Győzelem a múlt és a jövő jegyében

A dánok elleni válogatott női kézilabda-mérkőzés lekötésekor még senki sem sejtette előre a tragédiát. Sőt akkor sem, amikor a március 2-i, magyarországi rendezést Dunaújváros kapta. Véletlenül alakult tehát így, de méltóbb módon nem lehetett volna tisztelegni Kulcsár Anita emléke előtt, mint utolsó diadalai helyszínén a háromszoros olimpiai bajnok elleni győzelemmel.

2005. 03. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csapatokat 19-es és 22-es mezbe – Kulcsár Anita számai a válogatottban és egykori klubjában – öltözött lányok vezették fel, a Dunaferr „civil” játékosai a gyász színében, fekete felsőben vonultak be, a B közép fölött A föld már elengedte, az égen egy csillag ragyog felirat díszelgett. Ebben az egyszerre ihletett és borongós hangulatban nem könnyű játszani, mégis meg kellett próbálni, hiszen a mérkőzés nemcsak a múltnak, de természetesen a jövőnek is szól.
A Németh András vezette új magyar keret első lépéseit tette meg a remélhetőleg Peking felé vezető úton, bár a tegnapi meccsnek még inkább az egyének, mintsem a közösség szempontjából volt tétje. A jelöltek máris bizonyíthatták alkalmasságukat, vagy éppen alkalmatlanságukat, és ez elsősorban a beállós posztjára igaz, ahol ha a három hazai kerettag felnőtt válogatottságai számát összeadtuk, tegnap délutánig nullát kaptunk. Igaz, a dánok is tartalékosan érkeztek, de ami ennél nagyobb meglepetés, ez alaposan meg is látszott rajtuk. A mieink támadótaktikája arra épült, hogy a rendezetlen védelem ellen gyorsan fejezzék be az akciókat, és az ellenfél ehhez tíz percen át partner is volt, 7-3-ra vezettünk. Az északiak ellen azonban sokszor bebizonyosodott, hogy a részeredmény az égvilágon semmit sem számít, ráadásul sietségünk olykor átcsapott kapkodásba, így a 19. percben 9-9-re módosult az állás. Németh András ekkor időt kért, embereket és szisztémát váltott, a megfontoltabb folytatás pedig a félidőre 16-12-es előnyt hozott.
A szünetben megkérdeztük a válogatottságtól a decemberi Európa-bajnokság után visszavonult világklasszis jobbátlövőt, Radulovics Bojánát, megnyugtató vagy inkább nyugtalanító érzés-e kívülről szemlélni az egykori társakat, mire így felelt: „Kicsit fáj a szívem, ilyenkor úgy érzem, jobb lenne még közöttük. De tudom, hogy helyesen döntöttem, mert a pekingi csapatot a fialatokra kell építeni.”
A második játékrész ezt döntő többségében igazolta. Még akkor is, ha a magyarok néhány előkészítetlen lövéssel indítottak, cserébe a túloldalon annyi technikai hibát láttunk, amennyit dánoktól talán még soha. Csakhogy míg a hazaiak hamar úrrá lettek a gondon, és tele vállalkozókedvvel folyamatosan ostromolták a rivális kapuját, addig odaát csak tetőzött a baj, mert a védőfal is részeire szakadt. Az 50. percben így aztán váratlanul tízgólosra, 26-16-ra nőtt a differencia, a 29-20-as végeredmény számszerűsége pedig annyiban érdekes, hogy játékosaink minden góljukat Kulcsár Anitának ajánlották. A bemutatkozó kapitány, Németh András érthető elégedettséggel, de ömlengésektől mentesen, szűkszavúan értékelt: „Túlteljesítette a csapat a reményeimet. Ennél jobb kezdésre nem számíthattam.”
A pekingi olimpiai ciklus első mérkőzésén Magyarország tehát könnyedén legyőzte Dániát. Persze jó lenne már, ha végre azt a bizonyos utolsó meccset nyernénk meg, akár küszködve is. Ez azonban legfeljebb három és fél év múlva esedékes, szombaton és vasárnap addig is le kell játszani a két skandináviai visszavágót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.