Ukrán szindróma Moldovában

Kis túlzással elmondható, hogy a kommunista jelen és a Nyugat-barát ellenzék által megtestesített demokratikus jövő közül választhat a Moldovai Köztársaság lakossága a március 6-i parlamenti választásokon. Ám mivel a volt szovjet tagköztársaságban nem egyértelműek a megosztott ellenzék szándékai, jelenleg úgy fest, hogy az Ukrajnából importált „narancssárga forradalom” az amerikai támogatás ellenére is várat még magára.

2005. 02. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vörös a múlt, a narancssárga a jövő színe. Eljött az ideje, hogy Kijev és Bukarest után Chisinaut is megcsapja a „narancssárga forradalom” szele – hangoztatta a napokban a Moldovai Köztársaság fővárosában Dick Morris amerikai kampánystratéga. Szavaira nem árt odafigyelni a március 6-i besszarábiai parlamenti választások közeledtével, hiszen politikai jóslatai mindeddig nemcsak a tengerentúlon, hanem Európában is beváltak. A kiváló politikai elemző és tanácsadó hírében álló Morris a múlt század hetvenes éveiben – több mint hétévtizedes szocialista diktatúra után – Vincente Foxot segítette hozzá az elnöki székhez Mexikóban, 1996-ban oroszlánrésze volt abban, hogy Bill Clinton amerikai elnök megszerezte második mandátumát; tavaly pedig, hogy Viktor Juscsenko ukrán elnök megnyerje a választást, így közvetve a kijevi narancssárga forradalom győzelménél is bábáskodott. Ezúttal a moldovai választási kampányból veszi ki a részét, az ukrajnaihoz hasonlóan most is egy ellenzéki alakulat, a Kereszténydemokrata Néppárt (PPCD) korteshadjáratát koordinálva.
A függetlenségét 2001-ben, a Szovjetunió felbomlása után elnyert Pruton túli ország jelenleg egyszerre próbálja megszilárdítani zsenge állami identitását, valamint egyformán meg kíván felelni az euroatlanti integráció, illetve a Moszkva diktálta követelményeknek. Ez egyáltalán nem könnyű. A Moldovai Köztársaság gazdasága, ipara jelentős mértékben Oroszországtól függ, márpedig ha Chisinau elvágná a moszkvai köldökzsinórt, egyik napról a másikra földgáz, kőolaj és elektromos áram nélkül maradna a Prut és a Dnyeszter folyó közé ékelt kis ország. Ugyanakkor a környező államok – Ukrajna, Románia – európai integrációs törekvéseit szemlélve Moldova belátta, nem számíthat kizárólag a nagy orosz testvér támogatására, hanem jövőjét sokkal inkább az Európai Unió felé kell terelgetnie. Tulajdonképpen ez az egyszerre Keletre és Nyugatra kacsingatás jellemzi napjainkban a moldovai kommunista rezsimet, amely Vladimir Voronin államfővel az élen még attól sem riadt vissza, hogy a kampányban az EU csillagait tűzze zászlajára a sarló és kalapács mellé. A 4,5 milliós lélekszámú, többségében magukat moldovainak valló polgárok, emellett románok, oroszok és ukránok lakta Besszarábia 101 fős parlamentjében a Moldovai Kommunista Párt ma kétharmados többséggel bír, ám a közvélemény-kutatások azt jósolják, hogy a márciusi választásokon nem szerzi meg a mandátumok felét sem. Politikai elemzők úgy vélik, Voronin éppen a napokban lett kegyvesztett a Kremlben azáltal, hogy a moldovai hatóságok – illegális választási propaganda vádjával – kitiltottak az országból húsz külföldit, közöttük 16 orosz állampolgárt. A chisinaui titkosszolgálat jelentése szerint az irdatlan valutával rendelkező idegen megfigyelők hírszerző módszerekkel dolgoztak a kampány közepette, állítólag a kommunisták ellen hangolták a lakosságot, sőt megfigyelték Voronint is. A kitoloncolás rendkívül felbőszítette Moszkvát, emiatt a duma gazdasági szankciókkal fenyegette meg a chisinaui vezetést, ha nem engedi az orosz megfigyelők ténykedését.
Mindez az amúgy megosztott ellenzék malmára hajtja a vizet, amely főleg az európai integrációban látja a kiutat az alacsony életszínvonalú ország számára, és azzal vádolja a kommunista hatalmat, hogy „európai Kubává” züllesztette Moldovát. Szinte biztos, hogy a választásokon a kommunistákon kívül csupán két alakulat, a tucatnyi pártból álló Demokratikus Moldova Blokk (BMD) és a Kereszténydemokrata Néppárt teljesíti a hatszázalékos parlamenti küszöböt. Az ellenzék azonban képtelen egységes frontot alkotni a kommunisták ellen: a Serafim Urecheanu chisinaui főpolgármester vezette, a szélsőjobbot és a baloldalt egyaránt felölelő BMD visszautasította a néppárt együttműködési javaslatát. Emiatt a „narancssárga forradalomban” hívő PPCD – vélhetőleg Dick Morris sugallatára – arra bazíroz, hogy a márciusban megalakuló parlament képtelen lesz megválasztani a kétharmados többségű támogatottságot igénylő új államfőt, így előre hozott választásokat kell kiírni.
Egyelőre tehát lehetetlen megjósolni, hogy győz-e a narancssárga rendszerváltás a Pruton túli országban, amely ráadásul állandó konfliktusban áll az 1992-es háború során függetlenedett szakadár Dnyeszter menti Transznisztriával. Ahol nem mellékesen ma is több ezer orosz katona állomásozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.