Bezárják a bukaresti „babagyárat”

Külföldi megrendelésre végeztek mesterséges megtermékenyítést egy bukaresti klinikán, ahol a Romániában vásárolt petesejteket kombinálták az országba behozott spermával. A babagyárként emlegetett rendelő működtetői ellen bűnvádi feljelentést tett a román egészségügyi minisztérium.

2005. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét éve működött törvénytelenül Bukarestben Global Medrom néven olyan nőgyógyászati rendelő, ahol külföldi megrendelésre végeztek mesterséges megtermékenyítést. Tették ezt annak ellenére, hogy Romániában 1998 óta törvény tiltja a kereskedelmi célból áruba bocsátott petesejt-adományozást, valamint az emberi embriók forgalmazását. Illya Bar izraeli orvos azonban fittyet hányt a romániai jogszabályokra, és azzal az indokkal, hogy ebben az országban a legkevésbé szabályozott a mesterséges megtermékenyítés kérdésköre, illetve hogy világszerte a petesejtek hiánya miatt hiúsulnak meg a lombikbébiprogramok, nőgyógyászati klinikának álcázva működtette a bukaresti „babagyárat”. A külföldről fagyasztott állapotban küldött sperma ondósejtjeivel a bukaresti klinikán termékenyítették meg a Romániában gyűjtött petesejteket, majd ezeket szintén lefagyasztva küldték vissza a feladónak – postán. A magzatot már a román fővárosban tevékenykedő rendelővel együttműködő külföldi intézetekben ültették be a spermát szolgáltató férfi partnerének méhébe; egy megtermékenyített petesejt több mint ezer dollárba került.
Romániában óriási felzúdulást keltett az ügy, hiszen a lakosságot és az orvostársadalmat ma is megosztja annak a 67 éves bukaresti nőnek az esete, aki szintén mesterséges megtermékenyítés útján hozott újszülöttet a világra. Mircea Cinteza egészségügyi miniszter bűnvádi feljelentést tett az ügyészségen a „gyerekgyár” működtetői ellen. A tárcavezető egyúttal eloszlatta azt a tévhitet, miszerint Romániában szabad útja lenne a petesejt-kereskedelemnek, és közölte, a hatályos jogszabályok kettőtől hét évig terjedő börtönbüntetéssel sújtják az emberi szövetek és megtermékenyített petesejtek kereskedelmi célú forgalmazását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.