Felállt a román kormány

Négy miniszteri tisztséget kapott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség az új román kormányban, amelynek összeállítását vasárnap este hozta nyilvánosságra Calin Popescu Tariceanu megbízott kormányfő. A szociáldemokraták és a Nagy-Románia Párt tagjai bejelentették, nem szavazzák meg a kabinetet.

2004. 12. 28. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött tegnap az új, huszonöt fős román kormány tagjainak meghallgatása a parlament szakbizottságaiban. A kabinet összetételét vasárnap esti sajtótájékoztatóján Calin Popescu Tariceanu kormányfő ismertette, akit egy héttel ezelőtt Traian Basescu államfő bízott meg a kormányalakítással. A kormány szerkezetét illetően nem, személyi összetétele terén azonban jelentős meglepetések születtek.
A DA szövetséget alkotó liberálisok és demokraták egyformán nyolc tárcát kaptak a kormányban, miközben a miniszterelnököt a liberálisok, egy államminiszteri rangú kormányfő-helyettest (Adriean Videanu, a gazdaságért felel) pedig a demokraták adják. A másik két államminiszteri funkciót Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke (területe a kultúra, az oktatás és az integráció) és George Copos, a Román Humanista Párt (PUR) alelnöke kapta; ő az üzleti élet és a kis- és középvállalatok ügyeiben illetékes. Utóbbiról elmondható, hogy 180 millió dollárra becsült vagyonával a bukaresti kormány leggazdagabb tagja. A legfontosabb tárcákat a DA szövetség jelölte ki: Monica Macovei az igazságügyi, Ionut Popescu a pénzügyi, Cristina Parvulescu az integrációs, Razvan Mihai Ungureanu a külügyi, Vasile Blaga a közigazgatási és belügyi, Mona Musca a művelődésügyi és vallásügyi minisztériumot irányítja. A PUR számára a legnagyobb falat a Codrut Seres által betöltött gazdasági és kereskedelmi tárca.
Az RMDSZ teljes rangú minisztere Nagy Zsolt korábbi kampányfőnök lett, akire a kommunikációs és távközlési tárcát bízták. Borbély László Maros megyei parlamenti képviselő kapta a területrendezésért és közmunkálatokért, Winkler Gyula pedig a kereskedelemért felelős tárca nélküli miniszteri posztot. Markó Béla szerint a szövetség súlyának megfelelően lesz jelen az új kormányban, s a magyar miniszterek által betöltött tárcák sokat segíthetnek az erdélyi magyarságot érintő kérdésekben. A szövetségi elnök hozzátette, az RMDSZ-nek az EU-integráció és a kisebbségi törvény elfogadása jelenti a kormányzati prioritást; a kormányprogramba bekerültek a szövetség fontos célkitűzései, köztük a kisebbségi törvény elfogadása, az erőteljes decentralizáció, a gazdasági fejlesztési régiók magyar közösségi szempontból fontos átalakítása.
A négypárti koalíciós kormány tagjainak meghallgatását tegnap kezdték meg a bukaresti parlament szakbizottságai, a listáról pedig ma délután szavaz a két ház. Az ellenzékbe szorult Nagy-Románia Párt és a Szociáldemokrata Párt vezetői tegnap közölték, nem adják voksukat a kabinetre.



A Székelyföldön tiltakoznak a szövetségesek. A Nemzeti Liberális, Demokrata és Humanista Párt székelyföldi szervezetei határozottan tiltakoznak az ellen, hogy kormányzati részvétele folytán az RMDSZ megszerezze a prefektusi tisztségeket Hargita és Kovászna megyében. A magyarok koalíciós partnerei azzal fenyegetőznek, hogy lemondanak párttisztségeikről, ha a kormány területi hivatalainak élére magyarokat neveznek ki. Az RMDSZ Beszterce-Naszód, Arad és Máramaros megyében is szeretne prefektusi funkciót kiharcolni magának. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.