Romániát választotta az Electrolux?

Dénes Zoltán
2004. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két nappal azután, hogy az Electrolux bejelentette, bezárja a Franciaországban, Reimsben lévő, háztartási tűzhelyeket gyártó üzemét, máris olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint megvan az azt kiváltó új gyáregység helyszíne. A cég vezetése a franciaországi gyárbezárást – amelynek következtében 240 dolgozót bocsátanak el – az erősödő piaci árversennyel indokolta. Mint közölték, az üzemet valószínűleg a jövő év elején számolják fel, s a gyártással keletebbre költöznek.
A célországok között felmerült hazánk neve is, ám a legfrissebb információk szerint a társaság egy romániai városban, Tordán fogja megnyitni új gáztűzhelygyártó üzemét. A tárgyalások már előrehaladott állapotban vannak, s a befektetésnek köszönhetően legkevesebb kétezer új munkahely jön létre – nyilatkozta az Evenimetul Zilei című román napilapnak a Kolozs megyei önkormányzat vezetője, Márius Nicora. A lap megkereste a romániai Electrolux vezetését, akik csak annyit mondtak, hogy megbeszélések vannak, ám nyilatkozni csak azok lezárása után érdemes. Mindazonáltal hozzátették: az Electrolux irányítói több, a közeljövőben megvalósítandó új befektetésben is gondolkodnak, s a célországok között nemcsak Románia, hanem Lengyelország és Magyarország is megtalálható. Ugyanakkor a reimsi üzem megszüntetésének bejelentésekor a cég menedzsmentje nyilvánvalóvá tette, hogy új gáztűzhelygyártó üzemének terepkiválasztásakor leginkább az olcsó munkaerőt fogják figyelembe venni. E kritériumnak pedig Románia tökéletesen megfelel.
A Világgazdaságnak nyilatkozva Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a környező országokban – Szlovákiában, Ukrajnában, Romániában és Szerbia-Montenegróban is – alacsonyabbak a bérköltségek, mint nálunk. Emiatt előfordulhat, hogy még a munkaigényes iparágakban tevékenykedő magyar cégek is elkezdik keletebbre telepíteni gyártósoraikat. Véleménye szerint a fogadó ország szerepére Szlovákia és Románia a legesélyesebb, mivel itt a vállalkozók kevésbé ütközhetnek nyelvi akadályokba, illetve mert az EU-tagság vagy a közeli uniós csatlakozás biztosítja a jogi környezet stabilitását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.