Lengyel vizsgálat a katyni mészárlásról

Munkatársunktól
2004. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismerjék el népirtásként azt, ami 1940-ben a katyni erdőben történt – követelik a szovjet csapatok által lemészárolt áldozatok hozzátartozói.
A vérengzés ügye a rendszerváltás óta képezi vita tárgyát Varsó és Moszkva között, ezúttal azonban Lengyelország vizsgálatot is kezdeményezett – számol be róla a BBC. A vizsgálóbizottság eddig hozzátartozók százait kereste fel, újabb információk után kutatva.
A második világháború kezdetén a Lengyelország keleti részét megszálló Szovjetunió hatóságai huszonegyezer lengyelt: katonatisztet és a politikai és társadalmi elit tagjait végezték ki a katyini erdőben. A Szovjetunió 1990-ig nem is akarta elismerni a katyni mészárlás tényét. A moszkvai álláspont azóta sem változott sokat a felelősség kérdésében. Az orosz legfőbb ügyészség vizsgálata szerint a lengyel foglyok kivégzése nem háborús vagy emberiség elleni bűncselekmény. A lengyel ügyészség vizsgálatot indított a bűntény feltárására, hogy kiderüljön, kinek az utasítására követték el a bűncselekményt, és kik a felelősei a mészárlásnak.
A katyni vérengzésre Lengyelország német lerohanását követően került sor. A Sztálinnal meg- nemtámadási szerződést kötő Hitler a Molotov–Ribbentropp-paktum értelmében amellett, hogy elnézte a balti államok szovjet megszállását, Lengyelország keleti felét is átengedte Moszkvának – teszi hozzá az Index.
A lágerekbe zártak közül összesen huszonegyezer embert a katyni erdőben végeztek ki. A mészárlás áldozatait a németek találták meg 1943-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.