Basescu azzal indokolta döntését, hogy a pártok közül egyiknek sem sikerült megszereznie a mandátumok többségét, ám a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) és a Demokrata Pártból (PD) álló DA Szövetség rendelkezik a legtöbb (161) tisztséggel az új parlamentben, miközben a második helyen végző Szociáldemokrata Párt (PSD) eggyel kevesebb mandátumot szerzett. Basescu bejelentette: az új kormány felállítását „erőteljesen és határozottan” támogatja a 32 parlamenti mandátummal rendelkező RMDSZ, amely miniszteri posztokhoz kötötte részvételét. Egyelőre csak két, legfeljebb három tárca tűnik biztosnak, közöttük Markó Béla elnök kormányfő-helyettesi pozíciója.
*
Támogatásáról biztosította a Tariceanu-kabinetet a 18 képviselőházi mandátummal rendelkező, a magyartól eltérő kisebbségi képviselők csoportja is, emellett a DA arra számít, hogy a szakszervezeti képviselők, valamint a jelenleg még habozó humanisták voksaival megszerzi a szükséges 235 szavazatot.
Az RMDSZ tegnap délután máris megkezdte a kormányzati egyeztetéseket a kijelölt miniszterelnökkel, akinek a magyar politikusok vaskos igénylistát mutattak be. Lapunk megbízható forrásokból úgy értesült, hogy a szervezet szinte valamennyi minisztériumban igényt tart egy funkcióra. Egyelőre azonban csak két, legfeljebb három miniszteri tisztség tűnik biztosnak, közöttük Markó Béla elnök kormányfő-helyettesi pozíciója. Érdekes, hogy miközben a DA Szövetség fogékonynak mutatkozik a magyarok kulturális autonómiája, a helyi autonómia megerősítése iránt, az alakulat berkeiből kiszivárgott hírek szerint az RMDSZ nem kötötte az új bukaresti kormány támogatásához Székelyföld területi önrendelkezésének feltételét.
Románia kijelölt, 52 éves kormányfője egyébként ízig-vérig liberális politikus, aki a Demokrata Konvenció 1996–2000 közötti kormányzása idején egy évig ipari és kereskedelmi miniszter volt. Az autókereskedésben utazó Calin Popescu Tariceanut 15 millió dollárra taksált vagyonával az ország tehetős vállalkozói között tartják számon, aki mellesleg Magyarország egykori bukaresti nagykövetével, Rudas Ernővel is üzleti kapcsolatot ápolt.
Lassú román restitúció. A magyar történelmi egyházaktól a kommunizmus idején elkobzott ingatlanok mindössze 17 százalékát szolgáltatta vissza a román állam az 1989-es rendszerváltás óta eltelt 15 év alatt – derül ki a bukaresti restitúciós bizottság mérlegéből. A romániai felekezetek összesen 7583 ingatlant igényelnek vissza, ennek 27 százalékát (mintegy 2000 épület) alkotják a magyar egyházak kérelmei. (R. Sz.)