Szétverték a tüntetést Bukarestben

Huszonhét Greenpeace-aktivistát, köztük magyarokat bántalmaztak és tartóztattak le Bukarestben tegnap a román kormány épülete előtt. A Victoria-palota elé kivonuló román, magyar, német és osztrák környezetvédők azt a 350 000 aláírást szerették volna átadni Adrian Nastase román miniszterelnöknek, valamint kormányának, amelyeket a verespataki ciános aranykitermelés ellen gyűjtöttek több civil szervezettel karöltve.

Balázs D. Attila
2004. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „Tetteket, ne csak szavakat: Mentsük meg Verespatakot!” transzparensekkel kivonuló aktivisták megjelenése után két perccel megjelent a csendőrség, és brutális módon a közeli metróaluljáróba terelte a csoportot. Innen kivezényelve körülvették és két órán át a zuhogó esőben tartották a tüntetőket – mondta lapunknak Bogdan Bindea, az akció főszervezője. Bindeát és a romániai Greenpeace sajtóreferensét, Anamaria Bogdant is a hajuknál fogva rángatták a rendőrök, majd a többi társukkal együtt őket is arra szólították fel, hogy vegyék le a Greenpeace feliratú dzsekiket magukról. Bindea állítása szerint minden aktivistát szabadon engedtek, de egyenként ötmillió lejes, vagyis harmincezer forintos büntetést róttak ki rájuk, amit a környezetvédelmi szervezet nem szeretne kifizetni. Adrian Nastase miniszterelnök nemrég határozottan állást foglalt Verespatak ügyében, kijelentve, hogy nem ért egyet a beruházással. A román zöldtárca is egyértelműen közölte, hogy nem támogat környezetpusztító, kizárólag gazdasági szempontokat figyelembe vevő tevékenységet Verespatak környékén. A bukaresti tüntetés főszervezője szerint a Greenpeace ezen kijelentéseken felbuzdulva szerette volna átadni a több százezer aláírást.
A romániai aranybányászat elleni protestálást illetően precedensértékű a perui Yamagocha bánya esete. A verespataki aranykitermelésben is érdekelt amerikai Newmont Mining Ltd. a közelmúltban ugyanis kénytelen volt elállni egy andoki nemesfémbányájának bővítésétől azt követően, hogy a helybéli farmerek és a környezetvédők heteken át útlezárásokkal tüntettek a terv ellen, kérve a kormányzat segítségét is. Eugen David, a verespataki Alburnus Maior egyesület elnöke ennek kapcsán kifejtette, hogy a perui civil győzelem egy jó esettanulmány lehet Verespataknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.