamatot. Délkeleti szomszédunk nemrég megkapta az uniótól a működő piacgazdasági státust. Ezen adatokból is látszik, hogy Románia komolyan veszi a külföldi tőkét, s szinte mindent megtesz annak érdekében, hogy becsalogassa az országba. Egyvalamit kivéve: mint az szinte minden külföldi tanulmányból kiderül, az ország gazdaságával a legnagyobb baj a korrupció. Legutóbb az OECD hívta fel a problémára a figyelmet, rámutatva, azzal együtt, hogy a befektetői környezet erőteljesen javult, s növekedett a közvetlen külföldi tőkebefektetések értéke, ezek szintje még mindig alacsony. A felmérések azt mutatják, hogy az alacsony külföldi érdeklődés a magas korrupcióval magyarázható – jelentette ki a tanulmányt bemutató Reiner Geiger, az OECD igazgatóhelyettese. Hozzátette: a délkelet-európai országokkal öszszehasonlítva, s figyelembe véve az egy főre jutó GDP-t, a romániai külföldi befektetések szintje igen alacsony: körülbelül 13 milliárd dollár. Ez jóval az ország külföldi tőkevonzó képességi potenciálja alatt van – mondta.
A román kereskedelmi regisztrációs iroda adatai szerint az esztendő első nyolc hónapjában több mint 58 százalékkal nőtt a külföldiek által alapított vagy külföldi részvétellel létrehozott cégek tőkeértéke. Év elejétől szeptember végéig a külföldi befektetők több mint 7100 új gazdasági társaságot hoztak létre 785,1 millió eurós alaptőkével, szemben a tavalyi év azonos időszakában regisztrált, valamivel több mint 5000 céggel, s 434,2 milliós befektetett tőkével. Az említett időszakban idén a régi és új cégekbe befektetett külföldi tőke összesen 1,192 millió eurót tett ki. A külföldi tőke közel 55 százaléka az ipari szegmensbe érkezett, 17,3 százaléka a kereskedelem területét célozta meg, 17,2 százaléka pedig a professzionális szolgáltatások ágazatában landolt. A társaságok legtöbbjét, nevezetesen 32 százalékát Bukarestben alapították, ezt követik Temes megye 7,87, Bihar megye 5,84 és Kolozs megye 5,06 százalékos aránnyal.
Jelentős javulás következett be idén a közvetlen külföldi tőkebeáramlás terén is, ennek volumene a január–augusztusi adatok szerint 43 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A külföldi befektetések romániai ügynökségének (ARIS) számításai szerint a külföldi működőtőke-befektetések év végéig meghaladhatják a 2 milliárd eurót. Az ARIS jelenleg 45 ilyen jellegű, különböző stádiumban lévő projektet kezel, melyekből 2,7 milliárd euró érkezhet Romániába. E projektek jelentős részének lezárultával még idén körülbelül
10 800 új munkahely jöhet létre. Mivel e projektek többsége úgynevezett zöldmezős befektetések, a külföldiek a törvények által biztosított komoly kedvezményekben részesülnek. De nem csak a cégalapítás és a működőtőke-vonzás terén lépett előre Románia. Az Economist Intelligence Unit által a közép- és dél-európai vállalati fúziók és akvizíciók volumenét felmérő tanulmányából kiderül, hogy délkeleti szomszédunknál ezek értéke elérte az 1,88 milliárd dollárt. Ezzel Románia a térség éllovasa lett. Igaz, ebből az összegből a legnagyobb falatot a Petrom privatizációja jelentette, mely 1,7 milliárd dolláros értékével a régió legnagyobb tranzakciója volt.
A külföldiek cégalapítási és működőtőke-befektetési kedvének megnövekedésével együtt természetesen a tőzsde fejlődése is elindult. A PriceWaterhouse Coopers (PWC) idevágó tanulmánya szerint, a tőzsdén lévő cégek összesített értéke a jelenlegi hatmilliárd euróról 2007-re hétmilliárdra emelkedik, a tranzakciók volumene pedig elérheti az évi egymilliárd eurót, ami közel háromszorosa a jelenleginek. A tanulmány készítői jövőre nem számítanak arra, hogy a bukaresti tőzsde mutatói szignifikáns javulást produkálnak, ám 2006-ra már komoly növekedést vetítenek előre a kapitalizáció és a tranzakciós volumen tekintetében. A tőzsdén jegyzett cégek kapitalizációja a PWC előrejelzése szerint 2006-ra 11 milliárd eurót, 2007-re pedig 16 milliárdot ér el. Jövőre tőzsdére kerül három energetikai cég, s a Rasdaq egyesülni fog a BVB-vel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.