Szigorított ellenőrzés

Az áfa-visszaigénylés kifizetésének szigorúbb ellenőrzésével, illetve későbbre halasztásával a kormány nem büntetni, hanem segíteni szeretné a gazdálkodó szervezeteket – jelentette ki Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára. Tállai András úgy látja, hogy az intézkedések hátterében valójában a kormány túlköltekezése áll. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szerint a szigorító intézkedések valós célja a kormány likviditási gondjainak enyhítése, amely hosszú távon súlyos gondokat okozhat a vállalatoknak.

2004. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak az áfa-visszafizetéseket, hanem a -bevallásokat is szigorúbban ellenőrzi az APEH az uniós adószámmal rendelkező vállalkozásoknál, az eljárással azonban büntetés helyett segíteni szeretnénk a cégeknek az új rendszerre történő átállásban – jelentette ki Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára az áfa-visszaigénylés kifizetésének halasztásáról tartott tegnapi sajtótájékoztatón. Az államtitkár ugyanakkor elismerte: a szigorított ellenőrzés nehéz helyzetet és likviditási gondokat okozhat a gazdálkodó társaságoknak, ezért a pénzügyi tárca felkérte az adóhivatalt, hogy a kisebb vállalkozások esetében „tanúsítson nagyobb rugalmasságot”, s végezze el gyorsabban az ellenőrzést.
Katona hangsúlyozta: az ellenőrzésekkel a kormány meg kívánja akadályozni, hogy a gazdaságban egy olyan általános gyakorlat terjedhessen el, amely szerint az APEH megalapozatlan igényléseknek is eleget tesz. Az államtitkár kitért arra, hogy az ellenőrzések során az adóhivatal megnézi, hogy az áfa-visszaigénylésnél nem történt-e körbeszámlázás, illetve létező társaságoknak számlázott-e az igénylő cég.
Tállai András, az Országgyűlés számvevőszéki bizottságának elnöke a Magyar Nemzetnek hangsúlyozta, hogy az intézkedések hátterében valójában a kormány túlköltekezése áll, amelynek problémáját a kabinet a becsületes, törvényeket betartó vállalkozások áfa-visszatérítésének későbbre halasztásával kívánja megoldani. A fideszes politikus szerint a magyar cégek között mintegy két éve kialakult körbetartozás rendszerébe immár az állam is beszállt, veszélyeztetve ezzel a gazdaság stabilitását. A fiktív és a körbeszámlázás ellenőrzéséről szólva Tállai kijelentette: a szigorított ellenőrzések azt jelzik, hogy a Gyurcsány-kormány teljesen elvesztette a magyar cégek feléje irányuló bizalmát.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az eljárással kapcsolatban lapunknak elmondta, hogy az áfa-visszaigénylés kifizetésének későbbre halasztása alapvetően hibás intézkedés, amely komoly károkat okozhat a vállalkozásoknak. Parragh szerint a PM ezzel a technikával próbálja enyhíteni likviditási gondjait, miközben a gazdálkodó szervezetek a hiányzó pénzt csak drága és lassú hitelfelvétellel tudják pótolni. Míg a szigorított ellenőrzés csupán három hónapig okoz pénzbőséget az államháztartásban, a kormány elveszíti szavahihetőségét a magyarországi termeléssel rendelkező multinacionális vállalatok felé is – figyelmeztetett az MKIK elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.