Nemcsak az áfa-visszafizetéseket, hanem a -bevallásokat is szigorúbban ellenőrzi az APEH az uniós adószámmal rendelkező vállalkozásoknál, az eljárással azonban büntetés helyett segíteni szeretnénk a cégeknek az új rendszerre történő átállásban – jelentette ki Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára az áfa-visszaigénylés kifizetésének halasztásáról tartott tegnapi sajtótájékoztatón. Az államtitkár ugyanakkor elismerte: a szigorított ellenőrzés nehéz helyzetet és likviditási gondokat okozhat a gazdálkodó társaságoknak, ezért a pénzügyi tárca felkérte az adóhivatalt, hogy a kisebb vállalkozások esetében „tanúsítson nagyobb rugalmasságot”, s végezze el gyorsabban az ellenőrzést.
Katona hangsúlyozta: az ellenőrzésekkel a kormány meg kívánja akadályozni, hogy a gazdaságban egy olyan általános gyakorlat terjedhessen el, amely szerint az APEH megalapozatlan igényléseknek is eleget tesz. Az államtitkár kitért arra, hogy az ellenőrzések során az adóhivatal megnézi, hogy az áfa-visszaigénylésnél nem történt-e körbeszámlázás, illetve létező társaságoknak számlázott-e az igénylő cég.
Tállai András, az Országgyűlés számvevőszéki bizottságának elnöke a Magyar Nemzetnek hangsúlyozta, hogy az intézkedések hátterében valójában a kormány túlköltekezése áll, amelynek problémáját a kabinet a becsületes, törvényeket betartó vállalkozások áfa-visszatérítésének későbbre halasztásával kívánja megoldani. A fideszes politikus szerint a magyar cégek között mintegy két éve kialakult körbetartozás rendszerébe immár az állam is beszállt, veszélyeztetve ezzel a gazdaság stabilitását. A fiktív és a körbeszámlázás ellenőrzéséről szólva Tállai kijelentette: a szigorított ellenőrzések azt jelzik, hogy a Gyurcsány-kormány teljesen elvesztette a magyar cégek feléje irányuló bizalmát.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az eljárással kapcsolatban lapunknak elmondta, hogy az áfa-visszaigénylés kifizetésének későbbre halasztása alapvetően hibás intézkedés, amely komoly károkat okozhat a vállalkozásoknak. Parragh szerint a PM ezzel a technikával próbálja enyhíteni likviditási gondjait, miközben a gazdálkodó szervezetek a hiányzó pénzt csak drága és lassú hitelfelvétellel tudják pótolni. Míg a szigorított ellenőrzés csupán három hónapig okoz pénzbőséget az államháztartásban, a kormány elveszíti szavahihetőségét a magyarországi termeléssel rendelkező multinacionális vállalatok felé is – figyelmeztetett az MKIK elnöke.

Orbán Viktor: Átlépte a leadott voksok száma az egymilliót az Ukrajna gyorsított unió tagságáról szóló szavazáson!