Megkezdődött tegnap az új, huszonöt fős román kormány tagjainak meghallgatása a parlament szakbizottságaiban. A kabinet összetételét vasárnap esti sajtótájékoztatóján Calin Popescu Tariceanu kormányfő ismertette, akit egy héttel ezelőtt Traian Basescu államfő bízott meg a kormányalakítással. A kormány szerkezetét illetően nem, személyi összetétele terén azonban jelentős meglepetések születtek.
A DA szövetséget alkotó liberálisok és demokraták egyformán nyolc tárcát kaptak a kormányban, miközben a miniszterelnököt a liberálisok, egy államminiszteri rangú kormányfő-helyettest (Adriean Videanu, a gazdaságért felel) pedig a demokraták adják. A másik két államminiszteri funkciót Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke (területe a kultúra, az oktatás és az integráció) és George Copos, a Román Humanista Párt (PUR) alelnöke kapta; ő az üzleti élet és a kis- és középvállalatok ügyeiben illetékes. Utóbbiról elmondható, hogy 180 millió dollárra becsült vagyonával a bukaresti kormány leggazdagabb tagja. A legfontosabb tárcákat a DA szövetség jelölte ki: Monica Macovei az igazságügyi, Ionut Popescu a pénzügyi, Cristina Parvulescu az integrációs, Razvan Mihai Ungureanu a külügyi, Vasile Blaga a közigazgatási és belügyi, Mona Musca a művelődésügyi és vallásügyi minisztériumot irányítja. A PUR számára a legnagyobb falat a Codrut Seres által betöltött gazdasági és kereskedelmi tárca.
Az RMDSZ teljes rangú minisztere Nagy Zsolt korábbi kampányfőnök lett, akire a kommunikációs és távközlési tárcát bízták. Borbély László Maros megyei parlamenti képviselő kapta a területrendezésért és közmunkálatokért, Winkler Gyula pedig a kereskedelemért felelős tárca nélküli miniszteri posztot. Markó Béla szerint a szövetség súlyának megfelelően lesz jelen az új kormányban, s a magyar miniszterek által betöltött tárcák sokat segíthetnek az erdélyi magyarságot érintő kérdésekben. A szövetségi elnök hozzátette, az RMDSZ-nek az EU-integráció és a kisebbségi törvény elfogadása jelenti a kormányzati prioritást; a kormányprogramba bekerültek a szövetség fontos célkitűzései, köztük a kisebbségi törvény elfogadása, az erőteljes decentralizáció, a gazdasági fejlesztési régiók magyar közösségi szempontból fontos átalakítása.
A négypárti koalíciós kormány tagjainak meghallgatását tegnap kezdték meg a bukaresti parlament szakbizottságai, a listáról pedig ma délután szavaz a két ház. Az ellenzékbe szorult Nagy-Románia Párt és a Szociáldemokrata Párt vezetői tegnap közölték, nem adják voksukat a kabinetre.
A Székelyföldön tiltakoznak a szövetségesek. A Nemzeti Liberális, Demokrata és Humanista Párt székelyföldi szervezetei határozottan tiltakoznak az ellen, hogy kormányzati részvétele folytán az RMDSZ megszerezze a prefektusi tisztségeket Hargita és Kovászna megyében. A magyarok koalíciós partnerei azzal fenyegetőznek, hogy lemondanak párttisztségeikről, ha a kormány területi hivatalainak élére magyarokat neveznek ki. Az RMDSZ Beszterce-Naszód, Arad és Máramaros megyében is szeretne prefektusi funkciót kiharcolni magának. (R. Sz.)