Tegnapi határozatában alkotmányellenesnek nevezte a Fővárosi Közgyűlés jogi bizottsága azt a 2005. január 27-én elfogadott – de ki nem hirdetett – rendeletet, amelynek alapján nem kell díjat fizetni a budapesti telefonfülkéken elhelyezett, a közterületre legfeljebb tíz centiméterre benyúló reklámok után. Ezért a jogszabály viszszavonását javasolják. Megállapították, hogy a rendelet előkészítésében nem vettek részt, az előterjesztés ellentétes egy korábbi alkotmánybírósági határozattal, a jogi bizottság tagjai azt nem tárgyalták, sőt még csak nem is ismerték. Hét igen, kettő nem szavazattal arról döntöttek, hogy a képviselők kérjék fel a főpolgármestert: készítsen elő egy olyan rendeletmódosítást, amely szabályozza a jogszerű közterület-foglalásnál a minőségi és a mennyiségi túlhasználat eseteit. Egyhangú döntés született arról, hogy a közgyűlés határozzon a fővárost megillető kártalanítás ügyéről is. Juharos Róbert, a jogi bizottság fideszes elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: továbbra sem tudni, ki a felelős azért, hogy az alkotmány- és törvénysértő tervezet, amelyről a főjegyző aláírása is hiányzott, a képviselők asztalára kerülhetett.
A botrány kipattanása után Sasvári Szilárd, az előterjesztést benyújtó várostervezési bizottság fideszes elnöke lemondott tisztségeiről, az ellenzéki frakció pedig visszahívta a jogi bizottság elnöki posztjáról Juharost. Kupper András, a Fidesz–MKDSZ képviselőcsoport vezetője megkeresésünkre nem kívánt nyilatkozni a mai frakcióülés előtt. Kupper korábban az Indexnek azzal indokolta Juharos visszahívását, hogy az általa vezetett jogi bizottság véleményezte a rendeletmódosítást. Ezzel szemben a jogi bizottság tagjai tegnapi ülésükön ezt határozatban cáfolták.
Mint megírtuk, a fővárosi önkormányzat évente több mint hetvenmillió forinttól esik el, mivel utólag jóváhagyta, hogy a Médiacontact Kft. egy, a Matávval kötött szerződés alapján mintegy félezer reklámberendezést szereljen fel a budapesti telefonfülkékre illegálisan. A cégnek – versenytársaival ellentétben – nem kell fizetnie, hiszen a táblák a rendeletben szereplő tíz helyett csak 9,8 centiméterrel lógnak ki a fülkékről. Ismeretes, az érintett társaság hirdetőfelületeit az a Multireklám Kft. értékesíti, amely nemrég került Csányi Sándor OTP-elnök-vezérigazgató érdekeltségébe.
Nem indulnak Magyar Péterék a januári időközi választáson, pontosan tudják, óriási fölénnyel a Fidesz vezet