Kénsavfelhő Svédország felett

Tizenötezer tonna kénsav jutott a szabadba a svédországi Helsingborg vegyi üzeméből tegnap hajnalban. A mérgező anyagból keletkezett felhő miatt a 120 ezres várost lezárták, polgárai nem hagyhatták el otthonaikat. Hat ember kórházba került. A baleset hatásai később mutatkoznak majd, amikor a kénes eső valahol távolabb lehull és mindent kimar.

2005. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megrepedt egy tartály, ezért tizenötezer tonna kénsav szivárgott ki a svédországi Helsingborgban a Kemira cég vegyi üzemében tegnap hajnalban. Mivel az elpárolgott kénsav belégzése súlyosan veszélyes az emberi szervezetre, az ország déli felében fekvő, 120 ezer lelket számláló város lakóit a hatóságok emberei felszólították: ne menjenek az utcára, zárják be és tömítsék el az ablakokat, ajtókat. A Helsingborgba vezető utakat és a település három kikötőjét lezárták – írta a BBC. A finn kézben lévő vegyi üzem fölött a kiömlött méregből felhő formálódott. A Kemira hat alkalmazottját kórházba vitték, légzési nehézségtől szenvedtek, állapotuk nem életveszélyes.
Órák múltán mindenki legnagyobb szerencséjére a szél a tenger felé fújta a gázfelhőt, így Helsingborg megmenekült. A kijárási tilalmat feloldották. A katasztrófa nem múlik el nyomtalanul, mert nem tudni, hogy a légmozgás meddig röpítette a kénsavas felhőt, az azonban biztos, hogy az ebből származó csapadék jelentős környezetszenynyezést okoz.
A világ eddigi legsúlyosabb vegyipari katasztrófája 1984. december 2-án az indiai Bhopalban következett be. Az Union Carbide cég peszticideket gyártó üzeméből több mint negyven tonna halálos metil-izocianát (MIC) gáz szivárgott ki. Nyolcezren rövid időn belül meghaltak, a MIC gáz napjainkig további húszezer ember halálát okozta. Minimum 120 ezer helybéli szenvedett maradandó károsodást.


A vitriololajként is ismert kénsav színtelen, szagtalan, olajos állagú folyadék. Éghető anyagokkal, oxidáló- és redukálószerekkel vagy vízzel érintkezve tűz- és robbanásveszélyes. A légutakba jutva, bőrre, szembe kerülve maró hatású. Belélegezve a kezdeti égő érzést torokfájás, köhögés, nehéz légzés, légszomj kíséri. A tünetek késleltetve jelenhetnek meg. Kénsavból csak az Egyesült Államok körülbelül 40 millió tonnát állít elő évente, az anyag nagy részét műtrágyagyártásra használja fel.



Súlyosabb vegyi balesetek a világban. 2004. január 19., Algéria: Hatalmas robbanás történt Szkikda város vegyipari kombinátjának gázcseppfolyósító részlegében. Huszonketten meghaltak, 74-en megsebesültek.
Március 2., Kína: Egymillió ember maradt ivóvíz nélkül, miután Szecsuán tartomány egyik vegyi anyagot előállító üzeméből szintetikus ammónia és nitrogén került a Jangce egyik fontos mellékfolyójába.
Május 11., Nagy-Britannia: Nagy erejű robbanás történt egy műanyaggyárban a skóciai Glasgow egyik északi kerületében. Heten meghaltak és 41-en megsérültek, amikor a négyemeletes épület jórészt összedőlt.
Július 30., Belgium: Tizennégyen meghaltak, 200-an megsebesültek a dél-belgiumi Ath városban, a Ghislenghien ipari körzetben bekövetkezett gázvezeték-robbanás, valamint az azt követő tűz miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.