Kunczénak megfelel Sólyom

Az ellenzék egyik támogatottját, Sólyom Lászlót, az Alkotmánybíróság korábbi elnökét is megfelelő személynek tartja az államfői posztra az SZDSZ – erről Kuncze Gábor pártelnök beszélt. A bejelentést többen az MSZP felé intézett üzenetként értelmezték, folynak ugyanis a háttéregyeztetések a kormánypártok között.

Török László
2005. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kuncze Gábor a közelmúltban még azon az állásponton volt, hogy ameddig az MSZP nem nevezi meg hivatalosan államfőjelöltjét, nem nyilatkozik a sajtóban felmerült személyek alkalmasságáról. Ehhez képest tegnap a Nap-keltében Szili Katalin kivételével – házelnök esetében továbbra is áll korábbi vállalása – több potenciális köztársaságielnök-jelöltről is elmondta véleményét. Az SZDSZ elnöke Sólyom Lászlót olyan személynek tartja, aki távol van a pártoktól, és „ebből a szempontból megfelel”. Az Alkotmánybíróság első elnökét egy civil szervezet kezdeményezésére világnézeti hovatartozástól függetlenül számos közéleti személyiség a politikai döntéshozók figyelmébe ajánlotta, mint aki alkalmas lenne a nemzet egységét államfőként képviselni. A jogászprofesszort az ellenzéki pártok is támogatják, a Fidesz kilátásba helyezte azt is, hogy képviselői hivatalosan is jelölni fogják Sólyom Lászlót.
Mindezt figyelembe véve Kuncze kijelentését többen az MSZP-nek szánt üzenetként értékelték. Amennyiben ugyanis a szabad demokraták felsorakoznának Sólyom mögé, az alkotmányjogászt az MSZP ellenében is államfővé választhatnák. Szocialista forrásaink szerint ez egyet jelentene a koalíció szétesésével, és ezért is veszélyes felvetésnek tartják Kuncze nyilatkozatát.
A koalíciós partnerek között a legmagasabb szinten zajlanak a háttéregyeztetések, ennek menetéről látszólag ártalmatlannak tűnő, ám sokak véleménye szerint tudatosan előkészített, politikusi nyilatkozatok alapján szerezhet információkat a közvélemény. Kuncze „kiszólása” mellett Molnár Gyula budapesti MSZP-elnök Demszky Gábort bíráló megjegyzése, valamint Horn Gyula önfelajánlkozása is a pártok pozicionálását szolgálja. Többen úgy vélik, hogy az exminiszterelnök jelentkezése is Szili Katalin esélyeit növeli, aki Horn alternatívájaként hitelesebben tudja képviselni független státusát.
Az MSZP-ben lényegében eldőlt, hogy Szili Katalint támogatják: a házelnököt a párt tagozatai, platformjai és a megyék jelentős része is államfőjelöltnek javasolja. Nem mellékes az sem, hogy a házelnök a párton belül igen erős baranyai lobbi tagja, ebbe az érdekszövetségbe sorolják többek között Puch László pártpénztárnokot, Toller László pécsi polgármestert, Lamperth Mónika belügyminisztert és Kiss Péter kancelláriaminisztert is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.