Máig élő Pilvax-legenda

Amikor azt halljuk: Pilvax, ma is azonmód 1848. március 15-re, a forradalmi ifjakra, Petőfi Sándorra gondolunk legelőször. Az a kávéház-tulajdonos, aki a megfelelő szellemi környezetet nyújtotta a történelmet fordító nagy napokhoz, legtöbbször eszébe sem jut a köznapi halandónak. Az meg végképp föl sem vetődik bennünk, hogy a híres kávésnak a leszármazottai itt élhetnek közöttünk.

2005. 03. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pedig Pilvax Károly nem volt tucatember, s személye, szaktudása is kellett ahhoz, hogy országos, sőt európai hírű hellyé váljon az akkori Herrengassén – vagyis Uri utcán – található kávécsarnok. Az akkori épületet azonban már hiába keressük az egykori Uri, a mai Petőfi Sándor utcában. A XX. század első éveiben lebontották a hajdani Libasinszky-házat, amelyben a nevezetes kávéház is működött, hogy helyén akkor modern bérpaloták épüljenek. Nem véletlen viszont, hogy a Pilvax az egyik új épületben tovább üzemel. Mondhatni: a tradíciók köteleznek, ilyen históriai névnek óriási vétek lett volna eltűnnie a térképről.
De nem vesztek el a hajdani Pilvax kincsei – legalábbis egy részük –, s ez Pilvax Károly leszármazottainak köszönhető. Gábor Mihályné nyugalmazott matematika-fizika szakos tanárnő a jeles kávésmesternek ükunokája, ugyanis dédanyja Pilvax Károly és Giergl Terézia házasságából származott. Kultúrtörténeti kutatásai sok mindenre fényt derítettek, ám a legtöbb hagyomány a családi legendáriumban maradt fenn. Miután Pilvax Károly fiatalon elhunyt 1849 júliusában, özvegye csak hosszú évek gyásza után ment ismét férjhez, majd Erdélyben, Dicsőszentmártonban nyitott vendégfogadót. A család gondosan őrizte a becses relikviákat hosszú évtizedeken keresztül, ám jött az első világháború, s úgy döntöttek, elássák a kincseket. Amikor a trianoni diktátum után az anyaországba kellett menekülniük, már magukkal vitték azokat a műtárgyakat, amelyek egykor a Pilvax Kávéház fényét emelték, ám csakhamar ismét el kellett rejteniük azokat avatatlan szemek és mohó kezek elől a második világégés idején – mondta Gábor Mihályné. Nem sokkal azután, hogy megalakult a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Múzeum, átadták az új intézménynek a páratlan ritkaságokat, így ma az ereklyék a Fortuna utca 4.-ben található szakmúzeumot gazdagítják. Részben azonban visszataláltak származási helyükre, a mai Pilvax Kávéházba a múzeum és a hagyományőrző utódok jóvoltából. Díszes vitrinben tekinthetők meg a díszkancsók, likőröspoharak, csokoládéscsészék, Pilvax Károly fém kokárdájával, kígyó alakú ezüst nyakkendőtűjével, angol zsebórájával együtt, de ott szerepel hitvese ezüst ruhagombja, karkötője, stólája, s még az 1846-ban született kis Pilvax Mária keresztelőérme is. Az egyik díszes porcelántányéron Pilvaxné Giergl Terézia finom arcvonásai láthatók, akiről a kortársak és a híradások mint korabeli szépségről emlékeztek meg. A tárgyaknak nemcsak a históriai háttér adja meg az értékét, iparművészeti szempontból is komoly kvalitásúak: Pilvax Károlyné a híres Györgyi–Giergl festő- és iparművész családból származott.
Nagy idők tanúi voltak ezek az ódon tárgyak, az 1840-es évek nemzeti fellendüléséhez járulhattak hozzá, hiszen amikor 1842-ben az osztrák iskolamester fia, Pilvax Károly átvette a Café Renaissance-t, az már akkor is patinás helynek számított. Ő azonban továbbfejlesztette az addig is népszerű, s a nemzeti polgárság által kedvelt kávéházat, amelyről egy év múlva a Regélő című újság ódákat zengett. A Gábor Mihályné által felkutatott korabeli cikk szerint Pest egyik legszebb kávéháza volt a Pilvax, amely legfőképpen azzal tüntetette ki magát, hogy egyszersmind a legmagyarabb.
Nem véletlenül kapta meg a márciusi ifjaktól a kávéház a Forradalmi csarnok, avagy a Szabadság csarnoka új címet 1848. március 15. után. Igazi szellemi központja lett a művelt polgárságnak a Pilvax, Jókai Mór, Petőfi Sándor, Vasvári Pál, Vajda János és a többiek valódi otthonuknak tekintették, amit mi sem szemléltet jobban, mint hogy leveleiket ide címeztették. Az sem véletlen tehát, hogy az akkori ügynökök, rendőrkémek információs jelentései egyáltalán nem voltak megnyugtatók a korabeli idegen elnyomók számára. Gábor Mihályné emlékeztet Jókai Mór soraira: „Nagy tekintélyünk volt, hiszen minden reggel Zsófia, Ferenc József édesanyja megkérdezte Metternichet: nem mondott-e valami mérgeset az a Petőfi a Pilvaxban?”
Ha mérgeset nem is mindig mondott Petőfi Sándor, annyi azonban bizonyos, hogy itt írta a Tizenkét pontot a Tízek Társasága, s egy márványasztalon Petőfi is itt vetette papírra a Nemzeti dalt. A forradalom után pedig piros fatáblán zölddel árnyalt fehér betűk hirdették, hogy itt immár a Szabadság csarnoka jött létre. A szabadságharc vérbefojtása után Pilvax Károly özvegye egy ideig még munkát kaphatott
a titkosrendőrök által sűrűn látogatott kávéházban, ám az önkényuralmi időkre jellemzően megfenyegették: ő is Kufstein várának tömlöcében találhatja magát, ha nem jelenti azonnal, amint Petőfi mégis előkerülne – meséli Gábor Mihályné. Aki arról is beszélt, hogy ő maga csupán fiatal lány korában – már egy XX. századi új idegen elnyomás alatt – tudhatta meg, milyen híres történelmi családból származik. Szülei, nagyszülei nem merték neki elárulni addig a családi hagyományt, nehogy baja származzon belőle az új önkényuralom idején.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.