Ellenőrzött román média

Traian Basescu államfő szerint a romániai sajtó egy részét olyan érdekcsoportok ellenőrzik, amelyek alappillérét alkotják az országban burjánzó korrupciónak. Eközben az új bukaresti hatalom azon tüsténkedik, hogy leváltsa az állami közintézmények ama vezetőit, akiket a korábbi kormány nevezett ki.

2005. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sokkal azután, hogy a román hírszerző szolgálat bejelentette: alvilági körök Traian Basescu életére törnek az általa meghirdetett korrupcióellenes harc miatt, az államfő a napokban a sajtó egy bizonyos szeletét is a korrupcióellenes küzdelem kerékkötőjének tüntette fel. A Szabad Európa Rádiónak nyilatkozva a román államelnök elmondta: a média jelentős részét olyan érdekcsoportok irányítják, amelyek kimondottan rossz szemmel nézik a korrupcióellenes harcot, sőt érdekükben áll a korrupció fenntartása. „Viszont mindenkit biztosítok afelől, hogy mandátumom lejártával nem fogom széttárni a kezem, mondván, sajnálom, de legyűrt a rendszer. Le fogom győzni ezt az érdekszférát, függetlenül az általa befolyásolt sajtó hatalmától” – szögezte le Basescu.
A Tariceanu-kabinet eközben – amelyet a rossz nyelvek szerint éppen az államfő irányít a háttérből – a tavaly decemberi kormányváltás óta próbálja lecserélni az állami közintézmények területi vezetőit. Az államtitkárok kinevezéséhez hasonlóan elhúzódó folyamatot ellenben két tényező gátolja. Az egyik az, hogy a korábbi kormányalakulat, a Szociáldemokrata Párt (PSD) által kinevezett igazgatók köztisztviselői státust kaptak, így eltávolításukat nem lehet egyszerű politikai módszerekkel véghezvinni. Gondot okoz az is, hogy a négy kormányalakulat – a Demokrata, a Nemzeti Liberális és a Román Humanista Párt, valamint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) – vidéken nehezen osztozkodik a tisztségeken. Ilyen helyzet állt elő például Kovászna megyében, ahol az RMDSZ a vezető köztisztviselői funkciók 45 százalékát kéri magának, ám a román pártok túlzottnak tartják az arányt. Noha a kormány területi képviseletét ellátó prefektusok nem köztisztviselők, területi szinten teljhatalommal rendelkeznek, hiszen javaslatukra az illetékes minisztériumok leváltják az intézményvezetőket. Ebben a „káderrotációs” folyamatban a PSD emberei közül máris tucatnyian lemondtak az új hatalom nyomásgyakorlása miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.