Megrepedt egy tartály, ezért tizenötezer tonna kénsav szivárgott ki a svédországi Helsingborgban a Kemira cég vegyi üzemében tegnap hajnalban. Mivel az elpárolgott kénsav belégzése súlyosan veszélyes az emberi szervezetre, az ország déli felében fekvő, 120 ezer lelket számláló város lakóit a hatóságok emberei felszólították: ne menjenek az utcára, zárják be és tömítsék el az ablakokat, ajtókat. A Helsingborgba vezető utakat és a település három kikötőjét lezárták – írta a BBC. A finn kézben lévő vegyi üzem fölött a kiömlött méregből felhő formálódott. A Kemira hat alkalmazottját kórházba vitték, légzési nehézségtől szenvedtek, állapotuk nem életveszélyes.
Órák múltán mindenki legnagyobb szerencséjére a szél a tenger felé fújta a gázfelhőt, így Helsingborg megmenekült. A kijárási tilalmat feloldották. A katasztrófa nem múlik el nyomtalanul, mert nem tudni, hogy a légmozgás meddig röpítette a kénsavas felhőt, az azonban biztos, hogy az ebből származó csapadék jelentős környezetszenynyezést okoz.
A világ eddigi legsúlyosabb vegyipari katasztrófája 1984. december 2-án az indiai Bhopalban következett be. Az Union Carbide cég peszticideket gyártó üzeméből több mint negyven tonna halálos metil-izocianát (MIC) gáz szivárgott ki. Nyolcezren rövid időn belül meghaltak, a MIC gáz napjainkig további húszezer ember halálát okozta. Minimum 120 ezer helybéli szenvedett maradandó károsodást.
A vitriololajként is ismert kénsav színtelen, szagtalan, olajos állagú folyadék. Éghető anyagokkal, oxidáló- és redukálószerekkel vagy vízzel érintkezve tűz- és robbanásveszélyes. A légutakba jutva, bőrre, szembe kerülve maró hatású. Belélegezve a kezdeti égő érzést torokfájás, köhögés, nehéz légzés, légszomj kíséri. A tünetek késleltetve jelenhetnek meg. Kénsavból csak az Egyesült Államok körülbelül 40 millió tonnát állít elő évente, az anyag nagy részét műtrágyagyártásra használja fel.
Súlyosabb vegyi balesetek a világban. 2004. január 19., Algéria: Hatalmas robbanás történt Szkikda város vegyipari kombinátjának gázcseppfolyósító részlegében. Huszonketten meghaltak, 74-en megsebesültek.
Március 2., Kína: Egymillió ember maradt ivóvíz nélkül, miután Szecsuán tartomány egyik vegyi anyagot előállító üzeméből szintetikus ammónia és nitrogén került a Jangce egyik fontos mellékfolyójába.
Május 11., Nagy-Britannia: Nagy erejű robbanás történt egy műanyaggyárban a skóciai Glasgow egyik északi kerületében. Heten meghaltak és 41-en megsérültek, amikor a négyemeletes épület jórészt összedőlt.
Július 30., Belgium: Tizennégyen meghaltak, 200-an megsebesültek a dél-belgiumi Ath városban, a Ghislenghien ipari körzetben bekövetkezett gázvezeték-robbanás, valamint az azt követő tűz miatt.