Amerikai kutatók felfedeztek a rovarvilágban egy erősen fertőző vírust, amely segítséget nyújthat abban, hogy megakadályozzák a tűzhangyák számának mértéktelen növekedését – jelentette az AP. Steven Valles, a Floridai Egyetem rovarkutatója elmondta: a nátha kórokozójához hasonló vírus, amelynek jelenlétét a tűzhangyák több példányában kimutatták, jól kiegészítheti az ellenük vívott háború fegyvertárát. A remények szerint néhány hónapon belül több módszert is kifejlesztenek, amelyek segítségével az elkülönített, sejttenyészetekben tanulmányozott vírussal sorra fertőzhetik egymást az észak-amerikai földrészen nem kívánatos rovarok.
Az országba a múlt század elején Brazíliából behurcolt hangyák becslések szerint évente hatmilliárd dollár kárt okoztak a mezőgazdaságnak, beleszámítva az ellenük való védekezés költségeit is. Tizennégy déli államban már több mint 320 millió hektár területet árasztottak el. Ott, ahol őshonosak, terjedésüknek gátat vetnek természetes ellenségeik, ezért a hangyapopulációk létszáma és sűrűsége Brazíliában jóval kisebb, mint az Egyesült Államokban.
Próbáltak ellenük vegyszerekkel védekezni, sikertelenül. Néhány évvel ezelőtt egy dél-amerikai légyfajt – a tűzhangyák egyik legádázabb természetes ellenségét – is betelepítettek. A kísérlet eredménye egyelőre nem mérhető, ezért most a hangyák génállományából elkülönített vírustól várják számuk csökkenését. Floridában kísérletképpen 168 tűzhangyafészekbe juttatták el a kórokozót. Csak a 23 százalékukat sikerült megfertőzni, ezekben azonban valamennyi rovart. Az itt talált tojásokból laboratóriumi körülmények között keltek ki a hangyautódok, s három hónapon belül mind elpusztult. A módszer rutinszerű alkalmazásához azonban még meg kell fejteni a titkot: milyen módon terjed a kór.

Nem szórakozásból katapultált a pilóta – a szolnoki rendezvény nézői halálra rémültek