Tízmilliárdokkal nőnek a terhek

Idén várhatóan 35-45 milliárd forinttal nőhet az állami elvonások miatt a vállalkozások terhelése – mondta Parragh László. Az MKIK elnöke szerint mindenki adóváltozásról beszél, s nem adócsökkentésről. Az elnök tart a jövő évi választások előtti ígéretek elszaporodásától, amelynek következményeit a gazdaságnak kell megfizetnie, s amellyel az ország behozhatatlan károkat szenvedne.

Csákó Attila
2005. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly százmilliárd forinttal emelkedett a vállalkozások nettó terhelése az állami elvonások miatt, idén várhatóan 35-45 milliárd forinttal növekszik – mondta tegnap Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke kiemelte: mindenki adóváltozásról beszél, s nem adócsökkentésről. Ez így „gumicsont”, hiszen a struktúra nem változik. A cél érdekében az elmúlt 15 évben elmaradt reformokat el kell indítani és végre kell hajtani, s kormányváltásoktól független, hosszú távú gazdaságpolitikát kell kidolgozni. Parragh hibának tartja, hogy a gazdaságpolitikáért a fiskális szemléletű pénzügyminiszter felel, s nem a gazdasági tárcavezető. Ez szerinte olyan, mint amikor a főkönyvelő, és nem a vezérigazgató irányítja a vállalatot. Az elnök tart a jövő évi választások ígéretlicitjétől, mert, mint mondta: ha újra rálépünk a legutóbbi választások során megjárt útra, az ország további versenyhátrányba kerül, s behozhatalan károkat szenved. A pénzügyi folyamatokról pedig azt mondta, tavaly lassú fordulat állt be. Az MKIK szerint a jegybanki alapkamat nyolc százalék lesz az év végén, négy százalékkal bővülhet a gazdaság, s bíznak benne, hogy betartják a tervezett államháztartási hiányt.
Parragh kiemelte: a gazdaság és az állam kapcsolatára jellemző, hogy utóbbi nem tartja be a maga által hozott szabályokat. Ha ugyanis a vállalkozó nem fizeti be adóját, vagy nem teljesíti az állam által meghatározott feltételeket, akkor megbüntetik. Ezzel szemben az állam ellenkező magatartást tanúsít, visszatartja az áfát, lassan fizeti ki a pályázati pénzeket, a megrendelt szolgáltatásokat és termékeket. Kiemelte: a magyar kis- és középvállalkozások az uniós csatlakozás és a globalizáció miatt elveszítik önállóságukat. A csatlakozás előnyeit még nem látják, csupán a bérnyomás, az árkonvergencia és az elvárások növekedésével szembesülnek.
Parragh az uniós támogatásokról megjegyezte: a Nemzeti fejlesztési terv keretében 2004 és 2006 között 675 milliárd forint áll rendelkezésre, mely 2008-ig hívható le. E pénzekre óriási az igény, ám az elbírálás, a szerződéskötés döcög, a kifizetések lassított ütemben valósulnak meg. Ez év januári adatok szerint a 2004–2006. évi támogatási keret egyharmadára született kötelezettségvállalás, amelynek 28 százalékára kötöttek szerződést, s a szerződött állomány 8,8 százalékára fizették ki a pénzt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.