Krízis Abháziában
Tbiliszi. Az ellenzéki elnökjelölt hívei elfoglalták az elnöki palotát tegnap a Grúziától elszakadt Abházia fővárosában, Szuhumiban. A múlt hónapban elnökválasztást tartottak a szakadár területen, amelynek eredményeképpen az abháziai legfelső bíróság előbb megerősítette Szergej Bagaps győzelmét, majd néhány óra múltán érvénytelenítette a választást. A Grúziától 1992–93-ban háborúval elszakadt Abházia leköszönő vezetője, Vlagyiszlav Ardzinba a múlt héten új választást rendelt el. Bagaps ezt elutasította, és ragaszkodik a beiktatásához. (MTI)
Japán választ vár Pekingtől
Tokió. Japán tegnap hivatalosan megerősítette, hogy kínai volt az a tengeralattjáró, amely megsértette felségvizeit. A kormányszóvivő szerint a japán vizekre szerdán két órára behatoló tengeralattjáró valószínűleg atommeghajtású volt, és az ügy miatt diplomáciai csatornákon keresztül tiltakozni fognak Pekingnél. Péntek délutánra behívatták a tokiói külügyminisztériumba a kínai nagykövetség második számú diplomatáját. (MTI)
Németország tovább harcol
Berlin. Németország továbbra is részt vesz a nemzetközi terrorizmus ellen irányuló, Tartós Szabadság (Enduring Freedom) fedőnevű műveletben. Erről a német parlament alsóháza, a Bundestag döntött tegnap: elsöprő többséggel egy évvel meghosszabbította a felhatalmazást. A Bundeswehr 3100 katonával vehet részt az akcióban, a valóságban körülbelül 500 katona teljesít szolgálatot Afrika szarvánál és a Földközi-tengeren. (MTI)
Török békejobb
Isztambul. A török hadsereg befejezettnek nyilvánította a hoszszú évek óta fennálló „ellenségeskedést” az ugyancsak
NATO-tag szomszédos állammal, Görögországgal. Törökország már nem feltételezi, hogy más országok fenyegetettséget jelentenek számára – idézték a tegnapi török napilapok Hilmi Özkök vezérkari főnök kijelentését. Ez idő szerint a terrorizmus jelenti a legnagyobb veszélyt valamennyi ország számára – szögezte le
a török vezérkari főnök. (MTI)
Indiai enyhülés Kasmír ügyében
Iszlámábád. Helyes irányba tett lépésnek minősítette tegnap Pakisztán azt, hogy csapatcsökkentést rendelt el az indiai miniszterelnök a vitatott hovatartozású Kasmír indiai ellenőrzés alatt álló részében. Maszúd Hán, a pakisztáni külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy Iszlámábád szoros figyelemmel kíséri majd
a himalájai térségben történő indiai csapatvisszavonást.
A tisztviselő arra nem volt hajlandó válaszolni, hogy vajon Pakisztán viszonozza-e a gesztust. (MTI)

Ennyi vizet kell innod naponta, hogy üde legyen a bőröd