Benes-ellenes döntés Szlovákiában

Neszméri Sándor
2005. 03. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejezte törvényalkotói munkáját az egyházi vagyon restitúciójáról a szlovák parlament. Erről önálló határozatot fogadott el azt követően, hogy megszavazta a történelmi egyházak egykoron államosított vagy elkobzott vagyonának visszaigénylését szabályozó újabb törvényt.
A törvény értelmében a történelmi egyházak az eddig tulajdonjogilag rendezetlen, egykoron elkobzott vagy államosított szántóföldjeiket, erdőiket és gazdasági épületeiket igényelhetik vissza, s immár nem csak azokat, amelyeket az 1948. februári kommunista puccs után vettek el az egyházaktól, hanem azokat is, amelyek 1945 májusa után kerültek az állam fennhatósága alá. Utóbbi kitétel elsősorban a református egyházat érinti, hiszen köztudomású, hogy a zömmel magyar hívőket tömörítő egyházat a kollektív bűnösség elve, a benesi dekrétumok alapján fosztották meg annak idején minden vagyonától.
Komlósy Zsolt, az MKP országos tanácsának elnöke, a törvény egyik előterjesztője lapunknak nyilatkozva elmondta: a református egyház a jogszabályba foglaltakon túl templomokat és egykori iskolaépületeket is visszakap az államtól. Erről a törvény függeléke rendelkezik. Egyébként olyan templomokról van szó, amelyeket a rendszerváltás óta használ a református egyház, ám a mai napig állami tulajdonban vannak, holott bizonyíthatóan a református egyháztól kobozták el a háborút követően. Ahhoz, hogy a törvény életbe lépjen, még szükség van Ivan Gasparovic köztársasági elnök aláírására is, amit ez esetben azért fontos megjegyezni, mert a legutóbbi hasonló jogszabályt az államfő megvétózta.



Kerülik Tokaj problémáját. A szlovák parlament elfogadta a borászatról és a szőlészetről szóló törvényt, amely egyebek mellett a borvidékeket határozza meg, s szabályozza a minőségi borok készítésének technológiájával kapcsolatos kérdéseket is. A törvénytervezet éles vitát váltott ki, többek között azért, mert a képviselők nem értettek egyet a borvidékkel kapcsolatos szlovák–magyar tárcaközi egyezséggel. A törvényt végül kompromisszumos megoldással fogadták el, úgy, hogy a szlovák–magyar megállapodásra a Tokaj-borvidékről csak utalás van, nem maradt benne sem a termőföld nagysága, sem a tokaji borok készítésének technológiájára vonatkozó kitétel. (N. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.