Csökkent az alapkamat

Fél százalékkal csökkentette tegnap a jegybanki alapkamat mértékét a monetáris tanács, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar gazdaság egyensúlyi kockázatai miatt a stabilitási paktum módosítása nem vezethet a hazánk felzárkózási programjában vállalt lépések módosításához és lazább pénzügypolitikához.

2005. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötven bázisponttal, 8,25 százalékról 7,75 százalékra mérsékelte a jegybanki alapkamatlábat a monetáris tanács tegnapi ülése. Ez volt az első alkalom, hogy a miniszterelnök által ajánlott négy új tag is részt vett a testület kamatmeghatározó tanácskozásán. Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a döntéssel kapcsolatban hangsúlyozta: a kedvezően alakuló inflációs folyamatok ellenére a testület tagjainak döntő többsége amellett foglalt állást, hogy a részben bizonytalan nemzetközi pénzpiaci helyzet miatt ilyen mértékű kamatcsökkentés az indokolt. A testület állásfoglalásában meghatározó szerepet játszott, hogy az elmúlt hetekben a korábbinál erőteljesebb hatást gyakoroltak a globális pénzügyi folyamatok a magyar pénz- és tőkepiacra: március közepéig rendkívül intenzív volt a tőkebeáramlás a feltörekvő piacokra, ami tükröződött az érintett devizák erősödésében, március közepén azonban – a megemelkedett dollárhozamoknak tulajdoníthatóan – módosult a tőkeáramlás iránya, amelynek hatására változás történt a magyar pénzpiacokon is.
Járai kiemelte: a testület határozottan amellett foglalt állást, hogy a továbbra is fennálló egyensúlyi kockázatok miatt a stabilitási és növekedési paktum módosítása ne vezessen a konvergenciaprogramban vállalt lépések módosításához és lazább fiskális politikához. – Meggyőződésünk, hogy a korábban vállalt feltételeket kell teljesíteni – emelte ki a jegybankelnök, aki szerint a stabilitási egyezmény változása elvileg segítheti az euró bevezetését, mivel 2008-ban az államháztartás GDP-arányos hiánya még valamivel három százalék felett is lehet. Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője a kamatdöntésről lapunknak elmondta: a félszázalékos kamatmérséklés megfelelt a piaci várakozásoknak. Úgy tűnik, továbbra is a nemzetközi tőkemozgások határozzák meg, hogy a forint milyen irányba mozdul el – fogalmazott az elemző, hozzátéve, a tőkeáramlásokból fakadó kockázatok a jövőben is megszabják a monetáris politika mozgásterét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.