A népiek elhárítója is dolgozik

Kékesdi L. Gyula, a Kádár-rezsim belső elhárításának egykori századosa jelenleg a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának (NI) főosztályvezető-helyetteseként dolgozik – értesült a Magyar Nemzet. Péter-Bartha Gábor, a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének titkára elismerte a lapunk hétfői számában leírtakat és III/III-as múltját Juhász Ferenc honvédelmi miniszternek.

Munkatársainktól
2005. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kommunista titkosszolgálatok III/III-as csoportfőnöksége 4/C alosztályának vezetőjeként Kékesdi L. Gyula a nemzeti-népi ellenzék elhárításáért felelt. Ez az egység figyelte és figyeltette meg az országban élő nemzetiségeknek a rezsim számára veszélyt jelentő tagjait is. Úgy tudjuk, Kékesdi jelenleg köztisztviselőként a Kiss Péter vezette kancellárián, az NI tanácsadó és információs osztályán dolgozik, de személyére vonatkozó érdeklődésünket a szolgálatok illetékese elhárította. Szavai szerint az államtitokról és szolgálati titokról rendelkező törvény alapján az adatok nem publikusak.
Az NI internetes oldalán található ismertetőből kiderül: a főosztály feladata, hogy szakmai szempontból segítse a miniszternek a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok tevékenységével öszszefüggő munkáját és a működésükhöz szükséges feltételek biztosítását. Ennek keretében a főosztály a hivatalok feladatait érintő miniszteri utasításokat, állásfoglalásokat dolgoz ki, meghatározza a szolgálatok időszerű feladatait, és figyelemmel kíséri azok végrehajtását. A főosztály ezenfelül részt vesz a kormányzat nemzetbiztonsági kérdésekkel kapcsolatos döntés-előkészítési munkájában, tájékoztató és elemző tevékenységet végez a kormánytagok számára, és ellátja a nemzetbiztonsági ellenőrzésekkel kapcsolatos adminisztrációs és koordinációs feladatokat is.
*
Tegnap Juhász Ferenc honvédelmi miniszter közölte: az általa vezetett nemzetbiztonsági kabinet titkára, Péter-Bartha Gábor neki is elismerte lapunk azon információját, hogy a pártállami Belügyminisztérium III/III-as csoportfőnökségének központi állományában dolgozott a római katolikus egyház elleni belső elhárítás hadnagyaként. Juhász azonban továbbra is állítja: nem tudott titkára titkosszolgálati múltjáról. Közölte: a tiszt személyügyi kartonjában csak annyi szerepel, hogy a Belügyminisztérium központi állományában dolgozott. Az úgynevezett C típusú nemzetbiztonsági átvilágítás, amelyen a titkár átesett, nem követeli meg, hogy a vizsgált személy leírja, együttműködött-e a III/III-as ügyosztállyal. A miniszter elmondta azt is, hogy Péter-Bartha Gábor tizenkét éve jogi szakértője a vezérkarnak, és közlése szerint „csak adminisztratív teendőket látott el” a csoportfőnökségen. – Semmilyen jogszabály nem utasít, nem szólít fel, hogy őt ez alól a munka alól mentesítsem. Nem is fogom mentesíteni – jelentette ki a tárcavezető.
Mint arról beszámoltunk, Péter-Bartha Gábor miután elismerte lapunknak ügynökmúltját, arra a kérdésünkre, hogy készített-e vagy kapott-e jelentéseket egyházi személyekről csak annyit nyilatkozott: „Ez olyan szakmai kérdés, amely államtitkot képez.”
– Felháborító, hogy miközben fiatal, felkészült katonatisztek ezreit bocsátják el a honvédségtől, Juhász Ferenc „a nyugati típusú szociáldemokrácia építésének” nevében egy régi III/III-as személyre bízza a nemzetbiztonsági kabinet titkári feladatait – közölte lapunkkal Simicskó István, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának fideszes alelnöke.
Ezzel kapcsolatban Juhász Ferenc kifejtette: a Fidesz az előző kormányzati ciklusban Péter-Bartha Gábor egykori főnökét nevezte ki a nemzetbiztonsági szolgálatok egyik vezetőjének. Arra az újságírói kérdésre, hogy a Fidesz-kormány alatt a Nemzetbiztonsági Hivatal műveleti főigazgató-helyettesi posztját betöltő Horváth Józsefről van-e szó, csak annyit mondott: „Ön mondta.” Hozzátette: „Nem akarok ugyanabba a hibába esni, mint amibe beleesett Demeter Ervin és Simicskó István. Hiszen én azt gondolom, hogy a főnök attól függetlenül, hogy korábban III/III-as volt, lehetett jó szolgálati vezető.”
– A magas beosztású személyt, akire Juhász Ferenc utalt, az én javaslatomra nevezték ki főigazgató-helyettesnek, de ezt ma is vállalható és jó döntésnek tartom, Péter-Bartha Gábor alkalmazásáért azonban a jelenlegi kabinetnek kell vállalnia a felelősséget – reagált Kövér László, az Orbán-kormány titokminisztere.
A belügyminiszter környezetében is van volt titkosszolgálati tiszt. Fontos beosztást kapott a 2002-es kormányváltást követően Lusztig Péter (MSZP) egykori Baranya megyei rendőrfőkapitány, a diktatúra III/I-es, hírszerző csoportfőnökségének volt megyei vezetője is. Lusztig Lamperth Mónika belügyminiszter kabinetjének főtanácsadójaként dolgozik, és a tárcától származó értesüléseink szerint Szilvási György és Juhász Gábor államtitkárok mellett ő a minisztérium legbefolyásosabb háttérembere. A főtanácsadót a miniszter előterjesztésére 2003-ban a köztársasági elnök nyugállományú dandártábornokká léptette elő, az indoklás szerint elismerve Lusztig kimagasló szakmai tevékenységét.



Nagy Lajos rosszul emlékezett. A rendszerváltozás utáni első Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága tagjainak többsége valamilyen szempontból érintett volt, csak négyen vannak, akik biztosan nem voltak érintettek – pontosította korábbi szavait a köztévé Nap-kelte című műsorában Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal első főigazgatója. A bizottságnak 13 tagja volt, ezek közül nyolc-kilenc nem ügynök volt, hanem érintett, az egykori testület egyik tagjáról, Kőszeg Ferencről pedig megfeledkezett, amikor azt kérdezték, ki nem volt érintett – jelentette ki Nagy. Az egykori főigazgató a nem érintettek közül még Demszky Gábort, Fodort Gábort és Mécs Imrét nevesítette, és azt állította: akkor ebben nem volt biztos, de most, 15 év után, megismerve bizonyos dolgokat, már biztosan ki tudja jelenteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.